po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastější mýty o půjčkách

Aktuality

Nejčastější mýty o půjčkách

Půjčky Společností, které nabízí půjčky, neustále přibývá. Všechny přitom tvrdí, že pouze jejich půjčky jsou výhodné, levné a vůbec nejlepší. Se širší nabídkou je tak stále jednodušší si půjčku vůbec vzít a to na cokoliv. Bohužel tak přibývá lidí, kteří se zadluží bez vyššího smyslu.

Vzít si půjčku v dnešní době je více než snadné. Půjčky nabízí banky, nebankovní společnosti i fyzické osoby formou P2P půjček. Půjčky jsou oblíbeným rychlým zdrojem peněz na důležité ale i zbytečné věci. Zadlužit se je opravdu snadné. Splatit půjčky je již těžší. Vyplatí se tedy přemýšlet nad tím, kdy je půjčka výhodná a kdy nikoliv.  A především pozor na dokola opakované rádoby “užitečné” rady.

Půjčku mi schválili. Proč ji nebrat?

Zažádali jste si o půjčku a úvěrová společnost Vám ji obratem schválila? Neberte schválenou žádost o půjčku jako důvod. O půjčce i úvěrové společnosti si zjistěte veškeré informace ještě před podpisem smlouvy. Pouze Vy se musíte rozhodnout, zda půjčku opravdu potřebujete, zda jste ochotni akceptovat její podmínky a především to, zda ji budete schopni splácet. A to platí zejména v případě dlouhodobých úvěrů.

Pojištění nepotřebuji. Jsou to vyhozené peníze

Převážná část lidí nemá u půjčky sjednané pojištění schopnosti splácet. Pro mnohé jsou to další náklady, které nejsou ochotni platit. A pokud ano, tak pouze z důvodu, že pojištění požaduje banka či jiná úvěrová společnost. Jenomže stav, kdy máte peníze a splácet půjčku zvládáte bez potíží, se může lehko změnit. Stačí dlouhodobá nemoc či nečekaná ztráta zaměstnání a i splátka ve výši pár set korun se může náhle stát skutečným problémem.

O pojištění proto důkladně uvažujte zejména v případech vyšších půjček s dobou splatnosti delší než je jeden rok. Pojištění Vám pomůže v nenadálých situacích a po dobu nutnou, než vzniklý problém dokážete vyřešit.

Půjčka od rodiny. Smlouva není potřeba

Půjčky mezi známými, přáteli či rodinou jsou naprosto běžné. Méně běžné jsou však smlouvy, které by půjčku “mezi známými” zaznamenaly písemné. Lidem to připadá trapné, nevhodné a jako známka nedůvěry. Bohužel se velmi často stává, že půjčky mezi známými se splácí výrazně hůře. Výsledkem jsou zničená přátelství a rozvrácené rodiny.

Nebojte se trvat na písemné smlouvě. Jak se říká, pořádek dělá přátele. Smlouva přitom může být sepsána velmi stručně a laicky. Důležité je ve smlouvě o půjčce vždy uvést výši půjčky, výši splátky a termín splatnosti.  Smlouvu okopírujte a předejte oběma stranám. V případě problémů máte jasný důkaz.

Půjčka je levná. Měsíčně zaplatím jen pár korun

Oblíbeným reklamním trikem úvěrových společností je zdůrazňování nízké měsíční splátky. A dost často se jim tento “tříček” vyplácí. Splátka ve výši např. 700 korun vypadá u půjčky na 50 000 korun opravdu lákavě. Jaká je však celková částka, kterou za půjčku zaplatíte? Není neobvyklé, že u takto “výhodných” půjček zaplatíte i sto procent navíc. A to již tak skvěle nezní.

Před tím, než se pro půjčku nadchnete a upíšete se úvěrové společnosti i na několik let, si o půjčce zjistěte vše. Vědět byste měli, kolik na konci zaplatíte celkem. Zvažte také důvody půjčky a užitek z ní plynoucí. Například z dovolené budete mít radost týden dva, ale půjčku budete splácet řadu měsíců poté. Půjčka na auto, které vám pomůže vydělat peníze při podnikání, má výrazně vyšší smysl, že?

Nepotřebuji kontokorent, kreditní kartu a už vůbec ne půjčku

Negativní postoj k úvěrovým produktům je druhý extrém. Půjčku opravdu potřebovat nemusíte, ale mít k dispozici rezervní zdroje peněz v podobě kontokorentu či kreditní karty se hodit mohou. Navíc získáte zkušenosti s úvěry a vybudujete si úvěrovou historii. Dobrá platební morálka se Vám bude hodit, až budete žádat o významnější úvěr typu hypotéka.

Půjčte si výhodně! Na Úspory.cz si snadno a za pár minut porovnáte nejvýhodnější půjčky na trhu.

Štítky: pojištění schopnosti splácet | porovnání půjček | půjčka na auto | půjčka na cokoliv | půjčky | srovnání hypoték |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »