Úspory.cz >> Půjčky >> Nekalé praktiky některých poskytovatelů půjček neznají mezí
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nekalé praktiky některých poskytovatelů půjček neznají mezí

17.03.2015 Půjčky Není půjčka jako půjčka. V České republice může půjčky poskytovat v podstatě každý, kdo si vyřídí příslušné živnostenské oprávnění. V současné době úřady evidují téměř 60 tisíc různých poskytovatelů půjček, mezi nimiž profitují i lichváři a nekorektní podnikatelé. Změnu by měl přinést až nový zákon.

Pro poskytování půjček není požadováno žádné speciální vzdělání a jiné podmínky. Stačí pouze vázaná živnost, dosažené středoškolské vzdělání, rekvalifikace či tříletá praxe v oboru. A podle toho také trh s půjčkami vypadá. Mezi oficiálními poskytovateli půjček tak najdeme nekorektní podnikatele, jejichž praktiky neznají mezí. Vláda proto chystá nový zákon, který by měl s podvodníky, kteří zneužívají slabou finanční gramotnost některých osob, zatočit.

Mikropůjčky - rychlá pomoc nebo cesta do finančního pekla?

Půjčky nad 5 000 korun jsou chráněné zákonem o spotřebitelském úvěru. Poskytovatelé a zprostředkovatelé půjček musí k půjčce uvádět všechny zásadní podmínky (úroková sazba, RPSN, doba splatnosti atd.). To však neplatí pro tzv. mikropůjčky do 4 999 korun. A právě mezi poskytovateli mikropůjček působí velké množství neférových podnikatelů, kteří se snaží vydělat na neznalosti lidí.

Přitom mikropůjčky se zdají být neškodné. Půjčku do 5 000 korun přece nemůže být problém splatit. Bohužel právě kvůli půjčkám ve výši pár tisíc korun skončí mnoho lidí v dluhové pasti. Není vůbec neobvyklé, že z půjčky 1 000 až 2 000 korun vznikne dluh ve výši desítek tisíc korun.

Hlavním důvodem je netransparentnost smluvních podmínek a vysoké sankce za jejich “porušení”. Klienti jsou pokutováni doslova za každou chybu, jako jsou pozdní úhrady splátek, ale také chybné zadání inkasa či nenahlášení změn osobních informací a podobně. Z malého dluhu se rázem stane dluh obrovský.

Skutečně závažným příkladem je příběh ženy, která si u neověřené společnosti vzala půjčku 2 700 korun. Nedostatečně si přitom přečetla smluvní podmínky, na základě kterých jí hrozila pokuta za každou chybu ve výši 20 000 korun. Stačilo nezřídit inkaso či nenahlásit zřízení inkasa společnosti a dluh byl ihned několikanásobný. Žena nakonec dlužila celkem 257 tisíc korun a hrozila ji exekuce.

Zastaví nový zákon lichváře?

Výše uvedený případ není bohužel ojedinělý. Proto se Ministerstvo financí rozhodlo připravit novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, který by měl s podobnými praktikami učinit přítrž. Hlavním cílem novely zákona je sjednocení dohledu nad trhem s půjčkami, o který se v současné době dělí jednotlivé živnostenské úřady a Česká obchodní inspekce. Dohledem by nově měla být pověřená Česká národní banka. „Trend ve světě je, aby dozor nad finančním trhem dělala jedna entita,“ uvedl Martin Pros, náměstek ministra financí.

Poskytovatelů půjček je však příliš mnoho a Česká národní banka tvrdí, že je nejprve nutné omezit jejich počet. Novela zákona by proto měla zpřísnit podmínky pro získání živnostenského oprávnění v oboru zprostředkování a poskytování půjček. Kromě vzdělání a praxe by měl zájemce o provozování této činnosti splnit podmínky na minimální objem kapitálu či povinné odpovědnostní pojištění.

Tento systém byl zaveden například na Slovensku, kde tamější poskytovatelé půjček musí disponovat kapitálem od 500 tisíc EUR. Z dosavadních tisíců společností by tak mělo tento zásah “přežít” zhruba 50 společností.

Rada na závěr

Tisíce lidí se ročně dostane do závažných dluhů, které mnohdy končí exekucemi. Důvodem bývá zejména slabá finanční gramotnost a neznalost finančního trhu. Chcete-li si proto vzít půjčku, dbejte našich rad:

Štítky: mikropůjčka | ministerstvo financí | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | pujčka | spotřebitelé |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality