po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak zažádat o výpis z registru dlužníků

Aktuality

Jak zažádat o výpis z registru dlužníků

Půjčky Ztrácíte přehled o svých závazcích nebo se jen chcete ujistit, zda nejste uvedeni v některém z registru dlužníků? Zažádejte si o výpis. V registru dlužníků jsou uvedeny záznamy o všech úvěrech, pořízení kreditní karty i nesplacených závazcích.

Pokud si chcete ověřit, jak na to se svým záznamem v registru či registrech jste, můžete si jednoduše zažádat o výpisy. Někdy postačí SMS, někdy je nutná žádost zaslaná poštou či dokonce osobní návštěva.

Jaké informace a jak dlouho se v registrech uchovávají

Registru dlužníků existuje několik a to jak v bankovním tak i nebankovním sektoru. Registry jsou vzájemně propojené a poskytovatelé úvěru mohou informace sdílet. Registry obsahují informace o závazcích klientů bank, nebankovních úvěrových a leasingových společností, ale také pojišťoven, telefonních operátorů i energetických společností. Záznamy se liší dle toho, zda splácíte včas nebo nikoliv.

V bankovních registrech se informace uchovává po dobu jednoho roku až čtyř let po splacení úvěru a to od chvíle, kdy u banky podáte žádost o úvěr. Informace jsou v registru umístěny i v případě, kdy úvěr nedostanete. Pokud úvěr dlužník nespláce včas nebo vůbec, bude jeho jméno zařazeno také na seznam registru dlužníků SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům). Zde jsou informace uloženy po dobu tří let.

Na výpis si můžete počkat až jeden měsíc

Osobně si můžete výpis z Bankovního či Nebankovního registru vyzvednout na adrese: Na Vítězné pláni, Praha 4 na základě vyplněného formuláře s úředně ověřeným podpisem. Pokud Vám nevadí lhůta 30 dnů, uhradíte 100 korun. Pokud trváte na okamžitém zpracování, připravte si 200 korun. Pokud si necháte výpis zaslat poštou, zaplatíte navíc poštovné.

Výpis z registru SOLUS stojí 218 korun a můžete o něj zažádat pouze písemně. Možnosti je také zaslání výpisu prostřednictvím SMS. Nejprve zaplatíte 98 korun za vygenerování unikátního kódu, který Vám následně přijde poštou. Samotný SMS výpis stojí 99 korun.

Nesrovnalosti v registru?

Pokud se Vám bude zdát, že ve výpisu je nesrovnalost nebo dokonce chyba, obraťte se na provozovatele registru. Ten zajistí opravu údajů, pokud chybu prokážete. „Pokud zjistíte, že máte zápis v registru dlužníků, o kterém jste neměli tušení, vyžádejte si výpis z registrů SOLUS. Z něj zjistíte, co zapříčinilo uvedení vašeho jména v registru. Jakmile se dozvíte, že máte například pohledávku u leasingové společnosti, ozvěte se přímo dané společnosti a problém řešte napřímo s ní. Pokud věřiteli dokážete, že jste v seznamu uvedeni neprávem, věřitel podá návrh na výmaz z registru. Pak už si jen pohlídejte, že k výmazu opravdu došlo,“ radí Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »