po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

Aktuality

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

Půjčky Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Poslanci připravující zákon tvrdí, že novela zákona o spotřebitelském úvěru obrátí trh s půjčkami vzhůru nohama. Hlavním cílem je zásadní posílení práv všech dlužníků a razantní zpřísnění pravidel a podmínek pro všechny současné nebankovní poskytovatele půjček na trhu. Důvodem takto zásadní změny zákona je nynější absence podmínek, nepřehlednost a růst podvodných společností na stávajícím trhu s půjčkami.

Zpřísnění podmínek “přežije” jen pár desítek firem

Na současném trhu působí více než 50 tisíc nebankovních poskytovatelů úvěrů, mezi nimiž se nachází ohromné množství úvěrových podvodníků, predátorských firem, lichvářů a nelegálních poskytovatelů půjček. Jejich kontrolou je nyní pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI), v jejíchž možnostech a pravomocech však není reálné celý trh dostatečně ohlídat.

Vejde-li zákon v platnost, měl by se počet nebankovních úvěrových společností během pár měsíců snížit na pár desítek. Poskytovat půjčky by totiž už nemohl kdokoliv, kdo si vyřídí živnostenské oprávnění, jako je tomu dnes. Nově by mohl půjčku poskytovat pouze ten, kdo složí odborné zkoušky, obdrží licenci od České národní banky (ČNB) a doloží kapitál ve výši 20 milionů korun (pozn. podle pozměňovacího návrhu by minimální kapitál měl činit 15 milionů dolarů). Tyto podmínky by údajně mělo splnit nejvýše 50 až 70 společností, ostatní půjdou ke dnu.

Společnostem, které budou nadále poskytovat půjčky bez splnění podmínek, čeká sankce. Dlužník jim v takovém případě bude povinen vrátit půjčené peníze, ale bez úroků. Někteří poslanci se však obávají, že sankce je příliš mírná. „Problémem je, že pokud si od takového subjektu bude chtít někdo půjčit, tak se to obejde tím, že reálně klient dostane 20 tisíc, ale smluvně podepíše půjčku na 30 tisíc korun. Sankce by měly být mnohem přísnější. U lehčích správních deliktů navrhujeme sankce do deseti milionů korun, pro ty horší pak až 20 milionů,“ domnívá se poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL).

Kontrolou přeživších subjektů by měla být nově Česká národní banka, která se svěření kontroly nad nebankovním trhem dlouho bránila. Největším problémem po uvedení novely zákona podle ní zůstanou nelegální poskytovatelé půjček. „Dohled nad nimi, včetně postihu, by ale neměl být záležitostí dohledu nad finančním trhem, ale úlohou represivních složek, jako je policie, které jsou k tomu vybaveny,“ říká Marek Zeman, mluvčí České národní banky.

Zruší novela zákona rozhodčí doložku?

Novela zákona dále plánuje zrušení dlouhodobě kritizovaných dozorčích doložek, podle kterých případné spory řešila dozorčí rada. Ta však zřídkakdy rozhodovala ve prospěch dlužníka. Bohužel její rozhodnutí není možné zpochybňovat. Nově by veškeré spory mezi dlužníkem a věřitelem bylo možné řešit dohodou nebo soudně.

Méně pozitivně je vnímán návrh snížit požadavek na minimální kapitál z 20 na 15 milionů korun. „Hlavní podstatou výše minimálního kapitálu je, aby společnosti, které v této oblasti chtějí podnikat, měly dostatečně velký kapitál, aby byly schopny řádně vypořádat své závazky. A také, aby klienti měli možnost se domoci svých práv a finančních prostředků,“ upozorňuje Marek Zeman. Návrh kritizuje i ministerstvo financí. „To bude pravděpodobně znamenat vyšší počet poskytovatelů na trhu, což může komplikovat dohled nad nimi,“ uvedla Kateřina Vaidišová z tiskového odboru ministerstva financí.

Nový zákon lichváře nezastaví

Ne každý zastává optimistický názor tvůrců zákona, že novela jednou pro vždy zatočí s úvěrovými podvodníky a lichváři. „Regulace nevymýtí lichvářské praktiky. S omezením nabídky úvěrových služeb totiž nepoklesne poptávka po nich a spotřebitelé, kteří nesplní podmínky férových licencovaných poskytovatelů, budou svou poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh,“ řekl Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Skeptici poukazují na Slovensko, kde podobný zákon začal platit v září loňského roku. „Zákon měl chránit spotřebitele, ale téměř nic se nezměnilo. Na podzim loňského roku zjišťovala NBS v licencovaných nebankovkách podmínky systémem mystery shoppingu. Mnohé neprověřují příjem spotřebitele či schopnost splácet úvěr, poskytují za poplatek úvěry v hotovosti, ba dokonce navádějí lidi, aby uvedli vyšší příjem, než mají. I Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů varuje, že získání licence vůbec negarantuje poctivost nebankovky,“ hodnotí zákon po několika měsících Radovan Kopečný, redaktor Aktuálne.sk.

Chcete o připravované novele zákona o spotřebitelském úvěru vědět vše? Sledujte Úspory.cz, kde vám přináším novinky ze světa půjček a financí každý týden.

Štítky: ČNB | ČOI | dozorční doložka | nebankovní půjčky online | novela zákona o spotřebitelském úvěru | porovnání půjček |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »