po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jaká jsou rizika u půjček do výplaty?

Aktuality

Jaká jsou rizika u půjček do výplaty?

Půjčky Trendem mezi půjčkami jsou tzv. půjčky do výplaty. Chybí-li pár tisíc korun před výplatou, stačí si vzít rychlou půjčku. Peníze vrátíte do 30 dnů a krátkodobý finanční výpadek je zažehnán. Půjčky do výplaty však mají také svá rizika.

Poskytovatelé půjček do výplaty je inzerují jaké rychlé a výhodné půjčky, které vyřeší krátkodobé finanční výpadky. Taková nabídka zní zejména v období Vánoc a po nich velmi lákavě. Lidé mají po Vánocích vyčerpané bankovní účty a nedostatek v podobě pár tisíc korun by se tak snadno dal vyřešit.

Mnozí lidé se se žádostí o půjčku raději obrátí na svou banku. Ty však drobné půjčky příliš nenabízí, a tak je nutné se obrátit na nebankovní společnosti.

Nejmenší půjčky v bankách:

 • Air Bank: 5 000 Kč
 • Cetelem: 20 000 Kč
 • Česká spořitelna: 20 000 Kč
 • ČSOB: 20 000 Kč
 • Equa bank: 5 000 Kč
 • Expobank: 50 000 Kč
 • GE Money Bank: 20 000 Kč
 • Home Credit: 10 000 Kč
 • Komerční banka: 30 000 Kč
 • mBank: 10 000 Kč
 • Sberbank: 10 000 Kč
 • Raiffeisenbank: 20 000 Kč
 • UniCredit Bank: 30 000 Kč
 • Zuno: 15 000 Kč
 • Zdroj: Banky

Podle výše uvedených částek nejnižší půjčky poskytují nové a menší moderní banky, jako je například Air Bank či Equa bank. Banky absenci drobných půjček obhajují nabídkou vhodnějších produktů, jako jsou kreditní karty a kontokorenty.

Rizika půjček před výplatou

Hlavním rizikem drobných půjček je hrozba stálých dluhů. Ne všechny půjčky mají totiž výhodné podmínky a mnoho z nich je snadnou cestou, jak spadnout do finančních problémů. To platí i v případě kreditních karet a kontokorentů, které lákají na výhodné bezúročné období. Ne každý je však schopen své finance dobře ohlídat. Důvodem jsou vyšší úroky či poplatky a to zejména v případě pozdních splátek.

„Myslela jsem, že vždy zvládnu bezúročné období. Jenže pak jsem jednou potřebovala víc peněz. Pořídila jsem si tedy druhou kreditku, abych nemusela platit úroky u té první, a začal kolotoč. Když se v něm točily už čtyři karty a nešlo jen o úroky, ale i o samu splátku, bylo mi jasné, že je zle,“ vypráví paní Martina z Prahy.

Pozor na smluvní podmínky

Odborníci a zaměstnanci finančních poraden před půjčkami do výplaty varují neustále dokola. Vyřízení takové půjčky je snadné a slibuje rychlé peníze za málo. To však není pravda a za většinu drobných půjček zaplatíte velké peníze. Zvlášť tehdy, nedá-li si spotřebitel pozor na smluvní podmínky.

U drobných půjček je výrazně vyšší RPSN (roční procentní sazba nákladů). „Krátkodobá půjčka, jak již název napovídá, se roční délky ani nedožije, protože půjčky jsou poskytovány na kratší dobu, zejména 30 až 40 dní,“ sděluje na svých internetových stránkách jeden z poskytovatelů drobných půjček. Poplatky za poskytnutí půjček před výplatou jsou velmi rozdílné a pohybují se od desítek korun až po několik stovek.

Nejvíce rizikové jsou přitom půjčky po telefonu či SMS, u kterých si lidé nemohou dostatečně důkladně smluvní podmínky prostudovat. Za pozdně uhrazenou splátku poté zaplatí o stovky korun více, ale to jej již pozdě. Drobným půjčkám se není nutné vyhýbat, ale důležité je si najít půjčku s férovými podmínkami. Vhodné je si také porovnat více produktů na online porovnávačích.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »