po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastější problémy s exekucemi dle zkušeností občanských poraden

Aktuality

Nejčastější problémy s exekucemi dle zkušeností občanských poraden

Půjčky

Nařízení exekucí a jejich provádění je provázeno řadou problémů. Cílem tohoto článku je poskytnout přehled nejčastějších úskalí spojených s exekucemi.

Rozhodčí doložka udělá i z malé částky velkou

Někdy stačí nezaplatit pouze nízkou částku a člověk si zadělá na velký problém. Věřitel odmítá komunikovat s dlužníkem a bez předchozího varování řeší situaci exekucí. Částky v řádu několika stokorun tak narostou po proběhlém rozhodčím řízení na tisíce. Dlužník je pak nucen zaplatit nejen dlužnou částku, ale i náklady spojené s exekucí. Smlouvu, která obsahuje rozhodčí doložku je lépe nepodepisovat respektive pouze tehdy, když je jmenován opravdu nezávislý rozhodce.(stálý rozhodčí soud při agrární komoře)

Postižení nepostižitelného osobního majetku druhého manžela

Často, ale už ne v takové míře jako dříve, se stává, že exekutor vydá exekuční příkaz na mzdu nebo na účet manžela přibraného do exekuce, ačkoliv se jedná o jeho osobní majetek, který nespadá do společného jmění manželů (SJM). To znamená, že by nemělo dojít k postižení osobního majetku na základě exekučního příkazu vydaného na druhého z manželů. V takovém případě je nejlepší se obrátit na exekutorskou komoru, na předsedu soudu, který vydal exekuční příkaz a Ministerstvo spravedlnosti, aby zjednali nápravu.

Zabavení movitých věcí v rámci výkonu rozhodnutí, které však nebyly ve vlastnictví povinného

Jedná se o většinou o rodiče dlužníků, kdy dlužník u nich už několik let nebydlí a neví, jak mají postupovat. V těchto případech má „poškozená“ osoba možnost obrátit se na soud a podat vylučovací žalobu na vyloučení věci z výkonu rozhodnutí. Smyslem žaloby je poskytnutí ochrany osobám, které mají k majetku, jenž byl postižen nařízením exekuce, taková zpráva, která nepřipouštějí, aby nařízená exekuce byla provedena a aby tento majetek byl zdrojem pro uspokojení pohledávek oprávněného.

Vymahačské firmy

Na zadlužování obyčejných lidí se v současnosti naprosto legálně obohacují vymahačské firmy. Postup bývá vždy podobný: věřitel předá vymáhání pohledávky firmě, která si naúčtuje za své služby nehorázné poplatky a posléze dobe podá návrh na rozhodčí řízení. Vymahačská agentura předá další vymahačské společnosti, ta chvíli za poplatky opět "vymáhá" a pak podá návrh na exekuci a teprve exekutor se domlouvá s dlužníkem na možnostech splácení. Celý tento proces vede k neúměrnému navýšení částky, kterou je dlužník povinen zaplatit.

Oddlužovací agentury

Na oddlužovací společnosti se lidé často obracejí s nadějí, že jejich problémy vyřeší. Opak je v těchto případech často pravdou. Oddlužovací firma plní pouze roli zprostředkovatele při jednáních s věřiteli a nikde není záruka, že skutečně dojde k uzavření dohody o splácení. Výsledkem je mnohdy pouze naúčtování poplatků služeb bez jakéhokoliv efektu. Dlužník své problémy nejenom nevyřeší, ale ještě prohloubí.

Exekuce výplaty a co je to nezabavitelná částka

Zákonem je stanovená částka, která musí každému zaměstnanci zůstat z jeho mzdy bez ohledu na výši jeho dluhů. Horší ovšem je, pokud je zablokovaný celý účet. Než se vše vyjasní, jsou peníze u exekutora. Nezabavitelná částka je odvozena od životního minima a normativně stanovených nákladů na bydlení. Ochrana nezabavitelné části výdělku mizí, pokud si ho necháte poslat na účet, proto je lépe se domluvit, aby Vám výplata byla vyplácena hotově v pokladně nebo složenkou. Od roku 2009 je možnost žádat o uvolnění dvojnásobku životního minima jedince ze zablokovaného účtu.

Exekuce dávek státní sociální podpory

Jednorázové dávky státní sociální podpory (porodné a pohřebné) nepodléhají exekuci vůbec. Opakující se dávky státní sociální podpory (např. sociální příplatek, rodičovský příspěvek aj.) lze od 1. dubna 2006 exekučně postihnout pouze zčásti, a to formou srážek ze mzdy. Příspěvek na bydlení s účinností od 1. ledna 2007 rovněž vůbec není exekučně postižitelný. Zákon tu zohledňuje skutečnost, že příspěvek na bydlení je účelově vázánou dávkou, která je určena na úhradu nákladů spojených s bydlením. Exekuční postih příspěvku na bydlení by naplnění tohoto účelu zmařil.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »