po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Objem bankovních úvěrů opět stoupl

Aktuality

Objem bankovních úvěrů opět stoupl

Půjčky Česká bankovní asociace (ČBA) zveřejnila údaje, ze kterých vyplývá, že objem bankovních úvěrů neustále narůstá. Meziroční nárůst byl v květnu letošního roku 5,2 procenta. V případě podnikatelských úvěrů byl zaznamenán nárůst o tři procenta a u fyzických osob dokonce o 4,8 procenta.

Podle odborníků je příčinou meziroční dynamika a to hlavně v oblasti hypotečních úvěrů, které jsou v současné době díky rekordně nízkým úrokovým sazbám jednoznačně nejvýhodnější. „Pozitivní meziroční dynamika je patrná v úvěrech obyvatelstvu. Největší zásluhu na tom mají stále hypoteční úvěry. Spotřební úvěry naopak stagnují," říká Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

U podnikatelských úvěrů vede gastronomie a síťové odvětví

Počet uzavřených podnikatelských úvěrů se liší také podle oboru. Největší nárůst úvěrů byl zaznamenán u gastronomie (9,2 procenta), síťových odvětví (7,5 procenta) a obchodu (3,7 procenta). Naopak nejméně úvěrů si braly logistické společnosti (-3,5 procenta), zpracovatelský průmysl (-1,7 procenta) a také stavební společnosti (-1,3 procenta).

U nefinančních podniků celkově klesl objem úvěrů o 10,5 procenta a to z důvodu slabšího zájmu o úvěry nad 30 milionů korun. U úvěrů do 30 milionů naopak zájem lehce vzrostl a to o 1,7 procenta.

Úrokové sazby klesají

Dobrou zprávou pro všechny je klesající trend úrokových sazeb. Například u kontokorentních a revolvingových úvěrů a pohledávek z kreditních karet průměrné úrokové sazby klesly na 2,55 procenta. U nových úvěrů se současné průměrné sazby pohybují dokonce o 2,03 procenta níže. Ještě více klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů a to na 3,25 procenta v průměru a u spotřebitelských úvěrů na 14,22 procenta.

Tento příznivý trend Češi vítají. To platí zejména pro půjčky na bydlení, jejichž objem za poslední rok značně narostl. Díky nízkým úrokovým sazbám lidé také využívají možnosti refinancování hypoték a konsolidační půjčky. Díky novým nabídkám mohou na splátkách ušetřit i tisíce korun ročně.

Náš tip: Širokou nabídku půjček najdete na stránkách Úspory.cz, které se zabývají zprostředkováním nejrůznějších finančních produktů.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »