po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak najít díru v rodinném rozpočtu

Aktuality

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

Půjčky Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Výdaje v domácnosti můžou být velmi variabilní. Záleží hlavně na tom, kolik členů v domácnosti žije a jaké mají zvyky. Dva pracující partneři bez dětí nejspíš nebudou mít s pokrytím všech výdajů ani s pravidelnými měsíčními úsporami nejspíš velký problém. Mladá rodina s více dětmi však už musí své výdaje více sledovat a hlídat. Konsolidace a sledování měsíčních rodinných výdajů je přitom docela jednoduchá záležitost. A vůbec přitom nemusíte vést domácí účetnictví. Připravte se ale, že jde trochu o běh na dlouhou trať a svůj domácí finanční systém budete muset trochu ladit. Je potřeba také jistá dávka vytrvalosti a pevné vůle.

Krok 1: Shrňte si všechny příjmy

Začneme tím příjemnějším a sečteme si všechny rodinné příjmy. Jde zejména o výplaty, eventuální rodičovské či jiné příspěvky, prostě o všechny příjmy, které každý měsíc všichni členové domácnosti vytvoří. Příjmy si sečtěte a součet si poznamenejte.

Krok 2: Shrňte všechny výdaje

Na straně výdajů to bude složitější. Nejdříve shromážděte všechny výdaje, které v daný měsíc máte. Zní to složitě, ale s trochou úsilí to jde. Výstupem bude seznam výdajů s jejich označením a částkou. Důležité je, abyste do seznamu zadali co nejvíce položek. A to jak pravidelné platby (nájemné, splátky dluhů, energie, internet atd.), tak i „víceméně pravidelné“ výdaje (sport, kultura, vzdělávání) a odhad nepravidelných výdajů.

Nezapomeňte ani na roční pravidelné výdaje. Pokud máte auto, shrňte si zhruba jeho roční náklady na provoz (benzín, opravy, pojištění) a rozpočítejte je na měsíční položky – vydělte je dvanácti. Podobně rozpočítejte na měsíc všechny další nezbytné ročně placené výdaje, jakou jsou třeba různá pojištění či daně.

Krok 3: Proveďte analýzu výdajů

Jakmile máte všechny výdaje pohromadě, projděte si je jeden za druhým a pečlivě u každého zvažte, zda jej musíte nebo chcete platit. U splátek hypotéky asi nebude příliš co řešit, ale třeba náklady na internet, mobilní telefony či předplatná časopisů většinou jdou nějakým způsobem redukovat. Hodně velkou položkou bývají také výdaje na jídlo v restauracích. Víc vařit doma se vyplatí. To samé lze říci o dalších službách. Rozlišujte, co je pouhý rozmar a statusový symbol a co opravdu potřebujete.

Cesta k úsporám obálková metoda

A jak potom nějakou tu korunu měsíčně ušetřit? Mnoho lidí se shoduje, že nejúčinnější je tzv. obálková metoda. Vezmete své měsíční příjmy, od nich odečtěte všechny nezbytné bezhotovostní výdaje a zbytek vyberte v hotovosti v menších bankovkách. Na jednotlivé skupiny výdajů si pak vytvořte obálky a patřičnou hotovost do nich vložte. Z obálek pak příslušné výdaje v daném měsíci hradíte.

Obálková metoda je pracná a trochu i náročná. Často se stane, že v nějaké obálce prostě peníze nezbudou a musíte své výdaje hodně omezit. První měsíc je také nutné brát jako zkušební, a teprve po čase vám obálky přinesou pozitivní efekt – naprostý přehled o výdajích, úspory a možná i drobnou změnu spotřebního chování. A to není k zahození.

Štítky: analýza výdajů | jak ušetřit | jak ušetřit | obálková metoda | rozpočet domácnosti | úspory v rozpočtu | Úspory.cz |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016

Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Celá aktualita

1 2 3 »