po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pozor na vymahače dluhů. Neštítí se šikanování a vyhrožování

Aktuality

Pozor na vymahače dluhů. Neštítí se šikanování a vyhrožování

Půjčky Stále více přibývá dlužníků, kteří nemají žádný příjem ani žádný majetek. Získat peníze zpět legální a soudní cestou je téměř nemožné, a tak se někteří věřitelé uchylují k nezákonným praktikám, jako je šikanování, vydírání a vyhrožování.

Závazky těchto dlužníků nejsou obvykle nijak veliké a pohybují se v řádu desítek tisíc korun. Exekutorům se nevyplatí tyto dluhy vymáhat, protože jsou ztrátové. Věřitelé se tak často dostávají do nevýhodné pozice, kdy nemají možnost své peníze získat zpět běžnými prostředky.

Vyděrači hrozí deset let vězení

Ne všichni jsou však nevinní, jak se například přesvědčil mladík z Vyškova, který naletěl svému známému. Bez písemné smlouvy si od něho půjčil 35 tisíc korun. Půjčku však nesplácel, a tak si známý najal partu vymahačů, kteří mladíkovi sebrali vozidlo s výhrůžkou ohledně zaplacení dluhu. Mladík se s nimi sešel, ale byl přinucen násilím podepsat prázdnou směnku. Případ se dostal až k policii, která šéfa vymáhací party obvinila ze zločinů loupeže a vydírání. Nyní mu hrozí až deset let odnětí svobody.

Zde platí pravidlo bezpečných půjček. Vždy si půjčujte od ověřených poskytovatelů a vždy trvejte na písemné smlouvě, v níž jsou smluvní podmínky jasné a srozumitelné. Pokud nejste schopni půjčku splácet, vždy ihned informujte poskytovatele a domluvte se s ním na možných řešení dříve, než Vás překvapí exekutor za dveřmi.

Pro dobrotu na žebrotu

Půjčky mezi známými, přáteli a rodinou bývají mnohdy příčinou velkých problémů a sporů. Lidé často svému “dobrému” příteli poskytnou půjčku nebo se upíší jako ručitelé. Své peníze však již nikdy neuvidí a v druhém případě musí dokonce cizí dluh splatit ze své kapsy.

Takto přišel k dluhu barman v Plzni, který svému příteli ručil u půjčky. Splacení půjčky po něm požadoval majitel jisté společnosti, který se však nechtěl zdržovat soudními procesy. Proto si za tímto účelem najal výběrčího, který barmanovi a jeho přítelkyni vyhrožoval likvidací. Svůj případ předal policii vyděšený barman až po třech měsících. Nyní je samozvaný výběrčí trestně stíhán.

K násilí nemají věřitelé daleko

Vyhrožování a vydírání není v těchto případech nic neobvyklého. Bohužel to platí i o fyzickém násilí, ke kterému se někteří věřitelé uchylují. Například policie v Českých Budějovicích řešila případ může, který dlužníka chytil, svázal jej a na opuštěném místě jej fyzicky napadl.

Ne vždy jde přitom o tisícové částky. Například 59letý muž napadl mladou ženu kvůli dluhu ve výši 400 korun. Za tento čin mu hrozí peněžitý trest a až 4 roky odnětí svobody. Za údajný dluh byl napaden také 34letý muž v Hradci Králové.

„Vyvlekli napadeného do uličky, kde starší z dvojice muže udeřil do tváře a poté ho přidržel zezadu za ruce, zatímco druhý jej prohledával. Z kapsy kalhot vytáhl poškozenému peněženku, kde však nebyly žádné peníze, pouze občanský průkaz, který si násilník ponechal. V druhé kapse kalhot nalezl mobilní telefon, přičemž SIM kartu vyndal a hodil na zem. Poškozenému poté sdělil, aby přišel druhý den na hlavní nádraží a přinesl 1 800 korun, jinak bude zbit,“ řekla Lenka Burýšková z policejního ředitelství Královéhradeckého kraje.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »