po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak na úvěrový registr?

Aktuality

Jak na úvěrový registr?

8. 11. 2011 Půjčky

Úvěrový, bankovní nebo prostě registr dlužníků. Pokud se rozhodnete zažádat si o půjčku, kreditní kartu nebo hypoteční úvěr, jistě jeden z těchto pojmů uslyšíte. K čemu je registr dobrý? Co registr dlužníků přesně je? Jaké druhy a typy můžeme v České republice najít a jak poznám, jestli se v něm nacházím? Všechny tyto otázky Vám nyní zodpovíme.Co je úvěrový registr?

Obecně řečeno je úvěrový registr databáze dlužníků. Nejsou zde ovšem pouze lidé, kteří včas nesplácejí úvěry. K zápisu do registru dlužníků stačí nesplnit jakýkoliv finanční závazek vůči fyzické nebo právnické osobě. Mohou to být i platby za telefon, energie, kreditní karty, nájem apod.

Účelem úvěrového registru je především shromažďovat informace o dlužnících a poskytovat je dalším věřitelům. Ti se tak mají možnost přesvědčit, jestli je bezpečné konkrétnímu člověku půjčit nebo ne.

Existují dva druhy registrů. Pozitivně-negativní a negativní. Mluvíme-li o negativním úvěrovém registru, myslíme tím doopravdy pouze databázi osob, které nejsou schopny dostát svým závazkům a své dluhy neplatí. Naproti tomu v pozitivně-negativním registru jsou zapsány všechny osoby, a to i ty, které vše splácí včas a bez problémů.

V České republice máme tyto úvěrové registry:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Centrální registr úvěrů (CRÚ)
  • SOLUS

Jak zjistím, jestli jsem zapsán v úvěrovém registru?

O tom jestli máte nebo nemáte zápis v registru, rozhoduje především to, u jaké banky nebo společnosti jste si půjčili. V případě, že potřebujete vědět, jestli jste zapsáni (například kvůli žádosti o úvěr), stačí pouze poslat žádost o výpis a zaplatit poplatek v rozmezí 100 – 400 Kč. Každá žádost o výpis musí obsahovat úředně ověřený podpis.

Výše poplatků se liší podle jednotlivých registrů:

  • Bankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Nebankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Centrální registr úvěrů – 400 Kč
  • SOLUS – 135 Kč

Když si chci půjčit …

Nejčastěji využívají úvěrový registr právě bankovní společnosti při jednání s klientem a schvalování spotřebitelského úvěru. Už před samotnou žádostí o půjčku je proto dobré vědět, jestli jste vedeni v registru a hlavně, jestli daná banka do registru vůbec nahlíží.

Pokud potřebujete půjčit a víte, že v registru dlužníků zapsáni nejste, využijte služeb CitiBank, České spořitelny nebo Home Credit a žádejte o úvěr přímo zde. Úvěr ovšem můžete velmi snadno získat i v případě, že zápis v registru máte. Existují totiž také společnosti, jako například Vitacredit, Ferratum a Provident, které do úvěrových registrů nenahlížejí.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

1 2 3 »