Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Exekutoři mohou nově postihnout společné jmění manželů i v případě předmanželských dluhů

Aktuality

Exekutoři mohou nově postihnout společné jmění manželů i v případě předmanželských dluhů

22. 3. 2014 Půjčky Dosud nebylo možné postihnout společný majetek manželů z důvodu dluhů, které si jeden z manželů nadělal před vznikem manželství. To se však s příchodem nového roku změnilo. Pozor tedy na půjčky, které si Váš manžel či manželka vzali před svatbou.

Od nového roku začala platit novela exekučního řádu, která přinesla jednu zásadní změnu. Ta se týká společného jmění manželů a případné exekuce. Do konce roku 2013 nemohl být do exekučního řízení zařazen společný majetek manželů, pokud dluh nevznikl v době manželství. Od počátku roku však exekutor může na společný majetek sáhnout i v případě předmanželských dluhů.

Manžel dlužníka se může bránit tím, že o zjištění dluhů okamžitě informuje věřitele

Věřitel0 se mohou radovat, protože díky této úpravě mají větší šanci domoci se svých peněz zpět. Pro manžela zadlužené osoby to však tak pozitivní již není, protože má velmi omezené možnost se bránit. Jediné, co může udělat, je okamžitě informovat věřitele, jakmile se o existujícím dluhu dozví. To se však vůbec nemusí stát a nic netušícího manžela tak může čekat velmi nemilé překvapení v podobě exekutora. „Obávám se, že zvláště v počátečních obdobích budou časté případy, kdy bude zcela zbytečně postiženo celé společné jmění manželů, protože si občané nebudou vědomi nutnosti informovat věřitele“, poukazuje na nedostatek novelizovaného exekučního řízení Ondřej Načeradský, právník z Občanské poradny o.s. Společnou cestou.

A co předmanželská smlouva? Může exekuci zabránit?

Bohužel předmanželská smlouvy není řešením této situace. „Jinými slovy, pokud například manželé budou předpokládat, že je před odpovědností za dluhy druhého z manželů ochrání předmanželská smlouva, ve které si stanovili oddělené hospodaření, tak v případě exekuce zjistí, že pro tyto účely je smlouva jen bezcenný cár papíru,” upozornil dále Ondřej Načeradský.

Do exekučního řízení je možné zařadit i takový majetek, který nebyl součástí společného jmění z těchto důvodů:

  • rozhodnutím soudu bylo zrušeno společné jmění manželů nebo byl zúžen jeho stávající rozsah,
  • smlouvou byl zúžen rozsah společného jmění manželů,
  • byl ujednán režim oddělených jmění
  • nebo byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku.
Hodnocení článku:

Podobné články

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

1 2 3 »