po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Mnohé úvěrové společnosti zneužívají lidi s mentálním postižením

Aktuality

Mnohé úvěrové společnosti zneužívají lidi s mentálním postižením

Půjčky Nad otřesnými praktikami některých úvěrových společností, tzv. lichvářů, rozum zůstává stát. Kvůli snadnému zisku se nebojí zneužívat ani lidí s mentálním postižením, kteří se nemohou nijak bránit. Stát se proto rozhodl zakročit a chystá přísnější zákon o spotřebitelských úvěrech.

Zpřísnění podmínek při poskytování půjček vítá i David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni. Zároveň však zdůrazňuje, že se novela zákona nevěnuje některým specifikům. Jedním z nich je právě zneužívání mentálně postižených osob.

„Návrh zákona je relativně dobrý a reaguje na požadavky praxe. Schází však povinnost poskytovatele úvěru vyžádat si doklad o výši příjmu při schvalování úvěru, nejsou detailněji upraveny databáze klientských informací, nevěnuje se otřesné praxi zneužívání lidí s mentálním postižením, kdy není možné si nikde ověřit diagnostikovanou mentální poruchu,“ poukazuje na nedostatky připravovaného zákona David Šmejkal.

Větší ochrana spotřebitelů a předčasné splacení hypotéky zdarma

Podle Davida Šmejkala návrh obsahuje řadu pozitivních změn, které povedou ke zvýšení ochrany spotřebitelů. Patří sem zavedení 14denní lhůty na rozmyšlenou, ochrana před pádem do dluhové pasti, menší sankce za nesplácení pohledávek, či předčasné splacení hypotéky zdarma.

Se zavedením přísnějších podmínek zároveň poskytovatelům půjček skončí “zlaté časy”. Dnes totiž smí půjčovat peníze doslova každý vybavený vázanou živností “Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru“. Nepoctivé praktiky, klamavá reklama a okrádání důvěřivých či neznalých lidí je bohužel každodenní praxí. To by od příštího roku nemělo být možné.

Tresty udělované Českou obchodní inspekcí nejsou nijak závažné. „Zatím jsme se nesetkali se zrušením nebo pozastavením živnostenského oprávnění, vyjma několika firem provozujících zájezdové předváděcí akce pro seniory. To je s podivem zejména u soustavného porušování zákonných pravidel, když Česká obchodní inspekce shledala opakované závažné porušení zákona o spotřebitelském úvěru,“ zdůrazňuje David Šmejkal.

Jaké změny nás čekají?

  • Kontrolou nebankovních poskytovatelů půjček bude pověřená Česká národní banka.
  • Půjčky nebude možné poskytovat živnostenského oprávnění, bez počátečního kapitálu 20 milionů korun, licence od ČNB a složení odborné zkoušky.
  • ČNB bude oprávněná odebrat licenci nepoctivým poskytovatelům půjček.
  • Menší tresty za nesplácení.
  • Novela zákona o spotřebitelském úvěru se bude vztahovat na půjčky v libovolné výši (tedy i pod 5 000 korun).
Neskočte na lep lichvářům a sjednejte si půjčku od ověřených poskytovatelů na Úspory.cz!

Konec drobných půjček?

Nejvíce kritiky dopadá na poskytovatelé drobných půjček do výše 5 000 korun. Ne všichni patří do skupiny lichvářů, bohužel právě oni jim kazí pověst. Poskytovatelé těchto drobných půjček, půjček před výplatou či rychlých půjček totiž dle současného zákona nemusí zveřejňovat podmínky. Není proto neobvyklé, že smlouva o půjčce obsahuje neuvěřitelné podmínky, jako jsou vysoké sankce apod.

„Není pak výjimkou, kdy vám přepočet RPSN u takového úvěru vyjde ve stovkách procent. Přitom není důvod, aby zákon chránil spotřebitele až od určité hranice spotřebitelského úvěru. Zrušení této hranice je tedy jednoznačně pozitivní změna, která by měla přinést pročištění trhu,“ říká Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace.

Novela zákona se však nevztahuje na společnosti, které formou nátlakových akcí nutí například seniory k nevýhodným půjčkám či nákupům předraženého zboží. Právě tento fakt kritizuje také David Šmejkal. “Novela zákona v tomto směru nepřináší výrazné změny a navíc nebude mít dopad na již uzavřené smlouvy,“ říká.

Počet nepoctivých poskytovatelů půjček se sníží

Pokud novela projde schvalovací procesem a bude uvedena v platnosti, projeví se zejména na celkovém počtu poskytovatelů půjček. Až 90 procent z nich nebude schopno dostát novým podmínkám, a tak je velmi pravděpodobné, že ubude zejména těch nepoctivých. V důsledku této změny by se měl také snížit počet předlužených osob.

Štítky: hypotéky | nebankovní půjčky | novela zákona o spotřebitelském úvěru | Online porovnávač půjček | půjčky | spotřebitelské půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »