po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak najít díru v rodinném rozpočtu

Aktuality

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016 Půjčky Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Výdaje v domácnosti můžou být velmi variabilní. Záleží hlavně na tom, kolik členů v domácnosti žije a jaké mají zvyky. Dva pracující partneři bez dětí nejspíš nebudou mít s pokrytím všech výdajů ani s pravidelnými měsíčními úsporami nejspíš velký problém. Mladá rodina s více dětmi však už musí své výdaje více sledovat a hlídat. Konsolidace a sledování měsíčních rodinných výdajů je přitom docela jednoduchá záležitost. A vůbec přitom nemusíte vést domácí účetnictví. Připravte se ale, že jde trochu o běh na dlouhou trať a svůj domácí finanční systém budete muset trochu ladit. Je potřeba také jistá dávka vytrvalosti a pevné vůle.

Krok 1: Shrňte si všechny příjmy

Začneme tím příjemnějším a sečteme si všechny rodinné příjmy. Jde zejména o výplaty, eventuální rodičovské či jiné příspěvky, prostě o všechny příjmy, které každý měsíc všichni členové domácnosti vytvoří. Příjmy si sečtěte a součet si poznamenejte.

Krok 2: Shrňte všechny výdaje

Na straně výdajů to bude složitější. Nejdříve shromážděte všechny výdaje, které v daný měsíc máte. Zní to složitě, ale s trochou úsilí to jde. Výstupem bude seznam výdajů s jejich označením a částkou. Důležité je, abyste do seznamu zadali co nejvíce položek. A to jak pravidelné platby (nájemné, splátky dluhů, energie, internet atd.), tak i „víceméně pravidelné“ výdaje (sport, kultura, vzdělávání) a odhad nepravidelných výdajů.

Nezapomeňte ani na roční pravidelné výdaje. Pokud máte auto, shrňte si zhruba jeho roční náklady na provoz (benzín, opravy, pojištění) a rozpočítejte je na měsíční položky – vydělte je dvanácti. Podobně rozpočítejte na měsíc všechny další nezbytné ročně placené výdaje, jakou jsou třeba různá pojištění či daně.

Krok 3: Proveďte analýzu výdajů

Jakmile máte všechny výdaje pohromadě, projděte si je jeden za druhým a pečlivě u každého zvažte, zda jej musíte nebo chcete platit. U splátek hypotéky asi nebude příliš co řešit, ale třeba náklady na internet, mobilní telefony či předplatná časopisů většinou jdou nějakým způsobem redukovat. Hodně velkou položkou bývají také výdaje na jídlo v restauracích. Víc vařit doma se vyplatí. To samé lze říci o dalších službách. Rozlišujte, co je pouhý rozmar a statusový symbol a co opravdu potřebujete.

Cesta k úsporám obálková metoda

A jak potom nějakou tu korunu měsíčně ušetřit? Mnoho lidí se shoduje, že nejúčinnější je tzv. obálková metoda. Vezmete své měsíční příjmy, od nich odečtěte všechny nezbytné bezhotovostní výdaje a zbytek vyberte v hotovosti v menších bankovkách. Na jednotlivé skupiny výdajů si pak vytvořte obálky a patřičnou hotovost do nich vložte. Z obálek pak příslušné výdaje v daném měsíci hradíte.

Obálková metoda je pracná a trochu i náročná. Často se stane, že v nějaké obálce prostě peníze nezbudou a musíte své výdaje hodně omezit. První měsíc je také nutné brát jako zkušební, a teprve po čase vám obálky přinesou pozitivní efekt – naprostý přehled o výdajích, úspory a možná i drobnou změnu spotřebního chování. A to není k zahození.

Štítky: analýza výdajů | jak ušetřit | jak ušetřit | obálková metoda | rozpočet domácnosti | úspory v rozpočtu | Úspory.cz |

Hodnocení článku:

Podobné články

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

1 2 3 »