Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak nepřijít o bonusy u půjček

Aktuality

Jak nepřijít o bonusy u půjček

2. 3. 2015 Půjčky Český bankovní trh se značně rozšířil poté, co na něj vstoupila řada nových bank. Vyšší konkurence přinesla řadu výhod pro klienty a banky o ně musí bojovat. Díky tomu se v nabídkách bank objevují bonusy výhodné právě pro klienty. Ti si však musí dávat dobrý pozor, aby o ně nepřišli.

Různé bonusy a výhody se týkají například úvěrových produktů. Nabídky však skrývají řadu zádrhel. Pokud si jich klient nevšimne včas před podpisem smlouvy, může snadno o lákavý bonus přijít. Při studování podmínek je dobré si dát pozor a řádně si je prostudovat. Mezi nejčastější bonusy u půjček patří odměny za řádné splácení, které jsou stále více populární. Hlavním smyslem těchto odměn je motivovat klienty, aby půjčky spláceli včas. Při včasném splácení banky klientům vrátí například několik splátek zpět nebo jim sníží úroky. Pokud však poruší smluvní podmínky, mohou nárok na bonus ztratit. A to neplatí pouze v případě, kdy se opozdí se splátkou.

Pozor na předčasné splacení půjčky

Klient, který se rozhodne půjčku splatit dříve, může o bonus ihned přijít. Banky zpravidla bonus podmiňují řadou podmínek, mezi které kromě dodržování splátkového kalendáře patří také dodržení doby splatnosti.

“Pokud klient chce půjčku dříve umořit a platí pravidelně více, než je předepsaná splátka, nebo hodlá uplatnit mimořádnou splátku, většinou to znamená, že o benefit za řádné splácení přijde. Z jeho pohledu je to přitom absurdní. Proč by měl dostávat bonus za řádné splácení a na druhé straně trest za mimořádnou splátku, když se v obou případech chová korektně? Banky tím vlastně říkají klientům, aby platili včas ale zároveň i dlouho. Nejvyšší odměny jsou totiž vypláceny k půjčkám a úvěrům se splatností 7 a více let,” vysvětluje Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů v Equa bank.

Klient, který si vybírá půjčku, by si předem měl ujasnit, zda uvažuje o předčasném splacení. Pokud ano, pak je vhodnější půjčka, která umožňuje volnost v nastavení výše splátky či doby splacení. “Paradoxně pak půjčka bez velkého bonusu slíbeného na konci splácení může mít nižší měsíční splátky, než půjčka s bonusem. Půjčka s bonusem si musí totiž na „bonus“ během splácení vydělat,“ doplňuje Ondřej Hák.

Také dodržování splátkového kalendáře bývá značně přísně. Některé banky nedovolují ani jediný den zpoždění, jiné tolerují i pět dní. Některé banky klienty za pozdní splátky potrestají ztrátou bonusu, jiné dokonce navýší úrokovou sazbu. To vše je třeba mít na paměti při výběru půjčky a to zejména v případě půjček na několik let.

Sháníte půjčku? Využijte srovnání půjček online na našem portálu. 


Chci půjčku

 

Nízká úroková sazba nemusí být zadarmo

Většina klientů se při výběru půjčku zaměřuje na úrokovou sazbu a její výši. Ne vždy je však úroková sazba dostatečným ukazatelem výhodnosti půjčky. S půjčkou totiž souvisí další náklady, které mohou půjčku značně prodražit. Může se jednat o nejrůznější poplatky a také pojištění (např. pojištění schopnosti splácet). Proto je mnohem lepším ukazatelem hodnota RPSN neboli roční procentní sazba nákladů.

Do RPSN jsou započítávány veškeré náklady, které s vybranou půjčkou souvisí. Některé banky do RPSN již zahrnují také tzv. bonusové úrokové sazby a od celkové částky, kterou spotřebitel má zaplatit, odečítávají také bonus. V případě, že by klient o bonus přišel, by hodnota RPSN byla zcela jistě vyšší. Ideální tedy je požadovat od banky hodnotu RPSN se započítáním bonusem i bez něj. Snadno si tak klient dokáže odvodit, zda-li je půjčka skutečně výhodná.

Pojištění schopnosti splácet bývá stále častěji podmínkou pro poskytnutí půjčky. Ačkoliv se nejedná o zbytečný nadstandard a pojištění má skutečný smysl v případech, kdy může klient náhle ztratit dobré místo či dlouhodobě onemocnět, může půjčku významně prodražit. “Doporučuji porovnat náklady pomocí celkové částky splatné spotřebitelem nebo RPSN. Klienti často zjistí, že nejvýhodnější není nejnižší úroková sazba, a to právě třeba díky vysoké ceně pojištění, která nebývá již tak transparentní,” uvádí Ondřej Hák.

Štítky: finance | nebankovní půjčka | Předčasné splacení půjček | půjčky | úroková sazba |

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »