po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Na schválení půjčky mají vliv už i sociální sítě

Aktuality

Na schválení půjčky mají vliv už i sociální sítě

Půjčky Sociální sítě hrají v lidském životě významnou roli a to nejen v osobním životě. Například banky si sociální sítě oblíbily na tolik, že si neváhají své potenciální klienty proklepnout i zde. Chování na sociálních sítích tak začíná hrát významnou roli i při schvalování půjčky.

Největší obavu mívali lidé z tzv. registrů dlužníků, které shromažďují a uchovávají pozitivní i negativní informace o dlužnících a jejich platební morálce. Dnes, aby se člověk bál přihlásit i na Facebook. Banky totiž sledují chování klientů i na sociálních sítích a toto poměrně osobní “proklepávání” se pomalu stává samozřejmou byť neoficiální součástí skóringu. Pro banky i vybrané nebankovní úvěrové společnosti je nyní důležité, jak se jejich klienti chovají i to, jak se o nich vyjadřují jejich “přátelé“. Tento trend již “letí” v některých asijských zemích i USA.

Není důležitý počet přátel, ale četnost aktivity a chování

"Na rozdíl od klasického skóringového modelu, který klade důraz na platební historii a úřední informace, sociální model zdůrazňuje osobní rysy, dosažené úspěchy a společenské souvislosti," říká Nataliya Soldatyuk, úvěrová analytička ve společnosti Creditinfo Solutions. Společnost Creditinfo Solutions provedla analýzu více než 300 000 osobních a veřejně přístupných profilů na nejpoužívanější síti Facebook. Na základě získaných informací poté vyvinula model, na základě kterého se banka či jiná úvěrová společnost dozví, zda bude mít takový člověk problém se splácením půjčky či nikoliv.

Využívání informací z profilů na Facebooku a profesní sítě LinkedIn potvrdil také Home Credit, největší nebankovní poskytovatel úvěrů v ČR. “Nezajímá nás, jestli má člověk dva přátele, nebo tisíc a jaké zveřejňuje fotky. Důležité pro nás je, jak je na síti aktivní. A jednoduše řečeno, jestli má vedle toho ještě vůbec čas vydělávat peníze. Na druhou stranu sociální sítě nám mohou prozradit i pozitivní věci, například jakým je člověk expertem ve svém oboru, jaké má profesní kvality, co umí i jak si ho cení jeho okolí,” vysvětluje Martin Řezáč, ředitel risk divize.

Jste na Facebooku aktivní během pracovní doby? Půjčku vám mohou zamítnout

Říkáte se, že je vaše věc, jak často jste na Facebooku? Banky a další úvěrové společnosti to vnímají jinak. Aktivita na sociálních sítích v zaměstnání je vnímána negativně stejně jako chlubení se častým popíjením po hospodách. Naopak pozitivně je hodnoceno, zda píšete správně a umíte používat například CAPS LOCK. Jednoduše řečeno na sociálních sítích se dá zjistit leccos a lidé tomuto trendu nahrávají tím, že jsou na sebe ochotni prozradit téměř cokoliv.

Může být opravdu Facebook důvodem, proč vám banka zamítne půjčku? Stále častější jsou případy zamítnutí žádosti o půjčku bez sdělení konkrétního důvodu. "To pak navozuje dojem, že si banka žadatele prověřila do většího detailu prostřednictvím netradičních či neoficiálních kanálů," vyjádřil se k trendu využívání sociálních sítí také Pavel Nacher, provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com. Samotné banky sice přiznávají, že se zajímají o jiná data o klientech, a  však tuto teorii potvrdit odmítají.

O chování člověka v krizových situacích napoví psychometrické testy

“Jako zásadní nedostatek se jeví možnost ověřování pravdivosti informací na sociálních sítích, například z důvodu existence falešných profilů. Sledujeme však a analyzujeme oblast psychometrického skóringu, Zde vidíme větší přidanou hodnotu než v případě sociálních sítí,” uvedl Michal Teubner z Komerční banky, která se zajímá spíše o psychometrické testy.

Psychometrické testy jsou vedle sociálních sítí druhým velkým trendem, jak zjistit o klientech co nejvíce informací. O jejich možném budoucím chování, jako je například ochota splácet půjčku. Prostřednictvím vhodných otázek mají ukázat, na kolik je člověk zodpovědný. Podobné dotazníky se již nyní využívají ve Velké Británii.

Na Úspory.cz vám nabízíme bezpečné půjčky od ověřených poskytovatelů. Porovnejte si půjčky online a vyberte si nejvýhodnější půjčku na trhu již dnes!

Štítky: Facebook | Home Credit | porovnání půjček | psychometrické testy | registr dlužníků | sociální sítě a jejich vliv na schválení půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »