po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pozor na zdánlivě výhodné půjčky

Aktuality

Pozor na zdánlivě výhodné půjčky

Půjčky Na internetu i v tisku není problém narazit na zdánlivě výhodné půjčky pro všechny, půjčky bez registru či rychlé půjčky do 15 minut. Všechny tyto půjčky slibují peníze téměř zadarmo a hlavně rychle. Taková půjčka však může skrývat ne zrovna výhodné podmínky.

Trh s půjčkami je stále širší. Půjčky nabízí nejen banky, ale také desítky nebankovních společností. Ty na rozdíl od bank nepodléhají žádné kontroly, a proto si velmi často stanovují podmínky, jak se jim zlíbí. Zdaleka ne všechny společnosti poskytují férové půjčky a mnohé naopak nabízí půjčky s nejasnými podmínkami za účelem snadného a vysokého zisku. Pokud se tedy zajímáte o půjčku, buďte při výběru úvěrové společnosti velmi obezřetní.

Bankovní versus nebankovní půjčka?

Hlavním rozdílem mezi bankovní a nebankovní půjčkou je odpovědnost za poskytované produkty a kontrola jejich činnosti. Banky podléhají kontrole České národní banky, a pokud by jejich činnost neodpovídala příslušným zákonům, byla by jim odebrána licence. Banky si proto mnohem důkladněji prověřují své zákazníky a půjčky poskytují pouze těm, u kterých mají ověřeno, že jsou schopni své závazky splácet. Získat půjčku od banky je tedy méně snadné. Půjčky nejsou dostupné pro lidi s nižšími příjmy či jsou bez zaměstnání.

To však neplatí pro nebankovní společnosti, které si jednoduše řečeno mohou dělat, co chtějí. Jejich podmínky jsou tedy mnohem rozmanitější. Daleko méně si prověřují bonitu svých zákazníků a půjčku velmi často poskytují i již zadluženým osobám. Nebankovní půjčky jsou častěji příčinou finančních problémů, protože mnoho lidí “vytlouká klín klínem” a stávající půjčky splácí půjčkami novými. Mezi nebankovními společnostmi je třeba vybrat známé a zavedené společnosti.

Pozor na smluvní podmínky

Společnosti své produkty samozřejmě inzerují tak, aby vypadali co nejvýhodněji. Smluvní podmínky psané drobným písmem na více stran však často skrývají nástrahy, které na první pohled výhodnou půjčku prodraží. Před podpisem smlouvy o půjčce si proto vždy prostudujte veškeré podmínky.

Smluvní podmínky mohou obsahovat skryté poplatky či sankce, se kterými Vás poskytovatel úmyslně zapomene seznámit. Tyto poplatky mohou půjčku, která má nižší úroky, značně prodražit. Nejčastěji se jedná o poplatek za uzavření smlouvy, který je zpravidla pevně stanoven nebo se jedná o procenta z půjčované částky. Mnoho společností od tohoto poplatku již ustoupilo. Mezi další poplatky patří správa a vedení úvěru. Ten se pohybuje kolem sto korunami měsíčně.

Mezi ty záludné patří poplatky za mimořádnou splátku a předčasné splacení úvěru. Pro banky je předčasné splacení nevýhodné, protože je připraví o zisk. Proto se snaží tomuto kroku ze strany zákazníka zabránit tím, že mu naúčtuje vysoký poplatek. Dnes však většina úvěrových společností tento poplatek nemá a předčasné splacení umožňuje zdarma. Další poplatky patří mezi sankční a týkají si pozdních úhrad. Zejména u méně solidních společností mohou tyto sankce způsobit navýšení půjčky až několikanásobně.

Porovnejte si půjčky zdarma a online

V žádném případě nekývejte na první nabídku, ale raději si porovnejte více půjček. Pomocí online srovnávačů si snadno zjistíte, která půjčka je skutečně výhodná. Navíc se zpravidla jedná o stránky, které nabízí půjčky pouze od ověřených společností.

5
1
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »