Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastější chyby při splácení úvěru

Aktuality

Nejčastější chyby při splácení úvěru

2. 2. 2012 Půjčky

Splácíte momentálně úvěr nebo přemýšlíte o jeho čerpání? V tom případě Vás bude určitě zajímat, k jakým nejčastějším chybám při splácení úvěrů dochází, jak se takovým chybám nejlépe vyhnout a zbytečně neplatit pokuty.

Chybějící variabilní číslo nebo nedbale přečtená smlouva Vás může dostat do velmi nepříjemné pozice. Buďte proto připravení. Nemusíte se ovšem hned bát, že při zpožděné splátce Vám na dveře zaklepe exekutor. Pokud máte jakékoliv potíže se splácením úvěru, ihned kontaktujte svou banku a dohodněte se na dalším postupu. V takovém případě budete možná muset uhradit drobnou pokutu.

Protože je však lepší chybám předcházet než je napravovat, připravili jsme pro Vás výčet nejčastějších chyb, kterých se klienti bank dopouští.

Variabilní symbol

Díky variabilnímu symbolu je banka schopna rozeznat klienta a přiřadit jej ke konkrétnímu úvěru. Chybějící nebo chybně uvedený variabilní symbol je nejčastější chybou, kterou klienti dělají. Banka pak musí v systému plateb složitě dohledávat úvěr klienta, k jehož účtu uhrazená splátka patří. „To je nepříjemné a časově náročné zejména pro klienta, který s námi musí nesrovnalost řešit, vzpomínat, kdy splátku posílal nebo jak ji platil,“ vyjádřil se pro server idnes.cz Miroslav Zborovský, ředitel klientského centra známé úvěrové společnosti.

Změna údajů

Při podepisování smlouvy poskytujete bance informace nutné pro kontakt s Vámi. Jestliže se některý z těchto údajů v průběhu splácení úvěru změní, jste povinni tuto změnu bance nahlásit v nejkratším možném termínu. Nejčastěji se jedná o změnu trvalého bydliště či změnu příjmení.

Záměna data úhrady s datem splatnosti

Tyto dva pojmy bývají často spojovány v jeden. Datum splatnosti je den, kdy už mají být peníze na účtu věřitele. Převody peněz nejsou všemi bankami realizovány tentýž den. Odešlete-li peníze až v den splatnosti, nemusí dostat banka splátku včas, vy však můžete dostat upomínku. Ideální je zadání trvalého příkazu na určitý den a splátka Vám bude pravidelně strhávána z účtu, aniž byste museli příslušné datum každý měsíc hlídat.

Mimořádné splátky

Pokud se rozhodnete urychlit splácení úvěru mimořádnou nebo nadměrnou splátkou, měli byste o tom banku informovat předem. Banka má tak možnost upravit Váš splátkový kalendář a snížit Vám úrok. V případě, že mimořádnou splátku zašlete neohlášeně, předplatíte si tak pouze úroky, ale samotná jistina, ze které je úrok vypočítáván, se sníží pouze jako při běžné splátce.

Nízká informovanost

Častou chybou, které se žadatelé o úvěr dopouštějí, je nedostatečná znalost všech relevantních informací o daném úvěru. Jak vysoké budou mé splátky? Kolik jich bude? Kolik ve skutečnosti zaplatím? – Toto jsou základní otázky, na které byste měli znát odpovědi, a to už před samotnou žádostí, a především před podpisem smlouvy. Chcete vědět všechny dostupné informace o úvěru? Na stránkách si rozklikněte libovolný úvěrový produkt a podívejte se, co vše lze o úvěru zjistit předem.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »