po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Novela zákona o spotřebitelském úvěru posílí ochranu spotřebitele

Aktuality

Novela zákona o spotřebitelském úvěru posílí ochranu spotřebitele

Půjčky Česká vláda nyní pracuje na novele zákona o spotřebitelském úvěru, která bude vycházet ze směrnic Evropské unie. Hlavním cílem novely je posílení ochrany spotřebitelé a regulace spotřebitelských úvěrů. V důsledku změn zákona lze očekávat razantní úbytek nebankovních společností.

Současný trh s nebankovními půjčkami je neúnosný. Tvrdí tak spotřebitelé, i finanční odborníci. Po přijetí novely zákona o spotřebitelském úvěru má konečně dojít ke změnám, které zamezí poškozování práv spotřebitelů. Podle tvůrců zákona dojde rovněž ke zvýšení kredibility odvětví, sjednocení úprav úvěrů a konsolidace právní úpravy poskytování úvěrů.

Novela zákona se zabývá především příliš vysokým počtem nebankovních poskytovatelů půjček, které není možné efektivně kontrolovat. Půjčky a úvěry může navíc poskytovat téměř kdokoliv, protože na poskytovatele nejsou kladené žádné profesní nároky. Mezi společnostmi také úspěšně bují klamavé praktiky, které ohrožují spotřebitele.

Vyšší nároky na spotřebitele a sjednocení kontroly

Za základní problém je vnímán fakt, že na poskytovatele nebankovních půjček nejsou kladeny žádné nároky ani podmínky. Poskytovatel si musí zřídit pouze živnostenské oprávnění. Dle novely zákona to nebude zdaleka tak jednoduché. Nově bude muset poskytovatel splňovat dvě podmínky.

Za prvé poskytovatel půjček bude povinen mít uzavřené odpovědnostní pojištění proti škodám. Za druhé budou muset prokázat kapitál ve výši 20 milionů korun. Právě tento požadavek bude mít vliv razantní snížení počtu poskytovatelů. Ministr financí Martin Pros odhaduje, že ze současných 50 tisíci poskytovatelů tyto podmínky splní nejvýše 10 procent, tedy 5 až 6 000 poskytovatelů.

Poskytovatelé úvěrů musí mít vzdělání zakončené nejméně maturitou a u ČNB je bude čekat registrační školení. Některé nebankovní společnosti však namítají, že maturita není dostatečnou jistotu kvalitních služeb. Proto prosazují zavedení prokazování kvalifikace tím, že se podrobí zkouška v oboru zprostředkování finančních služby. Zkoušky by mohla provádět pouze certifikovaná společnost.

Ke změně by mělo dojít také v oblasti kontroly. V současnosti nebankovní společnosti spadají pod Česku obchodní inspekci (ČOI). Nově by kontrolou měla být pověřená Česká národní banka (ČNB), která dozoruje bankovní subjekty. Kromě kontroly činnosti by měla rozhodovat o vystavení licencí novým poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských úvěrů pod 5 000 Kč.

Půjčte si výhodně pouze od ověřených společností na Úspory.cz!

Předčasné splacení hypotéky zdarma

Změny se také budou týkat hypoték. Podle novely zákona budou mít spotřebitelé právo uhradit každý rok až 25 procent z dlužné částky bez hrozby sankcí. V současné době si banky účtují vysoké poplatky za každou mimořádnou splátku mimo dobu fixace.

Finanční a hypoteční odborníci však varují, že tento krok povede k nárůstu administrativních nákladů a tím i k vyšším úrokovým sazbám. To však údajně nehrozí. Některé banky totiž  možnost předčasného splacení bez poplatků nabízí již nyní. Česká národní banka rovněž uvažuje o vydání doporučení bankám, které by vedlo ke zrušení 100procentních hypoték. Ty jsou dle jejích slov ohrožením hypotečního trhu.

S tímto názorem však nesouhlasí analytici. “Na jedné straně má ČNB šílený strach z deflace. Na druhé straně panika z úvěrové expanze, která nehrozí ani vzdáleně. Objem hypoték roste o 7,1 procenta meziročně. V roce 2009 hypotéky rostly o více než 40 procent a ČNB nepanikařila. Sedmiprocentní růst objemu hypoték je naprosto normální číslo,” uvedl analytik společnosti Partners Pavel Kohout.

Kromě spotřebitelských úvěrů a hypotéky se budou změny týkat také nastavení procesu vymáhání dluhů. Podle kritiků exekuce dlužníky vyrábí, nikoliv postihují, a fungují ve prospěch advokátů a exekutorů. Současné praktiky také nahrávají predátorskými praktikám, které využívají směnek, povinnosti uhradit náklady dozorčího/soudního řízení, apod.

Štítky: hypotéky | Levné půjčky | nebankovní půjčky | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »