po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Menší a střední podniky zažívají růst

Aktuality

Menší a střední podniky zažívají růst

26. 11. 2014 Půjčky Nedávna finanční krize způsobila zastavení růstu menších a středních podniků. Jejich situace se nyní začíná konečně hýbat a zlepšení je znát na růstu úvěrů právě menším a středním podnikům. Ty se snaží prostřednictvím úvěrů investovat do podnikání.

Česká národní banka (ČNB) uvádí, že v letošním roce vyplatila podnikům na úvěrech o tři procenta více peněz než v loňském roce. V případě drobných půjček nárůst činil dokonce pět procent.

A právě loňský rok byl, co se týče podnikatelských úvěrů, velmi slabý. „V loňském roce banky v úvěrování šláply na brzdu, a to především pod dojmy nepříznivých ekonomických prognóz. Ty se v zásadě nenaplnily a banky jsou nyní i vzhledem ke stabilní vládě a očekávatelné politice ČNB o něco klidnější,“ vysvětlil nám Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků.

Menší firmy chtějí více investovat

Banky přiznávají, že evidují zvýšený počet žádostí o úvěry od menších a středních podniků a to až o 30 procent. Důvodem jsou investice do podnikání. “Malé a střední firmy začínají opět investovat, meziročně sledujeme v tomto segmentu téměř 32procentní nárůst úvěrů,“ říká Petr Plocek z UniCredit.

A jeho slova potvrzují i další banky i když v menších číslech. „Objem úvěrů malým a středním podnikům se letos oproti loňsku zvýšil zhruba o 1,5 procenta,“ uvádí Marek Pšeničný z České spořitelny.

Banky bojují o klienty

Nejenže roste zájem podniků o půjčky, ale podniky si také mnohem více vybírají. Banky se proto začínají předbíhat v atraktivnosti nabízených půjček. Konkurenční boj nabírá obrátek a situace se bude pravděpodobně vyvíjet ku prospěchu podnikatelů. „Konkurenční boj mezi bankami o každého klienta s kvalitním podnikatelským záměrem se dramaticky prohloubil,“ potvrzuje Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Konkurenční boj bank se projevuje samozřejmě zejména na výši úrokových sazeb. Ta v loňském roce činila zhruba 4,3 procenta. V letošním roce poklesly úrokové sazby na průměrných 3,79 procenta. U půjček mezi osmi až třiceti miliony korun je úroková sazba dokonce pouhých 2,36 procenta, což je o jednu desetinu procenta méně než v loňském roce.

Hodnocení článku:

Podobné články

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

1 2 3 »