po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nebankovní půjčky čekají velké změny

Aktuality

Nebankovní půjčky čekají velké změny

Půjčky Podle vlády je český trh s nebankovními půjčkami přehlcený a příliš nepřehledný. Nebankovní půjčky v současné době nabízí přes 50 tisíc zprostředkovatelů, z nichž velké množství poskytuje neférové a drahé půjčky. Cílem vlády je proto důkladné pročištění trhu a zpřísnění podmínek.

Poskytovatele a zprostředkovatele nebankovních půjček čekají v brzké době velké změny. Ministerstvo financí totiž připravuje novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, jejíž cílem je zpřísnění podmínek a pročištění trhu, který je údajně nepřehledný a plný drahých půjček.

Dohled nad trhem převezme Česká národní banka

V současné době je dozorem trhu s nebankovními půjčkami pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI). Vzhledem k počtu nebankovních společností je však kontrola nedostatečná. Cílem vlády je proto kontrolu trhu svěřit pouze jedné organizaci a to České národní bance, která údajně disponuje více účelnými prostředky kontroly.

“Dohled nyní vykonává Česká obchodní inspekce a nemyslím si, že problém spočívá v tom, že by ho dělala špatně. Zásadní problém je, že zákon dnes umožňuje, aby úvěry nabízel takřka kdokoli. Neexistují žádné registry poskytovatelů, a podmínky pro kontrolu jsou tak velmi obtížné,” upozorňuje na současný problém Helena Kolmanová, vedoucí odboru ochrany spotřebitele v ČNB.

Česká národní banka kontrolu přijme pouze v případě, že dojde k výraznému pročištění trhu. K tomu by mělo dojít díky zpřísnění podmínek, které navrhuje vláda ve spolupráci s Českou národní bankou. Novými podmínkami by mělo být zákonné pojištění odpovědnosti za způsobené škody a minimální kapitál ve výši 2 milionů korun. Na Slovensku tato podmínka již zavedená je, ale výše kapitálu je dokonce 7krát vyšší.

“Naším cílem není převzít dohled nad celou skupinou nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Celá ta „masa“ nebankovních poskytovatelů není tak systémově významným trhem, aby zapadala do konceptu centrální banky. Na druhé straně rozumíme situaci, která na trhu je, a rozumíme i snaze ministerstva financí sjednotit dohled pod jeden orgán. Pokud však má být vykonáván efektivně, bude opravdu potřeba tento trh pročistit,” uvedla také Helena Kolmanová.

Z desítek tisíců poskytovatelů půjček jich zbude pár tisíc

Přísnější podmínky způsobí úbytek poskytovatelů půjček o tisíce. Česká národní banka tvrdí, že nechce trh s půjčkami omezit na pár desítek firem, ale současných 50 tisíc je opravdu příliš.

“Naším cílem je, aby v budoucnu registrované subjekty – kterým nebude stačit živnostenský list jako nyní – opravdu tyto služby poskytovaly a abychom skutečně dohlíželi na poskytovatele úvěrů, u kterých dnes ani nevíme, kolik jich ve skutečnosti z těch 50 tisíc subjektů na trhu je. Určitě se ale jedná o menšinu a většina připadá na zprostředkovatele. Požadujeme, aby za činnost zprostředkovatelů nesli odpovědnost přímo poskytovatelé půjček, tedy banky či úvěrové společnosti,” říká Helena Kolmanová.

Dle novely zákona by poskytovat či zprostředkovávat půjčky směly pouze ty společnosti, které budou mít sjednané zákonné pojištění, minimální kapitál 2 miliony korun a pravidelně budou předkládat byznys plán. To vše by mělo trh s nebankovními půjčkami pročistit a usnadnit dohled České národní bance nad výkonem jejich činnosti.

Určitá část poskytovatelů by se však stáhla do tzv. šedé zóny a půjčky by poskytovala bez licence. K postihu těchto “šedých” podnikatelů by měla přispět evidence všech registrovaných poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček v rámci jednoho registru.

 
5
1
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »