Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Objem bankovních úvěrů opět stoupl

Aktuality

Objem bankovních úvěrů opět stoupl

11. 9. 2014 Půjčky Česká bankovní asociace (ČBA) zveřejnila údaje, ze kterých vyplývá, že objem bankovních úvěrů neustále narůstá. Meziroční nárůst byl v květnu letošního roku 5,2 procenta. V případě podnikatelských úvěrů byl zaznamenán nárůst o tři procenta a u fyzických osob dokonce o 4,8 procenta.

Podle odborníků je příčinou meziroční dynamika a to hlavně v oblasti hypotečních úvěrů, které jsou v současné době díky rekordně nízkým úrokovým sazbám jednoznačně nejvýhodnější. „Pozitivní meziroční dynamika je patrná v úvěrech obyvatelstvu. Největší zásluhu na tom mají stále hypoteční úvěry. Spotřební úvěry naopak stagnují," říká Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

U podnikatelských úvěrů vede gastronomie a síťové odvětví

Počet uzavřených podnikatelských úvěrů se liší také podle oboru. Největší nárůst úvěrů byl zaznamenán u gastronomie (9,2 procenta), síťových odvětví (7,5 procenta) a obchodu (3,7 procenta). Naopak nejméně úvěrů si braly logistické společnosti (-3,5 procenta), zpracovatelský průmysl (-1,7 procenta) a také stavební společnosti (-1,3 procenta).

U nefinančních podniků celkově klesl objem úvěrů o 10,5 procenta a to z důvodu slabšího zájmu o úvěry nad 30 milionů korun. U úvěrů do 30 milionů naopak zájem lehce vzrostl a to o 1,7 procenta.

Úrokové sazby klesají

Dobrou zprávou pro všechny je klesající trend úrokových sazeb. Například u kontokorentních a revolvingových úvěrů a pohledávek z kreditních karet průměrné úrokové sazby klesly na 2,55 procenta. U nových úvěrů se současné průměrné sazby pohybují dokonce o 2,03 procenta níže. Ještě více klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů a to na 3,25 procenta v průměru a u spotřebitelských úvěrů na 14,22 procenta.

Tento příznivý trend Češi vítají. To platí zejména pro půjčky na bydlení, jejichž objem za poslední rok značně narostl. Díky nízkým úrokovým sazbám lidé také využívají možnosti refinancování hypoték a konsolidační půjčky. Díky novým nabídkám mohou na splátkách ušetřit i tisíce korun ročně.

Náš tip: Širokou nabídku půjček najdete na stránkách Úspory.cz, které se zabývají zprostředkováním nejrůznějších finančních produktů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »