po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak najít díru v rodinném rozpočtu

Aktuality

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016 Půjčky Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Výdaje v domácnosti můžou být velmi variabilní. Záleží hlavně na tom, kolik členů v domácnosti žije a jaké mají zvyky. Dva pracující partneři bez dětí nejspíš nebudou mít s pokrytím všech výdajů ani s pravidelnými měsíčními úsporami nejspíš velký problém. Mladá rodina s více dětmi však už musí své výdaje více sledovat a hlídat. Konsolidace a sledování měsíčních rodinných výdajů je přitom docela jednoduchá záležitost. A vůbec přitom nemusíte vést domácí účetnictví. Připravte se ale, že jde trochu o běh na dlouhou trať a svůj domácí finanční systém budete muset trochu ladit. Je potřeba také jistá dávka vytrvalosti a pevné vůle.

Krok 1: Shrňte si všechny příjmy

Začneme tím příjemnějším a sečteme si všechny rodinné příjmy. Jde zejména o výplaty, eventuální rodičovské či jiné příspěvky, prostě o všechny příjmy, které každý měsíc všichni členové domácnosti vytvoří. Příjmy si sečtěte a součet si poznamenejte.

Krok 2: Shrňte všechny výdaje

Na straně výdajů to bude složitější. Nejdříve shromážděte všechny výdaje, které v daný měsíc máte. Zní to složitě, ale s trochou úsilí to jde. Výstupem bude seznam výdajů s jejich označením a částkou. Důležité je, abyste do seznamu zadali co nejvíce položek. A to jak pravidelné platby (nájemné, splátky dluhů, energie, internet atd.), tak i „víceméně pravidelné“ výdaje (sport, kultura, vzdělávání) a odhad nepravidelných výdajů.

Nezapomeňte ani na roční pravidelné výdaje. Pokud máte auto, shrňte si zhruba jeho roční náklady na provoz (benzín, opravy, pojištění) a rozpočítejte je na měsíční položky – vydělte je dvanácti. Podobně rozpočítejte na měsíc všechny další nezbytné ročně placené výdaje, jakou jsou třeba různá pojištění či daně.

Krok 3: Proveďte analýzu výdajů

Jakmile máte všechny výdaje pohromadě, projděte si je jeden za druhým a pečlivě u každého zvažte, zda jej musíte nebo chcete platit. U splátek hypotéky asi nebude příliš co řešit, ale třeba náklady na internet, mobilní telefony či předplatná časopisů většinou jdou nějakým způsobem redukovat. Hodně velkou položkou bývají také výdaje na jídlo v restauracích. Víc vařit doma se vyplatí. To samé lze říci o dalších službách. Rozlišujte, co je pouhý rozmar a statusový symbol a co opravdu potřebujete.

Cesta k úsporám obálková metoda

A jak potom nějakou tu korunu měsíčně ušetřit? Mnoho lidí se shoduje, že nejúčinnější je tzv. obálková metoda. Vezmete své měsíční příjmy, od nich odečtěte všechny nezbytné bezhotovostní výdaje a zbytek vyberte v hotovosti v menších bankovkách. Na jednotlivé skupiny výdajů si pak vytvořte obálky a patřičnou hotovost do nich vložte. Z obálek pak příslušné výdaje v daném měsíci hradíte.

Obálková metoda je pracná a trochu i náročná. Často se stane, že v nějaké obálce prostě peníze nezbudou a musíte své výdaje hodně omezit. První měsíc je také nutné brát jako zkušební, a teprve po čase vám obálky přinesou pozitivní efekt – naprostý přehled o výdajích, úspory a možná i drobnou změnu spotřebního chování. A to není k zahození.

Štítky: analýza výdajů | jak ušetřit | jak ušetřit | obálková metoda | rozpočet domácnosti | úspory v rozpočtu | Úspory.cz |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

1 2 3 »