Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Menší a střední podniky zažívají růst

Aktuality

Menší a střední podniky zažívají růst

26. 11. 2014 Půjčky Nedávna finanční krize způsobila zastavení růstu menších a středních podniků. Jejich situace se nyní začíná konečně hýbat a zlepšení je znát na růstu úvěrů právě menším a středním podnikům. Ty se snaží prostřednictvím úvěrů investovat do podnikání.

Česká národní banka (ČNB) uvádí, že v letošním roce vyplatila podnikům na úvěrech o tři procenta více peněz než v loňském roce. V případě drobných půjček nárůst činil dokonce pět procent.

A právě loňský rok byl, co se týče podnikatelských úvěrů, velmi slabý. „V loňském roce banky v úvěrování šláply na brzdu, a to především pod dojmy nepříznivých ekonomických prognóz. Ty se v zásadě nenaplnily a banky jsou nyní i vzhledem ke stabilní vládě a očekávatelné politice ČNB o něco klidnější,“ vysvětlil nám Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků.

Menší firmy chtějí více investovat

Banky přiznávají, že evidují zvýšený počet žádostí o úvěry od menších a středních podniků a to až o 30 procent. Důvodem jsou investice do podnikání. “Malé a střední firmy začínají opět investovat, meziročně sledujeme v tomto segmentu téměř 32procentní nárůst úvěrů,“ říká Petr Plocek z UniCredit.

A jeho slova potvrzují i další banky i když v menších číslech. „Objem úvěrů malým a středním podnikům se letos oproti loňsku zvýšil zhruba o 1,5 procenta,“ uvádí Marek Pšeničný z České spořitelny.

Banky bojují o klienty

Nejenže roste zájem podniků o půjčky, ale podniky si také mnohem více vybírají. Banky se proto začínají předbíhat v atraktivnosti nabízených půjček. Konkurenční boj nabírá obrátek a situace se bude pravděpodobně vyvíjet ku prospěchu podnikatelů. „Konkurenční boj mezi bankami o každého klienta s kvalitním podnikatelským záměrem se dramaticky prohloubil,“ potvrzuje Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Konkurenční boj bank se projevuje samozřejmě zejména na výši úrokových sazeb. Ta v loňském roce činila zhruba 4,3 procenta. V letošním roce poklesly úrokové sazby na průměrných 3,79 procenta. U půjček mezi osmi až třiceti miliony korun je úroková sazba dokonce pouhých 2,36 procenta, což je o jednu desetinu procenta méně než v loňském roce.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »