po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Majetek poškozený při živelné události lze obnovit díky výhodnému úvěru od státu

Aktuality

Majetek poškozený při živelné události lze obnovit díky výhodnému úvěru od státu

Půjčky Lidé, jejichž majetek byl poškozený či zničený jakoukoliv živelnou událostí, mohou nyní získat výhodný úvěr od státu. Dosud bylo možné získat takový úvěr pouze v případě, kdy majetek poškodila povodeň. Další mimořádné dotace musela schválit vláda.

Živelné katastrofy nejsou výjimkou a desítkám lidem ročně poničí či dokonce zničí majetek některá ze živelných událostí, jako je například povodeň, záplava, vichřice, krupobití, požár, blesk a další. Stát těmto lidem, kteří následkem takové živelné události nemají například kde bydlet, poskytuje výhodné úvěry s nízkou úrokovou sazbou. Doposud však bylo možné nezávisle na rozhodnutí vlády poskytovat tyto úvěry pouze v případě škod způsobených povodní.

"Důvodem návrhu je připravit sjednocený nástroj na poskytování následné podpory bydlení poskytované při postižení živelní pohromou, jehož garantem je ministerstvo pro místní rozvoj a Státní fond rozvoje bydlení," uvedlo ministerstvo místního rozvoje.

"Primární snaha je, aby obzvláště u živelních katastrof, jako je povodeň, bylo možné pomoci těmto lidem, tak aby byly fyzickým i právnickým osobám poskytnuty úvěry na opravu a výstavbu bydlení. Nejedná se tedy pouze o povodně a nejedná se pouze o fyzické osoby," dodal také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Infobox: Co je to živelná událost?

Živelná událost je taková událost, která nastává v důsledku lidské nebo přírodní činnosti a ničivě postihuje přírodu nebo společnost. Jedná se o nečekanou událost velkého rozsahu, která negativním způsobem pozměňuje předchozí stav prostředí. Podle definice Interpolu ji charakterizuje buď velký počet lidských obětí, nebo rozsah škod, který není možné zvládnout běžnými a místními prostředky. Předpokládá se, že katastrofa je výsledkem pouhých náhodných událostí, které na sebe navazují a zvyšují svůj dopad. (Zdroj: Wikipedie)

Úroková sazba pouze 2 procenta

V roce 2001 došlo na území České republiky k rozsáhlým povodním, které zničily obydlí stovkám lidem. Aby vláda těmto lidem pomohla, zřídila program na odstraňování škod, který vláda později rozšířila i na další povodně.

V současné době poskytuje Státní fond rozvoje bydlení úvěr všem domácnostem, kterým povodeň zničila dům či byt. Na opravu domu je možné získat maximálně 850 tisíc korun s úrokovou sazbou ve výši pouhých 2 procenta. Doba splatnosti činí až 20 let. Pokud došlo ke škodám pouze na vybavení domácnosti, pak je možné získat úvěr v maximální výši 150 tisíc korun se stejnou úrokovou sazbou. Peníze je možné použít pouze na opravu bytů a domů a poškozeného vybavení.

V roce 2013 bylo vyplaceno celkem 61 milionu korun

Dotace poskytuje také ministerstvo místního rozvoje ze svého běžného rozpočtu. Například v roce 2013 bylo 2055 domácnostem vyplaceno více než 61 milionu korun. Ministerstvo místního rozvoje však posílá dotace zejména obcím a krajům za účelem obnovy obecního a krajského majetku. Ty v loňském roce obdržely více než 316 milionu korun. A to šlo pouze o první kolo. Druhé kolo bylo vyhlášeno v červnu letošního roku. Výsledky žádostí a výše poskytnutých dotací však dosud nebyly zveřejněné.

Pro letošní rok ministerstvo místního rozvoje vyčlenilo celkem 50 milionu korun pro obce a kraje, budou-li řešit odstranění škod způsobených živelnými událostmi (např. silný vítr a vichřice). Peníze mohou obce či kraje použít k obnově obecního či krajského majetku.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »