po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

Aktuality

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

Půjčky Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Zatímco dříve předčasné splacení nejen úvěru ale také třeba hypotéky banky a uvěrové společnosti velmi tvrdě postihovaly, dnes už tomu tak není. Nová legislativa týkající se úvěrů je konečně trochu vstřícnější k dlužníkům a nově možnost předčasného splacení dluhu hlavně u hypoték zavádí.

Předčasné splacení spotřebitelského úvěru? Záleží, kde jste si peníze půjčili ..

Podmínky předčasného splacení úvěru zatím vždy záleží na konkrétní bance či finanční společnosti. Například společnost Homecredit u většiny spotřebních úvěrů umožňuje bezplatné předčasné splacení. Vždy je ale nutné si podmínky předčasných splátek pročíst ve smlouvě, případně se o nich informovat poskytovatele úvěru. Pokud chcete úvěr předčasně splatit, nebo zaplatit vyšší mimořádnou splátku, musíte také o tom věřitele většinou informovat - například telefonicky nebo písemně. Po této informaci pak máte nějaký čas, během kterého může platba proběhnout.

Hypotéky: Nově lze každý rok splatit čtvrtinu úvěru

Jiná situace je u hypoték. Tam banky předčasné splacení před koncem období fixace úroků tvrdě postihovaly. Za předčasné splacení vybírali nejčastěji 5 % s dlužné částky za každý rok do konce fixačního období. Což v praxi znamenalo zaplatit i statisícové částky navíc. Nyní je možné každý rok před výročím uzavření smlouvy možné splatit až 25 % hypotéčního úvěru bez jakékoli sankce. Banka vám může naúčtovat jen nezbytně nutné poplatky. V případě vážných životních událostí je dokonce možné celou hypotéku splatit zdarma.

Možnosti předčasného splacení hypoték jsou nyní nastaveny pro dlužníka docela velkoryse a šikovným klientům přináší další možnost, jak svůj hypotéční úvěr různě optimalizovat. Není proto divu, že bankám se tato zákonná úprava moc nelíbí. V každém případě se nové podmínky týkají nově uzavřených hypoték, u těch existujících nová pravidla nastupují až po skončení současného fixačního období.

Štítky: hypoteční úvěry | hypotéka | hypotéky | předčasné splacení | předčasné splacení hypotéky zdarma | srovnání hypoték | zákon o spotřebitelském úvěru |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016

Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Celá aktualita

1 2 3 »