po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak na úvěrový registr?

Aktuality

Jak na úvěrový registr?

Půjčky

Úvěrový, bankovní nebo prostě registr dlužníků. Pokud se rozhodnete zažádat si o půjčku, kreditní kartu nebo hypoteční úvěr, jistě jeden z těchto pojmů uslyšíte. K čemu je registr dobrý? Co registr dlužníků přesně je? Jaké druhy a typy můžeme v České republice najít a jak poznám, jestli se v něm nacházím? Všechny tyto otázky Vám nyní zodpovíme.Co je úvěrový registr?

Obecně řečeno je úvěrový registr databáze dlužníků. Nejsou zde ovšem pouze lidé, kteří včas nesplácejí úvěry. K zápisu do registru dlužníků stačí nesplnit jakýkoliv finanční závazek vůči fyzické nebo právnické osobě. Mohou to být i platby za telefon, energie, kreditní karty, nájem apod.

Účelem úvěrového registru je především shromažďovat informace o dlužnících a poskytovat je dalším věřitelům. Ti se tak mají možnost přesvědčit, jestli je bezpečné konkrétnímu člověku půjčit nebo ne.

Existují dva druhy registrů. Pozitivně-negativní a negativní. Mluvíme-li o negativním úvěrovém registru, myslíme tím doopravdy pouze databázi osob, které nejsou schopny dostát svým závazkům a své dluhy neplatí. Naproti tomu v pozitivně-negativním registru jsou zapsány všechny osoby, a to i ty, které vše splácí včas a bez problémů.

V České republice máme tyto úvěrové registry:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Centrální registr úvěrů (CRÚ)
  • SOLUS

Jak zjistím, jestli jsem zapsán v úvěrovém registru?

O tom jestli máte nebo nemáte zápis v registru, rozhoduje především to, u jaké banky nebo společnosti jste si půjčili. V případě, že potřebujete vědět, jestli jste zapsáni (například kvůli žádosti o úvěr), stačí pouze poslat žádost o výpis a zaplatit poplatek v rozmezí 100 – 400 Kč. Každá žádost o výpis musí obsahovat úředně ověřený podpis.

Výše poplatků se liší podle jednotlivých registrů:

  • Bankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Nebankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Centrální registr úvěrů – 400 Kč
  • SOLUS – 135 Kč

Když si chci půjčit …

Nejčastěji využívají úvěrový registr právě bankovní společnosti při jednání s klientem a schvalování spotřebitelského úvěru. Už před samotnou žádostí o půjčku je proto dobré vědět, jestli jste vedeni v registru a hlavně, jestli daná banka do registru vůbec nahlíží.

Pokud potřebujete půjčit a víte, že v registru dlužníků zapsáni nejste, využijte služeb CitiBank, České spořitelny nebo Home Credit a žádejte o úvěr přímo zde. Úvěr ovšem můžete velmi snadno získat i v případě, že zápis v registru máte. Existují totiž také společnosti, jako například Vitacredit, Ferratum a Provident, které do úvěrových registrů nenahlížejí.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »