po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Finanční svět v dobách Tuzexu

Aktuality

Finanční svět v dobách Tuzexu

3. 12. 2014 Půjčky Od sametové revoluce v roce 1989 uplynulo již 25 let a během této doby se bankovní a finanční trh radikálně změnil. Dávno skončily doby nákupů v Tuzexu, které nebyly určené všem. Omezený byl také počet bank i finančních produktů, z nichž nejoblíbenějšími byly vkladní knížky a sporožira.

Mladí lidé, kteří nepamatují dobu před rokem 1989, si těžko umí představit omezenou nabídku produktů na finančním trhu v porovnání se současností. Tehdy měli občané pouze malý výběr, který se omezoval na vkladní knížky, sporožirové účty a novomanželské půjčky.

Pouze dvě banky na trhu

Co se týče bank, drobné klientele se věnovaly pouze dvě banky - Česká státní spořitelna a Živnostenská banka, která dnes již neexistuje. Česká státní spořitelna své služby nabízela všem občanům. Živnostenská banka se však zaměřovala na směnárenské operace a vedení účtů občanům, kteří pracovali v zahraničí. Šlo o jedinou banku, která směla vést devizové a tuzexové účty. Na konci 80. let spravovala více než 120 tisíc účtů.

Nákup v Tuzexu byl tehdy jedinou možností, jak nakoupit lepší zboží ze zahraničí. Tuzexová konta zanikla až v roce 1992 po příjetí novely devizového zákona. Tehdy byly také zrušené oblíbené tuzexové poukázky neboli tzv. bony.

Infobox: Co to byl Tuzex?

Tuzex byla v dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici. Valuty československé koruny nebyly přijímány. Název Tuzex bylo zkratkové slovo utvořené ze slov tuzemský export. Obchody sloužily k odčerpání valut zahraničních měn od obyvatelstva. (Zdroj: Wikipedie)

Vkladní knížky, novomanželské půjčky a sporožirové účty

Tyto tři produkty se staly jakýmsi symbolem osmdesátých let v oblasti finančnictví a jednalo o nejvýznamnější produkty České státní spořitelny. Veškeré služby (vklady, vedení účtu, vkladní knížky, platební příkazy a další) poskytovala svým klientům zadarmo.

Vkladní knížky byly velmi oblíbené a to zejména ty bez výpovědní lhůty a s úrokovou sazbou 2 procenta ročně a s roční výpovědní lhůtou a úrokovou sazbou ve výši 4 procenta ročně. Tyto knížky tvořily 87 procent celkového objemu vkladů. V roce 1989 činil počet vkladních knížek neuvěřitelných 14,812 milionu kusů.

Vkladní knížku bylo možné založit na tzv. doručitele či na jméno. Aby byla zajištěná ochrana, bylo při žádosti o výplatu nutné sdělit například heslo nebo přivést určitou osobu. V mnoha případech byla výplata podmíněna vznikem události, například když dítě dosáhlo plnoletosti a podobně. Peníze z vkladní knížky bylo možné vydat pouze na pobočce, která ji vydala.

Sporožirové účty přišly na trh v roce 1972 a umožňovaly hotovostní i bezhotovostní operace. V roce 1988 jich bylo 1,5 milionu a uloženo na nich bylo více než 7,5 miliardy korun. Ke sporožirovým účtům byly vydávány šeky, kterými bylo možné platit ve vybraných obchodech a vybírat hotovost v pobočkách České spořitelny (pozn. kreditní karty k nám přišly až v roce 1988 a první bankomat v roce 1989).

Půjčky samozřejmě existovaly před komunistickým režimem, během něho i nyní. V této době však byly nejoblíbenější novomanželské půjčky, které byly zavedené v roce 1948 jako pomoc mladým lidem po válce. Jejich maximální výše činila 30 tisíc korun a po roce 1987 dokonce 50 tisíc korun a úroková sazba činila 2,5 procenta v případě zařízení bytu a 1 procenta v případě koupě bytu. K půjčce byl nutný ručitel a doba splatnosti byla 10 let.

Hodnocení článku:

Podobné články

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

1 2 3 »