po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Poslední šancí dlužníka je osobní bankrot

Aktuality

Poslední šancí dlužníka je osobní bankrot

Půjčky Nezodpovědná mladá léta, nedostatečné znalosti, malé životní zkušenosti i vážné osobní strasti. To vše může být příčinou vzniku obrovských dluhů, ze kterých se těžko dlužník vymaní. Jedinou šancí na normální život může být osobní bankrot.

Se splácením velkých dluhů se denně potýkají tisíce Čechů. Mnozí z nich se dostali do situace, v níž nejsou schopni dluhy splácet. Hrozí jim exekuce a zničený život. Nemusí tomu být, pokud vyhlásí osobní bankrot.

Po pěti letech s čistým štítem

Osobní bankrot je určený sociálně slabým lidem, kteří se nejsou schopni vypořádat sami se svými závazky. Ty již dávno překročily jejich možnosti. Po vyhlášení osobního bankrotu je sice čeká pět náročných let, ale po této lhůtě budou mocí žít normální život bez dluhů.

„Oddlužení sice představuje pro dlužníka poměrně výrazné omezení v nakládání s majetkem, nicméně není povinen uhradit celou výši svých závazků,“ říká právník Jiří Kocík z advokátní kanceláře Tomíček Legal.

V čem tedy osobní bankrot spočívá? Osobní bankrot musí schválit soud. Na základě soudního rozhodnutí je dlužník v následujících pěti letech povinen splatit alespoň 30 procent dlužné částky. S tímto faktem jsou věřitelé srozuměni a souhlasí s ním. Většinou jsou rádi, že dostanou zpět alespoň část svých peněz.

„Často se stane, že na rozdíl od exekucí, v nichž není dlouhodobě nic vymoženo, se cestou oddlužení splatí alespoň část dluhu, který vůči nim dlužník má. Věřitelům jsou pohledávky uspokojovány poměrně k jejich výši, tudíž ti s vyšší pohledávkou v součtu obdrží od dlužníka více peněz,“ vysvětluje právník Jiří Matzner.

Osobní bankrot je tedy “výhodný” pro obě strany. Dlužník je povinen uhradit pouze část svých dluhů a zbývající částka je mu odpuštěná. Věřitelé zas dostanou alespoň část peněz, které dlužníkovi zapůjčili.

Vychytralí dlužníci obchází zákon

Osobní bankrot vznikl na principu osobní odpovědnosti. Bohužel, jak už to bývá, se mezi námi objevují také vychytralí lidé, kteří možnost osobního bankrotu zneužívají. „Je obvyklé podat insolvenční návrh až v poslední chvíli, kdy dlužník vše prodal, zapůjčil nebo si vzal úvěr na větší obnos peněz a tyto peníze využil pro svoji potřebu. Původní myšlenka byla odlišná, založená na principu osobní odpovědnosti, nikoliv na zneužití,“ vysvětluje Jakub Zakrzecki ze společnosti M.B.A. Finance.

Je poměrně časté, že dlužníci-podvodníci tímto způsobem oddalují hrozící dražby svých nemovitostí. Jejich cílem je zamezit provedení exekuce zahájením insolvenčního řízení. Bohužel mnohým nepoctivým dlužníkům tyto kroky prochází, namísto aby české soudy podobným případům zamezily.

Jak osobní bankrot funguje

Nejprve dlužník musí podat žádost na zahájení řízení. Součástí je vyplněný formulář a řada dalších dokumentů. Zároveň musí prokázat, že je schopen uhradit alespoň část dluhu. Podání samotné žádosti je však pro většinu dlužníků prvním zádrhelem.

“Úprava oddlužení je pro samotné dlužníky obtížně pochopitelná a k zamítnutí návrhů na oddlužení často dochází pouze proto, že návrh není podán správně a nejsou k němu přiloženy zákonem vyžadované přílohy,“ doplňuje Jiří Matzner.

Kromě jiného musí dlužník označit osoby oprávněné za něho jednat a všechny věřitele. Dále musí sepsat své příjmy za uplynulé tři roky a předpokládané příjmy v následujících pěti letech. Připravit všechny podklady bez pomoci právníka je pro většinu lidí téměř nemožné. 

Část dluhu může poté dlužníky splatit dvěma různými způsoby - zpeněžením majetkové podstaty a plněním dle splátkového kalendáře. Dle výše příjmu soud určí, jak velkou částku bude dlužník ze svého příjmu odvádět každý měsíc na splátky dluhu. Výše splátky závisí nejen na příjmu, ale tak na dalších kritériích. Velký vliv má fakt, zda se jedná o živitele rodiny.

Po splnění všech podmínek, soud žádost projde a vydá rozhodnutí o schválení či zamítnutí žádosti. Je-li žádost schválená, jsou okamžitě zastavená veškerá exekuční řízení. Následujících pět let žije dlužní ze životního minima. Jakmila uhradí soudem určenou částku, je po pěti let zbaven zbývajících dluhů a veškerých záznamů s tím spojených. 

Na Úspory.cz najdete půjčky pouze od ověřených úvěrových společností.

Štítky: bezpečné půjčky | exekuce | nesplácení půjček | oddlužení | osobní bankrot | půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »