po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pouze tři z deseti Čechů věnují studiu úvěrové smlouvy alespoň jednu hodinu

Aktuality

Pouze tři z deseti Čechů věnují studiu úvěrové smlouvy alespoň jednu hodinu

Půjčky Češi jsou při sjednávání půjček velmi lehkomyslní a nedůslední. Svědčí o tom výsledky nedávného průzkumu společnosti Cofidis, z nichž vyplynulo, že Češi věnují čtení úvěrových smluv pouze pět minut. Někteří dokonce smlouvu podepíší okamžitě.

Čtením úvěrových smluv a smluvních podmínek se Češi příliš netrápí. Smluvní podmínky jsou pro ně často komplikované, nesrozumitelné anebo je jednoduše nezajímají. Většina Čechů proto věnuje čtení úvěrové smlouvy maximálně pět minut. Pouze tři z deseti Čechů chtějí vědět, co vlastně podepisují, a čtení úvěrové smlouvy věnují nejméně jednu hodinu svého času.

„Ani odborník, natož laik, není schopen prostudovat úvěrovou smlouvu za pět minut. Tím spíš, že smlouvy jsou často velmi komplikovaně napsané a obsahují nejednu past ve formě skrytých poplatků,“ vyjádřil se k výsledkům průzkumu Thomas Kudela ze společnosti Cofidis.

Nejvíce zodpovědní jsou mladí Češi do 26 let

Čtení úvěrových smluv se nejvíce věnují mladí Češi ve věku od 18 do 26 let. Ti studiu smluvních podmínek věnují nejméně jednu hodinu. Naopak nejméně se čtením úvěrových smluv zabývají lidé v produktivním věku od 27 do 44 let. Dle odborníků je hlavním důvodem nedostatek času.

„Čísla z průzkumu potvrzují, že zájemci o úvěr, především ti v produktivním věku, nemají čas na studium obchodních podmínek. To dokresluje i fakt, že čím dál více se nám hlásí takoví žadatelé o úvěr, kteří preferují co nejkratší, srozumitelné a hlavně zcela transparentní podmínky úvěru,“ doplnil Thomas Kudela.

Vliv má také vzdělání. Lidé s nižším vzděláním se čtení smluv nevěnují v podstatě vůbec. Smluvní podmínky je nezajímají a jsou ochotní smlouvu o půjčce podepsat okamžitě. Proto také lidé s nižším vzděláním patří nejčastěji mezi ty, kteří upadají do dluhové pasti a platí tisíce korun na poplatcích a sankcích.

Náš tip: Vyberte si nejlepší a nejvýhodnější půjčku dle svých potřeb na Úspory.cz.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »