po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak nepřijít o bonusy u půjček

Aktuality

Jak nepřijít o bonusy u půjček

Půjčky Český bankovní trh se značně rozšířil poté, co na něj vstoupila řada nových bank. Vyšší konkurence přinesla řadu výhod pro klienty a banky o ně musí bojovat. Díky tomu se v nabídkách bank objevují bonusy výhodné právě pro klienty. Ti si však musí dávat dobrý pozor, aby o ně nepřišli.

Různé bonusy a výhody se týkají například úvěrových produktů. Nabídky však skrývají řadu zádrhel. Pokud si jich klient nevšimne včas před podpisem smlouvy, může snadno o lákavý bonus přijít. Při studování podmínek je dobré si dát pozor a řádně si je prostudovat. Mezi nejčastější bonusy u půjček patří odměny za řádné splácení, které jsou stále více populární. Hlavním smyslem těchto odměn je motivovat klienty, aby půjčky spláceli včas. Při včasném splácení banky klientům vrátí například několik splátek zpět nebo jim sníží úroky. Pokud však poruší smluvní podmínky, mohou nárok na bonus ztratit. A to neplatí pouze v případě, kdy se opozdí se splátkou.

Pozor na předčasné splacení půjčky

Klient, který se rozhodne půjčku splatit dříve, může o bonus ihned přijít. Banky zpravidla bonus podmiňují řadou podmínek, mezi které kromě dodržování splátkového kalendáře patří také dodržení doby splatnosti.

“Pokud klient chce půjčku dříve umořit a platí pravidelně více, než je předepsaná splátka, nebo hodlá uplatnit mimořádnou splátku, většinou to znamená, že o benefit za řádné splácení přijde. Z jeho pohledu je to přitom absurdní. Proč by měl dostávat bonus za řádné splácení a na druhé straně trest za mimořádnou splátku, když se v obou případech chová korektně? Banky tím vlastně říkají klientům, aby platili včas ale zároveň i dlouho. Nejvyšší odměny jsou totiž vypláceny k půjčkám a úvěrům se splatností 7 a více let,” vysvětluje Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů v Equa bank.

Klient, který si vybírá půjčku, by si předem měl ujasnit, zda uvažuje o předčasném splacení. Pokud ano, pak je vhodnější půjčka, která umožňuje volnost v nastavení výše splátky či doby splacení. “Paradoxně pak půjčka bez velkého bonusu slíbeného na konci splácení může mít nižší měsíční splátky, než půjčka s bonusem. Půjčka s bonusem si musí totiž na „bonus“ během splácení vydělat,“ doplňuje Ondřej Hák.

Také dodržování splátkového kalendáře bývá značně přísně. Některé banky nedovolují ani jediný den zpoždění, jiné tolerují i pět dní. Některé banky klienty za pozdní splátky potrestají ztrátou bonusu, jiné dokonce navýší úrokovou sazbu. To vše je třeba mít na paměti při výběru půjčky a to zejména v případě půjček na několik let.

Sháníte půjčku? Využijte srovnání půjček online na našem portálu. 


Chci půjčku

 

Nízká úroková sazba nemusí být zadarmo

Většina klientů se při výběru půjčku zaměřuje na úrokovou sazbu a její výši. Ne vždy je však úroková sazba dostatečným ukazatelem výhodnosti půjčky. S půjčkou totiž souvisí další náklady, které mohou půjčku značně prodražit. Může se jednat o nejrůznější poplatky a také pojištění (např. pojištění schopnosti splácet). Proto je mnohem lepším ukazatelem hodnota RPSN neboli roční procentní sazba nákladů.

Do RPSN jsou započítávány veškeré náklady, které s vybranou půjčkou souvisí. Některé banky do RPSN již zahrnují také tzv. bonusové úrokové sazby a od celkové částky, kterou spotřebitel má zaplatit, odečítávají také bonus. V případě, že by klient o bonus přišel, by hodnota RPSN byla zcela jistě vyšší. Ideální tedy je požadovat od banky hodnotu RPSN se započítáním bonusem i bez něj. Snadno si tak klient dokáže odvodit, zda-li je půjčka skutečně výhodná.

Pojištění schopnosti splácet bývá stále častěji podmínkou pro poskytnutí půjčky. Ačkoliv se nejedná o zbytečný nadstandard a pojištění má skutečný smysl v případech, kdy může klient náhle ztratit dobré místo či dlouhodobě onemocnět, může půjčku významně prodražit. “Doporučuji porovnat náklady pomocí celkové částky splatné spotřebitelem nebo RPSN. Klienti často zjistí, že nejvýhodnější není nejnižší úroková sazba, a to právě třeba díky vysoké ceně pojištění, která nebývá již tak transparentní,” uvádí Ondřej Hák.

Štítky: finance | nebankovní půjčka | Předčasné splacení půjček | půjčky | úroková sazba |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »