po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Exekutoři mohou nově postihnout společné jmění manželů i v případě předmanželských dluhů

Aktuality

Exekutoři mohou nově postihnout společné jmění manželů i v případě předmanželských dluhů

Půjčky Dosud nebylo možné postihnout společný majetek manželů z důvodu dluhů, které si jeden z manželů nadělal před vznikem manželství. To se však s příchodem nového roku změnilo. Pozor tedy na půjčky, které si Váš manžel či manželka vzali před svatbou.

Od nového roku začala platit novela exekučního řádu, která přinesla jednu zásadní změnu. Ta se týká společného jmění manželů a případné exekuce. Do konce roku 2013 nemohl být do exekučního řízení zařazen společný majetek manželů, pokud dluh nevznikl v době manželství. Od počátku roku však exekutor může na společný majetek sáhnout i v případě předmanželských dluhů.

Manžel dlužníka se může bránit tím, že o zjištění dluhů okamžitě informuje věřitele

Věřitel0 se mohou radovat, protože díky této úpravě mají větší šanci domoci se svých peněz zpět. Pro manžela zadlužené osoby to však tak pozitivní již není, protože má velmi omezené možnost se bránit. Jediné, co může udělat, je okamžitě informovat věřitele, jakmile se o existujícím dluhu dozví. To se však vůbec nemusí stát a nic netušícího manžela tak může čekat velmi nemilé překvapení v podobě exekutora. „Obávám se, že zvláště v počátečních obdobích budou časté případy, kdy bude zcela zbytečně postiženo celé společné jmění manželů, protože si občané nebudou vědomi nutnosti informovat věřitele“, poukazuje na nedostatek novelizovaného exekučního řízení Ondřej Načeradský, právník z Občanské poradny o.s. Společnou cestou.

A co předmanželská smlouva? Může exekuci zabránit?

Bohužel předmanželská smlouvy není řešením této situace. „Jinými slovy, pokud například manželé budou předpokládat, že je před odpovědností za dluhy druhého z manželů ochrání předmanželská smlouva, ve které si stanovili oddělené hospodaření, tak v případě exekuce zjistí, že pro tyto účely je smlouva jen bezcenný cár papíru,” upozornil dále Ondřej Načeradský.

Do exekučního řízení je možné zařadit i takový majetek, který nebyl součástí společného jmění z těchto důvodů:

  • rozhodnutím soudu bylo zrušeno společné jmění manželů nebo byl zúžen jeho stávající rozsah,
  • smlouvou byl zúžen rozsah společného jmění manželů,
  • byl ujednán režim oddělených jmění
  • nebo byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku.
5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »