po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> I přesto, že Češi žijí na dluh, se považují za finančně odpovědné

Aktuality

I přesto, že Češi žijí na dluh, se považují za finančně odpovědné

Půjčky Společnost MinBridge Constulting provedla výzkum Den finanční gramotnosti, ze kterého vyplynuly velmi zajímavé údaje. Ačkoli 41 procent Čechů žije na dluh nebo od výplaty k výplatě, domnívají se, že s penězi umí dobře hospodařit. To si myslí dokonce devět z deseti Čechů.

Skutečnost je přitom taková, že více jak pětina lidí žije doslova od výplaty k výplatě, a další pětina si neváhá dopomoci úvěrem. „Češi o sobě mají v oblasti financí nereálnou představu. Žít od výplaty k výplatě, nebo dokonce na dluh, rozhodně není finančně zodpovědné,“ komentovala výsledky výzkumu Lada Kičmerová ze společnosti Partners.

Půjčky mohou v životě dobře posloužit. Mělo by však vždy jít o rozvážné rozhodnutí tak, aby půjčka výrazně nenarušila pravidelný rozpočet.

Polovina domácnosti si zapisuje své příjmy a výdaje

Odborníci doporučuj9 si vést rozpočet domácnosti a mít tak přehled o svých příjmech i výdajích. Tím se řídí 52 procent z oslovených. Oproti roku 2011 se v tomto směru Češi viditelně zlepšili. Tehdy si své příjmy a výdaje zapisovala pouze třetina lidí.

Nejčastěji si lidé příjmy a výdaje evidují v papírové formě a vedou ženy. Muži naopak dávají přednost elektronické evidenci ať už v excelu nebo wordu. Každý desátý Čech využívá k vedení rozpočtu dokonce specializovanou aplikaci.

Vyberte si nejvýhodnější půjčky přesně podle Vašich představ na našem portálu.

Češi šetří, ale málo

Stále více Čechů se snaží vytvořit si rezervu pro případy nečekaných výdajů. Z výzkumu vyplynulo, že pětina z dotázaných lidí je schopna měsíčně ušetřit i více než pětinu ze svého příjmu. Třetina uspoří 10 až 20 procent ze svého příjmu a další třetina 10 procent. Ani korunu neušetří celá pětina lidí. Skutečnou rezervu mají vytvořenou tři čtvrtiny lidí. Nejedná se však o žádné vysoké částky. Lidé by s ní nedokázali vydržet ani tři měsíce. „Krátkodobá finanční rezerva slouží v případě nečekaného výpadku příjmu, například při ztrátě zaměstnání či delší nemoci. Měla by být ve výši pokrývající náklady na domácnost zhruba v období tří až šesti měsíců,“ uvedla Kičmerová.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »