po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Na věku záleží. Senioři mají největší problém se získáním úvěru

Aktuality

Na věku záleží. Senioři mají největší problém se získáním úvěru

Půjčky Veřejný ochránce práv oslovil na 45 bank, 43 nebankovních institutů a 52 pojišťoven. Z výsledku vyplynulo, že 15 procent z oslovených institucí omezuje nebo dokonce zdražuje finanční služby, o které žádají senioři nad 70 let.

Společnosti, které byly oslovené, se nachází v Praze, Plzni, Lounech, Ostravě, Olomouci, Třinci a Městci Králové. Největší problém mají senioři, kteří žádají o půjčku nebo o kreditní karty. Dle průzkumu vyplynulo, že některé banky tyto služby odmítají poskytnout lidem nad 70 let. „Nejčastěji se senioři setkávali s odmítnutím žádosti o vydání kreditní karty, ačkoli šlo například o dlouhodobé klienty bank, držitele zlatých platebních karet, solventní klienty, kteří kartu potřebovali kvůli půjčení automobilu v zahraničí, rezervace hotelu přes internet," informuje zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček.

Kreditní karty a úvěry jsou největším problém

Ne vždy zaměstnanci uvedly skutečný důvod zamítnutí žádosti. Některé před žadatelem vyššího věku dokonce zapřely, že vůbec kreditní karty poskytují. A to i přesto, že to mají uvedené na webových stránkách. Podobné situace nastala u spotřebitelských úvěrů. „K odmítnutí pouze z důvodu věku došlo u dvou z patnácti testovaných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Je také nutné zmínit, že v jednom případě testovaná instituce odmítla sčítat starobní důchod s jinými zdroji příjmu pro účely výpočtu minimální výše příjmu, což může představovat nepřímou diskriminaci. Ve dvou případech pracovníci naznačovali, že věk může být pro poskytnutí spotřebitelského úvěru problém," je uvedeno v závěrečné zprávě vydané kanceláří ombudsmana.

Dražší služby pro seniory

Některé služby jsou sice seniorům nabídnuty bez obtíží, ale museli si za ně připlatit. To se nejčastěji týkalo cestovního pojištění, kde si lidé na 70 let připlatili i o 66 až 200 procent více. „Jestliže se pojišťovna rozhodne od určitého věku zvyšovat cenu pojistného za krátkodobou službu, například za cestovní pojištění, je nutné, aby toto rozdílné zacházení opřela o přesné pojistně matematické a statistické údaje a aby byl rozdíl ve výši pojistného přiměřený. Pokud pouze o pár měsíců či dnů starší osoba musí platit pojistné ve výši dvojnásobku ve srovnání s mladší osobou, jeví se to jako nepřiměřené, ale bez dalšího to za diskriminaci označit nelze," uvádí Křeček.

Banky se brání. Zlepšujeme to

Banky se brání a tvrdí, že výše uvedené nedostatky jsou stále více ojedinělé a naopak, že služby pro seniory se neustálé zlepšují. “Při poskytování služeb klientům, hodnocení jejich bonity, a tedy rizikovosti, musíme postupovat obezřetně a dodržovat celou řadu předpisů a zákonů. Průzkum veřejného ochránce práv, který ukázal na velmi ojedinělé případy nedostatků, vítáme a vnímáme ho jako potvrzení toho, že se bariéry v přístupu seniorů k finančním službám daří odbourávat," uvedl Jan Matoušek náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »