Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pozor na vymahače dluhů. Neštítí se šikanování a vyhrožování

Aktuality

Pozor na vymahače dluhů. Neštítí se šikanování a vyhrožování

3. 12. 2014 Půjčky Stále více přibývá dlužníků, kteří nemají žádný příjem ani žádný majetek. Získat peníze zpět legální a soudní cestou je téměř nemožné, a tak se někteří věřitelé uchylují k nezákonným praktikám, jako je šikanování, vydírání a vyhrožování.

Závazky těchto dlužníků nejsou obvykle nijak veliké a pohybují se v řádu desítek tisíc korun. Exekutorům se nevyplatí tyto dluhy vymáhat, protože jsou ztrátové. Věřitelé se tak často dostávají do nevýhodné pozice, kdy nemají možnost své peníze získat zpět běžnými prostředky.

Vyděrači hrozí deset let vězení

Ne všichni jsou však nevinní, jak se například přesvědčil mladík z Vyškova, který naletěl svému známému. Bez písemné smlouvy si od něho půjčil 35 tisíc korun. Půjčku však nesplácel, a tak si známý najal partu vymahačů, kteří mladíkovi sebrali vozidlo s výhrůžkou ohledně zaplacení dluhu. Mladík se s nimi sešel, ale byl přinucen násilím podepsat prázdnou směnku. Případ se dostal až k policii, která šéfa vymáhací party obvinila ze zločinů loupeže a vydírání. Nyní mu hrozí až deset let odnětí svobody.

Zde platí pravidlo bezpečných půjček. Vždy si půjčujte od ověřených poskytovatelů a vždy trvejte na písemné smlouvě, v níž jsou smluvní podmínky jasné a srozumitelné. Pokud nejste schopni půjčku splácet, vždy ihned informujte poskytovatele a domluvte se s ním na možných řešení dříve, než Vás překvapí exekutor za dveřmi.

Pro dobrotu na žebrotu

Půjčky mezi známými, přáteli a rodinou bývají mnohdy příčinou velkých problémů a sporů. Lidé často svému “dobrému” příteli poskytnou půjčku nebo se upíší jako ručitelé. Své peníze však již nikdy neuvidí a v druhém případě musí dokonce cizí dluh splatit ze své kapsy.

Takto přišel k dluhu barman v Plzni, který svému příteli ručil u půjčky. Splacení půjčky po něm požadoval majitel jisté společnosti, který se však nechtěl zdržovat soudními procesy. Proto si za tímto účelem najal výběrčího, který barmanovi a jeho přítelkyni vyhrožoval likvidací. Svůj případ předal policii vyděšený barman až po třech měsících. Nyní je samozvaný výběrčí trestně stíhán.

K násilí nemají věřitelé daleko

Vyhrožování a vydírání není v těchto případech nic neobvyklého. Bohužel to platí i o fyzickém násilí, ke kterému se někteří věřitelé uchylují. Například policie v Českých Budějovicích řešila případ může, který dlužníka chytil, svázal jej a na opuštěném místě jej fyzicky napadl.

Ne vždy jde přitom o tisícové částky. Například 59letý muž napadl mladou ženu kvůli dluhu ve výši 400 korun. Za tento čin mu hrozí peněžitý trest a až 4 roky odnětí svobody. Za údajný dluh byl napaden také 34letý muž v Hradci Králové.

„Vyvlekli napadeného do uličky, kde starší z dvojice muže udeřil do tváře a poté ho přidržel zezadu za ruce, zatímco druhý jej prohledával. Z kapsy kalhot vytáhl poškozenému peněženku, kde však nebyly žádné peníze, pouze občanský průkaz, který si násilník ponechal. V druhé kapse kalhot nalezl mobilní telefon, přičemž SIM kartu vyndal a hodil na zem. Poškozenému poté sdělil, aby přišel druhý den na hlavní nádraží a přinesl 1 800 korun, jinak bude zbit,“ řekla Lenka Burýšková z policejního ředitelství Královéhradeckého kraje.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »