po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Ochrana spotřebitele stoupá. Vychází nový zákon upravující poskytování úvěrů

Aktuality

Ochrana spotřebitele stoupá. Vychází nový zákon upravující poskytování úvěrů

Půjčky

Je to především stále rychleji rostoucí počet nedůvěryhodných nebankovních společností, který donutil vládu upravit zákon o spotřebitelských úvěrech. Jde tedy především o to, uchránit dlužníka před neférovými praktikami.

Každý měsíc je v České republice vyhlášeno více než tisíc osobních bankrotů. Za drtivou většinu z nich může především špatné finanční rozhodnutí. Jedno takové špatné rozhodnutí může být půjčka od pochybné společnosti. Některé nebankovní společnosti se totiž zaměřují spíše na získání ručení a to nejčastěji v podobě nemovitosti.

„Doporučujeme: Půjčujte si pouze od prověřených společností!“

I na to mimo jiné myslí novela zákona o půjčkách a spotřebních úvěrech. Přestože je tato novela určena hlavně pro spotřebitelské úvěry od pěti tisíc do 188 tisíc Kč. Budou se jí muset řídit i menší výpůjčky do 5 000 Kč.

Už žádné nemovitosti pro podvodníky

Podle novely už nyní nebudou moci věřitelé požadovat jako ručení zajištění, které výrazně přesahuje hodnotu půjčku. V praxi to bude znamenat, že nebudete muset zastavovat nemovitost kvůli půjčce v hodnotě dvaceti tisíc. K zajištění nebo splacení půjčky už nebude možné použít směnku. Do letošního roku totiž dlužník musel podepsat nevyplněnou směnu. Věřitel tedy mohl dopsat jakoukoliv částku a dlužník byl povinen ji splatit.

Nový zákon dále ukládá věřitelům před poskytnutí půjčky nebo úvěru s odbornou péči posoudit, zda je dlužník schopen půjčku splatit. Jestliže tak neučiní, hrozí mu nebezpečí, že smlouva bude soudem prohlášena za neplatnou. Definování „odborné péče“ ovšem zákon již nijak nekonkretizuje. Zatím tedy záleží pouze na věřiteli, jakým způsobem se rozhodne prozkoumat solventnost dlužníka. Novela také zakazuje zpoplatňovat hovory či sms zprávy více, než je běžná cena u operátora. Pokud tedy budete volat do banky, nemusíte se bát, že zaplatíte stovku za minutový hovor.

Odstoupení od smlouvy

Jednou z novinek je i povinnost informovat dlužníka o jeho právu odstoupení od úvěrové smlouvy do 14 dni od jejího podepsání. Tato informace musí být začleněna do písemné smlouvy. Od smlouvy lze odstoupit v případě, že zprostředkovatel do dvou týdnů po uzavření smlouvy nezajistil půjčku. V případě, že by zprostředkovatel dlužníka o možnosti od smlouvy odstoupit neinformoval, hrozí mu pokuta až 1 500 000 Kč.

Další pokuty vyplývající z novely zákona:

  • 10 000 000za drobné delikty (např. skryté poplatky)
  • 20 000 000 za porušení výše popsaných (nepřiměřená zástava, předražené volání, zajištění směnkou nebo poskytnutí úvěru dlužníkovi, který jej není schopný splácet)

ilu

Hrajte na jistotu

Přestože novela zákona o spotřebitelských úvěrech podstatně zvyšuje bezpečí klienta finančních společností, doporučujeme vůbec si u neznámých nebo neprověřených společností peníze nepůjčovat. Je totiž jasné, že dřív nebo později si v zákoně skulinu najdou, a budou nadále dlužníky klamat. Vybrali jsme pro Vás několik seriózních společností, jejichž úvěrové produkty můžete porovnat v sekci úvěry a půjčky.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016

Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Celá aktualita

1 2 3 »