po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Novela zákona má zastavit dětské zadlužování

Aktuality

Novela zákona má zastavit dětské zadlužování

Půjčky V České republice je evidováno zhruba 150 tisíc dětských dlužníků. Příčinou dětských dluhů jsou nejčastěji neuhrazené poplatky za odpad. O svých závazcích se děti velmi často dozví teprve tehdy, když dosáhnou plnoletosti, a obce začnou vymáhat dluh. O řešení této situace usiluje projekt Děti bez dluhů.

Zní to neuvěřitelně, ale již sedmileté děti mohou mít vysoké dluhy. Na vině jsou nezaplacené poplatky za odpad a také pokuty za jízdu v MHD na černo. Na vzniklých dluzích se velmi často bohužel podílí rodiče, kteří tyto poplatky neplatí. Velké procento dětských dlužníku tvoří zejména děti z dětských domovů. „Mají trvalé bydliště v místě, kde bydlí jejich matka – někde, kde se třeba v životě nezdržovaly. Jsou to většinou dluhy za komunální odpad, které si nezavinily, nemají s nimi co do činění a často o nich vůbec nevědí. Dozvědí se o nich, až když jsou zletilí, v momentě, kdy obec předá dlužnou částku exekutorovi. Částka pak ještě naroste a pak se dítě dozví, že vstupuje do života s dluhem několik desítek tisíc,“ upozorňuje na problém s dětskými dlužníky Michaela Chovancová, ředitelka neziskové organizace Dejme dětem šanci.

Děti bez dluhů

Děti bez dluhů je projekt, který iniciovala advokátka Alena Vlachová, a jeho hlavním cílem je poskytnout dětským dlužníkům adekvátní právní podporu. Alena Vlachová rovněž upozorňuje na nedostatky v české legislativě, která děti v tomto případě nijak nechrání. Proto usiluje o změnu legislativy. Obce by podle jejího názoru neměly mít právo vymáhat poplatky za odpad. Toto právo mají obce od roku 2002 a během následujících let nebyla vyvinutá žádná aktivita, která by toto diskutabilní místo v zákoně upravila.

„Dnes mi byly doručeny dva rozsudky Krajského soudu v Brně, který přisvědčil naší argumentaci, že obce nesprávně a v rozporu s ústavou vykládají zákon o místních poplatcích, když je vyměřují přímo nezletilým. Ten zákon jde podle nás i soudu vyložit i tak, že obce mohou místo dětem poplatky vyměřovat jejich zákonným zástupcům. S tím souvisí i navrhovaná legislativní změna, už by konečně mělo být v zákoně jasně a jednoznačně stanoveno, že za děti platí rodiče. Projednává se teď v prvním čtení v Poslanecké sněmovně,“ dodává Alena Vlachová.

Mezi dětskými dlužníky jsou nejčastěji ti, kteří své dětství strávili v dětských domovech. Když dosáhnou plnoletosti, začnou po nich obce vymáhat dluh, který nezavinili. Alena Vlachová zastává názor, že děti z dětských domovů by měli být od placení zcela osvobozeny. Poplatky by za ně totiž měli platit právě dětské domovy.

Jízda na černo

Dalším typem dlužníků jsou děti, které byli přistiženy při jízdě na černo. Velmi často se jedná o malé děti, kterým jízdenku nekoupili rodiče. Dopravní podniky však nežalují odpovědné rodiče, ale přímo děti. V tomto případě vždy záleží na přístupu jednotlivých soudců a exekutorů.

„Řeším případ, kdy bylo odsouzeno dítě, které jelo ve věku sedmi let na černo, jeho totožnost byla zjištěna z občanského průkazu matky, která s ním jela, přesto dopravní podnik nežaloval matku toho dítěte, ale přímo dítě. Soud jej odsoudil nejen k placení pokuty, ale k dalším osmi a půl tisícům za náklady řízení a následně se dítě umístěné později v dětském domově dostalo až do exekuce, takže z té jízdy na černo má momentálně dluh 20 000 korun,“ popisuje jeden z mnoha případů Alena Vlachová.

Podle advokátky by soudci měli spolupracovat s orgánem sociálně-právní ochrany dětí a na podobné případy jej upozorňovat. „Někteří exekutoři se chovají v souladu se zákonem, a jsou tací, kteří tak nečiní, a člověk to pak musí dotáhnout až k ústavnímu soudu, který pak rozhodne, že exekutor nemá právo na odměnu,“ říká dále Alena Vlachová. Děti, kteří se dostanou do dluhů, nemají zpravidla žádnou šanci svůj případ ovlivnit. V rámci projektu Děti bez dluhů proto probíhá příprava starších dětí na život mimo dětských domovů.

Štítky: dluhy | osobní bankrot | zákony |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »