po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nový občanský zákoník přichází s novými pojmy

Aktuality

Nový občanský zákoník přichází s novými pojmy

Půjčky Nový občanský zákoník přináší od ledna příštího roku nejen řadu důležitých změn v oblasti půjček a úvěrů, ale také spoustu nových pojmů, které je vhodné se naučit a poznat mezi nimi rozdíl. Podívejme se na to, jaký rozdíl je mezi pojmy výprosa, zápůjčka výpůjčka.

Víte, co znamenají pojmy výpůjčka, zápůjčka a výprosa? Nový občanský zákoník to vzal z gruntu a kromě podstatných změn přináší také spoustu nových pojmů. Výše tři uvedené se týkají oblastí půjček. Ačkoliv se může jednat o velmi podobné pojmy, existují mezi nimi podstatné rozdíly.

Co znamená pojem “výprosa”

Výprosa je neformální a bezplatné půjčení a užívání věci, aniž by mezi oběma stranami (výprosník a výpůjčitel) byly ujednány podmínky (účel, délka, apod.). Názorným příkladem může být půjčení nářadí od souseda. Vlastník (výpůjčitel) může požadovat vrácení věci kdykoliv a výprosník je povinen věc ihned vrátit. Postavení výprosníka je slabší než výpůjčitele.

V minulosti tyto běžné neformální situace upraveny vůbec nebyly. Nyní se k úpravě přistoupilo proto, aby bylo jasně stanovené, jak se zachovat, dojde-li k poškození nebo ztrátě půjčené věci. Při poškození věci musí výprosník prokázat, že věc užíval s ohledem na její povahu. Pokud ne, je povinen uhradit výpůjčiteli škodu. To samé platí také v případě ztráty věci.

Výpůjčka a zápůjčka. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Předmětem výpůjčky je určená věc (např. nářadí, obraz), který může být užíván po domluvenou dobu a k jasně sjednanému účelu. Veškeré náklady spojené s výpujčkou ponese ten, kdo si danou věc vypůjčil.

Zápůjčka znamená v podstatě totéž jako dnes půjčka. Nový občanský zákoník se tak vrací k pojmu, který byl používán před rokem 1948. Podstata zápůjčky se nijak od současné půjčky neliší. O zápůjčce nemusí být podepsána smlouva se stanovenými podmínkami jako doposud a může být rovněž bezplatná.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »