po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Neplatičů hypoték přibývá

Aktuality

Neplatičů hypoték přibývá

Půjčky Hypotéka je velkou finanční zátěží na desítky let. Ne vždy je možné odhadnout, že klient bude mít na splátky vždy dostatek financí. Lidí, kteří si vzali hypotéku, a nemají na splátky, bohužel přibývá. Jak se chovají banky v případech, kdy jim zákazníci přestanou splácet půjčku na bydlení?

“Kvalita se mírně zhoršila, lidí v problémech přibývá, ale stále je dobré a stabilní. Naštěstí podnikáme v Česku. Pokud se totiž Američan dozví, že byt, na nějž platí hypotéku, o deset procent zlevnil, zjednodušeně vezme klíče a vrátí je bance. S tím, že se mu to nevyplatí. Češi takoví nejsou. Nemovitosti pečlivě vyberou nebo postaví a berou to jako vážnou investici na dlouho. Stěhovat se pak nechtějí, i když její cena třeba klesne,” vyjádřil se k současné situaci Jan Sadil z Hypoteční banky.

Až 1,6 procenta hypoték je po splatnosti

Hypoteční banka uvádí, že nesplácené hypotéky tvoří 1,6 procenta z celkových úvěrů. K nárůstu tohoto číslo dochází od roku 2008. Počet nesplacených úvěrů se od té doby zvýšil o šedesát procent.

Jak se banka chová ke klientům, kteří přestanou splácet svou hypotéku? “Pokud nezaplatíte v dohodnutém termínu, tak ještě ten samý den dostanete SMS zprávu, že jste splátku neuhradil. To se občas stane téměř každému. Po pěti dnech posíláme doporučenou upomínku, a pokud ani to nepomáhá, začneme klientovi telefonovat. Cílem je, abychom se na zaplacení dohodli co nejdříve, protože pro mnoho lidí se už jen třeba tříměsíční výpadek v placení těžko dohání,” vysvětluje postup Jan Sadil.

Banky mají k tomuto účelu vyhrazené speciální oddělení, které se zabývá pouze problematickými úvěry. Tito zaměstnanci jsou speciálně proškolení a často mají i zkušenosti od policie. Musí umět lidi nejen najít, ale také s nimi být schopní jednat odpovídajícím způsobem. Vždy se snaží najít řešení v podobě odložení splátek jistiny nebo prodloužení doby splatnosti. Bohužel ne všichni klienti jsou ochotní svou situaci řešit a spolupracovat.

Dlouhodobě nesplácené hypotéky banky prodávají dál

V případě, že klient není schopen hypotéku splácet, se s ním banka snaží dohodnout na dobrovolném prodeji nemovitosti. Nemovitost je často možné prodat za vyšší cenu. Klient tak může uhradit své dluhy. V případě, že klient není ochotný nemovitost prodat, přistupuje banka k prodeji hypotéky dál. O nesplácené hypotéky mají zájem společnosti, které se živí vymáháním pohledávek.

“Nesplácené hypotéky zabalíme do balíčků, obvykle po několika desítkách kusů, a prodáváme je jako klasické pohledávky. Většinou formou veřejných aukcí na internetu. Pokud zájemce složí určitou kauci, dostane detailní informace o dražených nemovitostech a dlužnících. Přímé prodeje balíků pohledávek děláme minimálně,” vysvětluje Sadil.

Náš tip: Výběr správné hypotéky je důležitý. Najděte si proto nejvýhodnější hypotéku na Úspory.cz.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »