po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Došlápne si vláda na lichváře a ukončí jejich praktiky?

Aktuality

Došlápne si vláda na lichváře a ukončí jejich praktiky?

Půjčky Ať už vládne jakákoliv politická strana, všechny kolem sebe šíří sliby. Mnohé z nich bohužel skončí zapomenuté. Současné ministerstvo financí slibuje razantní zásah v oblasti půjček. Konkrétně plánuje ukončení lichvářských praktik zavedením přísnějších podmínek pro všechny poskytovatele půjček.

Současné zákony občany nechrání příliš důsledně. Nebankovní půjčky může poskytovat téměř kdokoliv bez jakýchkoliv podmínek. Nad současnými více než 50 000 poskytovateli tak není možné držet odpovídají dohled. Podle ministra financí se jedná o zásadní systémovou chybu. “Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," říká Martin Pros, náměstek ministra financí.

U nebankovních společností mají Češi půjčeno více než 100 miliard korun. Ne všechny společnosti lze přitom považovat za seriózní. Zhruba 20 miliard korun z této částky připadá na tzv. predátorské společnosti a lichváře. Za největší problém jsou přitom považované krátkodobé půjčky, půjčky sjednané online na internetu či přes SMS zprávy. Právě tyto firmy údajně mohou za finanční problémy chudších obyvatel.

Bankovní i nebankovní společnosti bude dozorovat Česká národní banka

Problémy s neférovými společnostmi se opakují neustále dokola. Daniel Hůle z Poradny ve finanční tísni zmiňuje jen některé praktiky, na které je možné narazit. “Člověk, který potřebuje peníze, ale v bance mu je nepůjčí, si najde zprostředkovatele, který mu slíbí, že mu půjčku někde sežene, i když ví, že to tak není. Vezme si od něj peníze za poskytnutou službu, ale nakonec mu oznámí, že mu půjčku zajistit nedokázal," popisuje první způsob.

Další dva způsoby jsou závažnější. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše. Nebo si v katastru si vyhlédnou nemovitost a majiteli nabídnou nějaký produkt. Podmínky vypadají poměrně férově, často je tam třeba podmínka, že dům je možné zabavit, až když člověk nezaplatí částku ve výši trojnásobku měsíční splátky. Jedinec si řekne, že by vlastně musel neplatit tři měsíce a že to se přece nemůže stát," uvádí. Zájemce o půjčku si však nevšimne doložky o vysoké pokutě v případě neuhrazení jedné splátky a snadno tak přijde o celý dům.

Ministerstvo financí si lichváře a úvěrové podvodníky vzali na mušku a plánuje změny v zákoně o spotřebitelskému úvěru. Nově by všechny poskytovatelé půjčky spadali pod dozor České národní banky. Nebankovní společnosti by navíc musel splňovat přísné podmínky. Podle slov náměstka ministerstva financí Martina Prose by se počet poskytovatelů okamžitě snížil na 10 000 společností.

“V praxi by to znamenalo, že provozovatelé budou muset mít maturitu, určitou praxi v oboru, čistý trestní i obchodní rejstřík a pojištění zodpovědnosti za škodu, popřípadě určitý kapitál," dodává Martin Pros.

Porovnejte si půjčky online a získáte nejvýhodnější z nich na Úspory.cz!

Česká národní banka s návrhem nesouhlasí

Vláda se domnívá, že Česká národní banka jako jediná disponujeme možnostmi, jak nebankovní společnosti kontrolovat. ČNB však návrh odmítá a nebankovní společnosti se nechce starat. Podle slova víceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka by dozor nad nebankovními půjčkami měl zůstat České obchodní inspekci (ČOI).

Mezi důvody zmiňuje vysokou administrativní zátěž a také nízký vliv na finanční stabilitu České republiky. Pokud by rozhodnutí vláda přijala, trvala by na důsledném zpřísnění podmínek a tedy radikálním snížení počtu poskytovatelů půjček. “Konkrétně jako zásadní považujeme zpřísnění podmínek pro jednotlivé distributory a zprostředkovatele například požadavkem na splnění minimálních kvalifikačních předpokladů a dále zavedení jejich přímé odpovědnosti," vítá návrh na nové podmínky Vladimír Tomšík.

Štítky: bankovní půjčky | nebankovní půjčky | online půjčky | půjčky před výplatou | rychlé půjčky | srovnání půjček online |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »