po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastější chyby při splácení úvěru

Aktuality

Nejčastější chyby při splácení úvěru

Půjčky

Splácíte momentálně úvěr nebo přemýšlíte o jeho čerpání? V tom případě Vás bude určitě zajímat, k jakým nejčastějším chybám při splácení úvěrů dochází, jak se takovým chybám nejlépe vyhnout a zbytečně neplatit pokuty.

Chybějící variabilní číslo nebo nedbale přečtená smlouva Vás může dostat do velmi nepříjemné pozice. Buďte proto připravení. Nemusíte se ovšem hned bát, že při zpožděné splátce Vám na dveře zaklepe exekutor. Pokud máte jakékoliv potíže se splácením úvěru, ihned kontaktujte svou banku a dohodněte se na dalším postupu. V takovém případě budete možná muset uhradit drobnou pokutu.

Protože je však lepší chybám předcházet než je napravovat, připravili jsme pro Vás výčet nejčastějších chyb, kterých se klienti bank dopouští.

Variabilní symbol

Díky variabilnímu symbolu je banka schopna rozeznat klienta a přiřadit jej ke konkrétnímu úvěru. Chybějící nebo chybně uvedený variabilní symbol je nejčastější chybou, kterou klienti dělají. Banka pak musí v systému plateb složitě dohledávat úvěr klienta, k jehož účtu uhrazená splátka patří. „To je nepříjemné a časově náročné zejména pro klienta, který s námi musí nesrovnalost řešit, vzpomínat, kdy splátku posílal nebo jak ji platil,“ vyjádřil se pro server idnes.cz Miroslav Zborovský, ředitel klientského centra známé úvěrové společnosti.

Změna údajů

Při podepisování smlouvy poskytujete bance informace nutné pro kontakt s Vámi. Jestliže se některý z těchto údajů v průběhu splácení úvěru změní, jste povinni tuto změnu bance nahlásit v nejkratším možném termínu. Nejčastěji se jedná o změnu trvalého bydliště či změnu příjmení.

Záměna data úhrady s datem splatnosti

Tyto dva pojmy bývají často spojovány v jeden. Datum splatnosti je den, kdy už mají být peníze na účtu věřitele. Převody peněz nejsou všemi bankami realizovány tentýž den. Odešlete-li peníze až v den splatnosti, nemusí dostat banka splátku včas, vy však můžete dostat upomínku. Ideální je zadání trvalého příkazu na určitý den a splátka Vám bude pravidelně strhávána z účtu, aniž byste museli příslušné datum každý měsíc hlídat.

Mimořádné splátky

Pokud se rozhodnete urychlit splácení úvěru mimořádnou nebo nadměrnou splátkou, měli byste o tom banku informovat předem. Banka má tak možnost upravit Váš splátkový kalendář a snížit Vám úrok. V případě, že mimořádnou splátku zašlete neohlášeně, předplatíte si tak pouze úroky, ale samotná jistina, ze které je úrok vypočítáván, se sníží pouze jako při běžné splátce.

Nízká informovanost

Častou chybou, které se žadatelé o úvěr dopouštějí, je nedostatečná znalost všech relevantních informací o daném úvěru. Jak vysoké budou mé splátky? Kolik jich bude? Kolik ve skutečnosti zaplatím? – Toto jsou základní otázky, na které byste měli znát odpovědi, a to už před samotnou žádostí, a především před podpisem smlouvy. Chcete vědět všechny dostupné informace o úvěru? Na stránkách si rozklikněte libovolný úvěrový produkt a podívejte se, co vše lze o úvěru zjistit předem.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »