po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak na osobní bankrot?

Aktuality

Jak na osobní bankrot?

Půjčky Náročný životní styl či nečekané problémy mohou uvést lidi do dluhové pasti, ze které není cesty ven. Jedním z možných řešení může být již od roku 2007 osobní bankrot. V loňském roce o osobní bankrot zažádaly desítky lidí a jejich počet stále narůstá. Podívejme se blíže, jak takový osobní bankrot probíhá.

Půjčky vypadají na první pohled velmi snadno. Bohužel ne všichni si uvědomují, že půjčky je nutné splácet. Někteří se tak dostanou do finančních problémů, ve kterých si již nedokáží poradit. Mnoho lidí se proto rozhodne pro osobní bankrot. Počet lidí, kteří o osobní bankrot žádají, neustále narůstá. Potvrzují to čísla, která uvádí finanční poradny.

Například Občanská poradna v Mostě hovoří o více než 1 300 dotazech ohledně osobního bankrotu. "Počet zájemců o toto řešení dluhů se rok od roku zvyšuje," uvedla Markéta Strížová, vedoucí Občanské poradny působící pod hlavičkou Diakonie Českobratrské církve evangelické. Ta rovněž řekla, že se velmi často jedná o zaměstnané lidi, kteří však nevydělávají dost, aby své závazky mohli řádně splácet.

Lidé začínají řešit finanční problémy pozdě

Občanské porady řeší desítky až stovky případů ročně. Ne vždy se přitom jedná o sociálně slabé jedince s nízkou finanční gramotností. Mnohdy jsou to zaměstnaní lidé, kteří však přecenili své síly. Zaměstnanci poraden se snaží pomoci tím, že hledají vhodné řešení. "Pomáháme jim s vypracováním splátkových kalendářů pro věřitele a případně s podáním návrhu na oddlužení ke krajskému soudu," řekla dále Markéta Střížová.

Další skupinou jsou lidé, na které byla uvalená exekuce. I těm se snaží pomoci. "V takovém případě se snažíme odvrátit riziko nařízení jejího výkonu, popřípadě najít takové řešení, aby exekuce klienta co nejméně paralyzovala," uvedla Markéta Strížová. Hlavním problémem je však fakt, že lidé odkládají řešení problémů až na poslední chvíli. Ve chvíli, kdy se obrátí na poradnu, je často již pozdě. A právě u těchto případů je řešením žádost o osobní bankrot.

Podmínky osobního bankrotu

O osobní bankrot může požádat osoba, která dluží více věřitelům, není schopna své závazky splácet a je v prodlení se splátkou více než 30 dnů po splatnosti. Dlužník je tedy dlužen dvěma a více věřitelům a své závazky není schopen dlouhodobě splácet. V takovém případě může dlužník zažádat o osobní bankrot. O žádosti rozhoduje soud, který může žádost zamítnout, pokud:

  • lze se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že dlužník sleduje podáním návrhu nepoctivý záměr
  • hodnota plnění, kterou by v případě schválené žádost obdrželi věřitelé, jejichž pohledávky nejsou zajištěny, bude nižší než 30 procent z jejich pohledávek
  • návrh na povolení osobního bankrotu podala znovu osoba, o jejímž návrhu na povolení oddlužení bylo již dříve insolvenčním soudem rozhodnuto
  • dosavadní výsledky řízení dokládají lehkomyslný nebo nedbalý přístup dlužníka k plnění povinností v rámci insolvenčního řízení

Štítky: bankrot | dluhy | půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »