Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jaká jsou rizika u půjček do výplaty?

Aktuality

Jaká jsou rizika u půjček do výplaty?

14. 1. 2015 Půjčky Trendem mezi půjčkami jsou tzv. půjčky do výplaty. Chybí-li pár tisíc korun před výplatou, stačí si vzít rychlou půjčku. Peníze vrátíte do 30 dnů a krátkodobý finanční výpadek je zažehnán. Půjčky do výplaty však mají také svá rizika.

Poskytovatelé půjček do výplaty je inzerují jaké rychlé a výhodné půjčky, které vyřeší krátkodobé finanční výpadky. Taková nabídka zní zejména v období Vánoc a po nich velmi lákavě. Lidé mají po Vánocích vyčerpané bankovní účty a nedostatek v podobě pár tisíc korun by se tak snadno dal vyřešit.

Mnozí lidé se se žádostí o půjčku raději obrátí na svou banku. Ty však drobné půjčky příliš nenabízí, a tak je nutné se obrátit na nebankovní společnosti.

Nejmenší půjčky v bankách:

 • Air Bank: 5 000 Kč
 • Cetelem: 20 000 Kč
 • Česká spořitelna: 20 000 Kč
 • ČSOB: 20 000 Kč
 • Equa bank: 5 000 Kč
 • Expobank: 50 000 Kč
 • GE Money Bank: 20 000 Kč
 • Home Credit: 10 000 Kč
 • Komerční banka: 30 000 Kč
 • mBank: 10 000 Kč
 • Sberbank: 10 000 Kč
 • Raiffeisenbank: 20 000 Kč
 • UniCredit Bank: 30 000 Kč
 • Zuno: 15 000 Kč
 • Zdroj: Banky

Podle výše uvedených částek nejnižší půjčky poskytují nové a menší moderní banky, jako je například Air Bank či Equa bank. Banky absenci drobných půjček obhajují nabídkou vhodnějších produktů, jako jsou kreditní karty a kontokorenty.

Rizika půjček před výplatou

Hlavním rizikem drobných půjček je hrozba stálých dluhů. Ne všechny půjčky mají totiž výhodné podmínky a mnoho z nich je snadnou cestou, jak spadnout do finančních problémů. To platí i v případě kreditních karet a kontokorentů, které lákají na výhodné bezúročné období. Ne každý je však schopen své finance dobře ohlídat. Důvodem jsou vyšší úroky či poplatky a to zejména v případě pozdních splátek.

„Myslela jsem, že vždy zvládnu bezúročné období. Jenže pak jsem jednou potřebovala víc peněz. Pořídila jsem si tedy druhou kreditku, abych nemusela platit úroky u té první, a začal kolotoč. Když se v něm točily už čtyři karty a nešlo jen o úroky, ale i o samu splátku, bylo mi jasné, že je zle,“ vypráví paní Martina z Prahy.

Pozor na smluvní podmínky

Odborníci a zaměstnanci finančních poraden před půjčkami do výplaty varují neustále dokola. Vyřízení takové půjčky je snadné a slibuje rychlé peníze za málo. To však není pravda a za většinu drobných půjček zaplatíte velké peníze. Zvlášť tehdy, nedá-li si spotřebitel pozor na smluvní podmínky.

U drobných půjček je výrazně vyšší RPSN (roční procentní sazba nákladů). „Krátkodobá půjčka, jak již název napovídá, se roční délky ani nedožije, protože půjčky jsou poskytovány na kratší dobu, zejména 30 až 40 dní,“ sděluje na svých internetových stránkách jeden z poskytovatelů drobných půjček. Poplatky za poskytnutí půjček před výplatou jsou velmi rozdílné a pohybují se od desítek korun až po několik stovek.

Nejvíce rizikové jsou přitom půjčky po telefonu či SMS, u kterých si lidé nemohou dostatečně důkladně smluvní podmínky prostudovat. Za pozdně uhrazenou splátku poté zaplatí o stovky korun více, ale to jej již pozdě. Drobným půjčkám se není nutné vyhýbat, ale důležité je si najít půjčku s férovými podmínkami. Vhodné je si také porovnat více produktů na online porovnávačích.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »