po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nový občanský zákoník přichází s novými pojmy

Aktuality

Nový občanský zákoník přichází s novými pojmy

22. 1. 2014 Půjčky Nový občanský zákoník přináší od ledna příštího roku nejen řadu důležitých změn v oblasti půjček a úvěrů, ale také spoustu nových pojmů, které je vhodné se naučit a poznat mezi nimi rozdíl. Podívejme se na to, jaký rozdíl je mezi pojmy výprosa, zápůjčka výpůjčka.

Víte, co znamenají pojmy výpůjčka, zápůjčka a výprosa? Nový občanský zákoník to vzal z gruntu a kromě podstatných změn přináší také spoustu nových pojmů. Výše tři uvedené se týkají oblastí půjček. Ačkoliv se může jednat o velmi podobné pojmy, existují mezi nimi podstatné rozdíly.

Co znamená pojem “výprosa”

Výprosa je neformální a bezplatné půjčení a užívání věci, aniž by mezi oběma stranami (výprosník a výpůjčitel) byly ujednány podmínky (účel, délka, apod.). Názorným příkladem může být půjčení nářadí od souseda. Vlastník (výpůjčitel) může požadovat vrácení věci kdykoliv a výprosník je povinen věc ihned vrátit. Postavení výprosníka je slabší než výpůjčitele.

V minulosti tyto běžné neformální situace upraveny vůbec nebyly. Nyní se k úpravě přistoupilo proto, aby bylo jasně stanovené, jak se zachovat, dojde-li k poškození nebo ztrátě půjčené věci. Při poškození věci musí výprosník prokázat, že věc užíval s ohledem na její povahu. Pokud ne, je povinen uhradit výpůjčiteli škodu. To samé platí také v případě ztráty věci.

Výpůjčka a zápůjčka. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Předmětem výpůjčky je určená věc (např. nářadí, obraz), který může být užíván po domluvenou dobu a k jasně sjednanému účelu. Veškeré náklady spojené s výpujčkou ponese ten, kdo si danou věc vypůjčil.

Zápůjčka znamená v podstatě totéž jako dnes půjčka. Nový občanský zákoník se tak vrací k pojmu, který byl používán před rokem 1948. Podstata zápůjčky se nijak od současné půjčky neliší. O zápůjčce nemusí být podepsána smlouva se stanovenými podmínkami jako doposud a může být rovněž bezplatná.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

1 2 3 »