po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Finanční svět v dobách Tuzexu

Aktuality

Finanční svět v dobách Tuzexu

3. 12. 2014 Půjčky Od sametové revoluce v roce 1989 uplynulo již 25 let a během této doby se bankovní a finanční trh radikálně změnil. Dávno skončily doby nákupů v Tuzexu, které nebyly určené všem. Omezený byl také počet bank i finančních produktů, z nichž nejoblíbenějšími byly vkladní knížky a sporožira.

Mladí lidé, kteří nepamatují dobu před rokem 1989, si těžko umí představit omezenou nabídku produktů na finančním trhu v porovnání se současností. Tehdy měli občané pouze malý výběr, který se omezoval na vkladní knížky, sporožirové účty a novomanželské půjčky.

Pouze dvě banky na trhu

Co se týče bank, drobné klientele se věnovaly pouze dvě banky - Česká státní spořitelna a Živnostenská banka, která dnes již neexistuje. Česká státní spořitelna své služby nabízela všem občanům. Živnostenská banka se však zaměřovala na směnárenské operace a vedení účtů občanům, kteří pracovali v zahraničí. Šlo o jedinou banku, která směla vést devizové a tuzexové účty. Na konci 80. let spravovala více než 120 tisíc účtů.

Nákup v Tuzexu byl tehdy jedinou možností, jak nakoupit lepší zboží ze zahraničí. Tuzexová konta zanikla až v roce 1992 po příjetí novely devizového zákona. Tehdy byly také zrušené oblíbené tuzexové poukázky neboli tzv. bony.

Infobox: Co to byl Tuzex?

Tuzex byla v dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici. Valuty československé koruny nebyly přijímány. Název Tuzex bylo zkratkové slovo utvořené ze slov tuzemský export. Obchody sloužily k odčerpání valut zahraničních měn od obyvatelstva. (Zdroj: Wikipedie)

Vkladní knížky, novomanželské půjčky a sporožirové účty

Tyto tři produkty se staly jakýmsi symbolem osmdesátých let v oblasti finančnictví a jednalo o nejvýznamnější produkty České státní spořitelny. Veškeré služby (vklady, vedení účtu, vkladní knížky, platební příkazy a další) poskytovala svým klientům zadarmo.

Vkladní knížky byly velmi oblíbené a to zejména ty bez výpovědní lhůty a s úrokovou sazbou 2 procenta ročně a s roční výpovědní lhůtou a úrokovou sazbou ve výši 4 procenta ročně. Tyto knížky tvořily 87 procent celkového objemu vkladů. V roce 1989 činil počet vkladních knížek neuvěřitelných 14,812 milionu kusů.

Vkladní knížku bylo možné založit na tzv. doručitele či na jméno. Aby byla zajištěná ochrana, bylo při žádosti o výplatu nutné sdělit například heslo nebo přivést určitou osobu. V mnoha případech byla výplata podmíněna vznikem události, například když dítě dosáhlo plnoletosti a podobně. Peníze z vkladní knížky bylo možné vydat pouze na pobočce, která ji vydala.

Sporožirové účty přišly na trh v roce 1972 a umožňovaly hotovostní i bezhotovostní operace. V roce 1988 jich bylo 1,5 milionu a uloženo na nich bylo více než 7,5 miliardy korun. Ke sporožirovým účtům byly vydávány šeky, kterými bylo možné platit ve vybraných obchodech a vybírat hotovost v pobočkách České spořitelny (pozn. kreditní karty k nám přišly až v roce 1988 a první bankomat v roce 1989).

Půjčky samozřejmě existovaly před komunistickým režimem, během něho i nyní. V této době však byly nejoblíbenější novomanželské půjčky, které byly zavedené v roce 1948 jako pomoc mladým lidem po válce. Jejich maximální výše činila 30 tisíc korun a po roce 1987 dokonce 50 tisíc korun a úroková sazba činila 2,5 procenta v případě zařízení bytu a 1 procenta v případě koupě bytu. K půjčce byl nutný ručitel a doba splatnosti byla 10 let.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

1 2 3 »