po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Podvodníkovi hrozí až osm let vězení

Aktuality

Podvodníkovi hrozí až osm let vězení

Půjčky Podvádět se nevyplácí. Na to nyní přišel Peter Ruska, který v Jihlavě poskytoval podvodné nebankovní půjčky a poté na své klienty uvaloval vysoké exekuce. Celkem takto podvedl sedmnáct lidí a nyní mu hrozí dva až osm let odnětí svobody.

Okresní soud v Jihlavě nyní řeší případ třicetiletého Petera Rusky, který přímo na ulici poskytoval převážně starším a důvěřivým lidem půjčky ve výši deseti až padesáti tisíci korun. Inzeráty zveřejňoval v regionálním tisku i na internetu. Peníze lidem bez dalších informací předával na ulici. Lidé však půjčku splácet nemohli, protože neměli tušení, kam mají splátky posílat. Za pár týdnů je překvapila exekuce na desítky tisíc korun. 

Důvěřivost se nevyplácí

Starší lidé mívají tendenci důvěřovat téměř komukoliv. To se nevyplatilo sedmnácti lidem z jižní Moravy a Vysočiny, kteří skočili na nabídku výhodné půjčky. Aniž by si poskytovatele půjčky, kterým byl Peter Ruska, ověřili, vzali si peníze a bez dalšího uvážení podepsali papír o převzetí. Nikdy se však nedozvěděli, kdy a kam mají půjčku splácet.

Peter Ruska poté počkal několik týdnů a na dlužníky uvalil vysokou exekuci. Mnozí podvedení raději vysokou částku zaplatili, protože se báli, že přijdou o veškerý majetek. Peter Ruska byl nakonec obviněn z trestného činu podvodu. První líčení se konalo již v červnu letošního roku. Peter Ruska se však nedostavil. „Obhájce obžalovaného předložil žádost, ve které žádá, aby hlavní líčení bylo provedeno v jeho nepřítomnosti," sdělil soudce Zdeněk Chalupa s odůvodněním, že soud nepovažuje osobní přítomnost obžalovaného za povinnou.

Peter Ruska se nedostavil k soudu a rovněž odmítl vypovídat před soudem i na policii. K soudnímu řízení bylo předvoláno sedm svědků, z nichž se však dostavila pouze jedna poškozená. Dva se omluvili ze zdravotních důvodů a zbytek se jednoduše nedostavil bez omluvy.

Za půjčku deseti tisíc měla seniorka zaplatit sto tisíc

Poškozená, která se k soudnímu řízení dostavila, popsala proces půjčky. „Ruska nám zavolal, ať přijdeme před poštu. Když jsme tam přišli, myslela jsem, že půjdeme někam do kanceláře, ale on nám venku dal peníze a řekl, že pošle složenky. A pak nám přišla rovnou exekuce na sto tisíc korun. Stalo se to buď před dvěma nebo třemi lety," řekla seniorka, která si od Rusky půjčila deset tisíc na nájem. 

Soudního jednání se účastnil i její syn, který nakonec v případu svědčil také. „Po tom, co nám přišla ta exekuce, jsem se snažil panu Ruskovi dovolat. Poprvé mi to zvedl, tak jsem mu řekl, že se s ním chci sejít, on ale odpověděl, že se o tom se mnou bavit nebude. Pak už na moje hovory nereagoval," vypověděl syn poškozené a dodal, že: „Dal jsem si schůzku s tím exekutorem, ten se ukázal být jenom nezávislým rozhodcem pana Rusky. Ukázal jsem mu směnku, kde byla pouze dlužná částka, ale žádné datum splatnosti. Podal jsem tedy proti ní odpor, exekutor to sepsal, a tak jsme se rozhodli, že nic platit nemusím. Podivné to začalo být, až když se přestali zajímat i o těch půjčených deset tisíc." 

Celkem způsobil Peter Ruska škodu ve výši více než 2 milionů korun a nyní mu hrozí odnětí svobody v délce dvou až osmi let. Soud nyní vyslýchá zbývající poškozené. Bohužel se někteří odmítají dostavit k soudu. „Bez výslechu svědků nelze ve věci rozhodnout. Pokud se svědci nebudou dostavovat i nadále, budeme muset nakonec přistoupit na předvedení pomocí policie. Pro tuto chvíli ale uděláme ještě jeden pokus," poznamenal k nepřítomnosti svědků soudce Zdeněk Chalupa.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »