po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastějším důvodem zadlužení seniorů je podpora rodiny

Aktuality

Nejčastějším důvodem zadlužení seniorů je podpora rodiny

Půjčky Starší lidé se nejvíce zadlužují kvůli finanční pomoci svých blízkých. Kvůli potřebě svých nejbližších se často zadluží v takové míře, že nejsou schopni své dluhy splácet. Aktuálně tak český senior dluží průměrně 47 000 korun.

Příjem seniorů není obvykle nijak vysoký. Obzvlášť, pokud žijí pouze ze státem garantovaného důchodu. Pod odečtení výdajů na léky, potraviny a bydlení často není peněz nazbyt. Pokud se k tomu přičtou splátky na úvěry, může se senior snadno dostat do finančních problémů. Nejčastějším důvodem, proč se zadlužují senioři, je právě snaha pomoci svým nejbližším nebo jim splnit jejich přání i za cenu vysokého zadlužení. Nejčastěji si senioři berou půjčky na nákup elektrospotřebičů, počítačového vybavení a rekonstrukce bytu. Z toho je většina určena pro jejich blízké, takže nakoupené zboží navíc ani sami nevyužívají.

Nejvíce dluží senioři v Moravskoslezském kraji, nejméně v kraji Plzeňském

Podívejme se na pár čísel. Podle aktuálních informací jsou nejvíce zadlužení senioři v Moravskoslezském kraji a ve Středočeském kraji. Průměrně dluží nejvíce senior ve Středočeským kraji a to 44 366 korun, po něm následuje senior Karlovarské kraji s průměrným dluhem ve výši 43 560 korun. Naopak nejméně dluží senioři v Plzeňském kraji. Zde dluží senior v průměru 34 450 korun.

Jak se vyvarovat dluhů v pokročilém věku

Situace zadlužených senioru je složitější než u výdělečných lidí. Senior je často závislý pouze na starobním důchodů a pokud se zadluží, jeho možnosti zvýšení příjmu jsou značné omezené. Většinu výdajů navíc nelze příliš redukovat, protože se jedná o nákup potravin či životně důležitých léků. Proto je pro seniora velmi důležité zvážit, na kolik se může zadlužit, a kolik je schopen splácet tak, aby nedošlo k problémům.

Pokud již k potížím dojde, rozhodně se nevyplácí závazky ignorovat. Vždy je dobré se s poskytovatelem půjčky domluvit na řešením, které bude vyhovovat oběma stranám.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »