po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Menší a střední podniky zažívají růst

Aktuality

Menší a střední podniky zažívají růst

26. 11. 2014 Půjčky Nedávna finanční krize způsobila zastavení růstu menších a středních podniků. Jejich situace se nyní začíná konečně hýbat a zlepšení je znát na růstu úvěrů právě menším a středním podnikům. Ty se snaží prostřednictvím úvěrů investovat do podnikání.

Česká národní banka (ČNB) uvádí, že v letošním roce vyplatila podnikům na úvěrech o tři procenta více peněz než v loňském roce. V případě drobných půjček nárůst činil dokonce pět procent.

A právě loňský rok byl, co se týče podnikatelských úvěrů, velmi slabý. „V loňském roce banky v úvěrování šláply na brzdu, a to především pod dojmy nepříznivých ekonomických prognóz. Ty se v zásadě nenaplnily a banky jsou nyní i vzhledem ke stabilní vládě a očekávatelné politice ČNB o něco klidnější,“ vysvětlil nám Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků.

Menší firmy chtějí více investovat

Banky přiznávají, že evidují zvýšený počet žádostí o úvěry od menších a středních podniků a to až o 30 procent. Důvodem jsou investice do podnikání. “Malé a střední firmy začínají opět investovat, meziročně sledujeme v tomto segmentu téměř 32procentní nárůst úvěrů,“ říká Petr Plocek z UniCredit.

A jeho slova potvrzují i další banky i když v menších číslech. „Objem úvěrů malým a středním podnikům se letos oproti loňsku zvýšil zhruba o 1,5 procenta,“ uvádí Marek Pšeničný z České spořitelny.

Banky bojují o klienty

Nejenže roste zájem podniků o půjčky, ale podniky si také mnohem více vybírají. Banky se proto začínají předbíhat v atraktivnosti nabízených půjček. Konkurenční boj nabírá obrátek a situace se bude pravděpodobně vyvíjet ku prospěchu podnikatelů. „Konkurenční boj mezi bankami o každého klienta s kvalitním podnikatelským záměrem se dramaticky prohloubil,“ potvrzuje Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Konkurenční boj bank se projevuje samozřejmě zejména na výši úrokových sazeb. Ta v loňském roce činila zhruba 4,3 procenta. V letošním roce poklesly úrokové sazby na průměrných 3,79 procenta. U půjček mezi osmi až třiceti miliony korun je úroková sazba dokonce pouhých 2,36 procenta, což je o jednu desetinu procenta méně než v loňském roce.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

1 2 3 »