po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

Aktuality

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016 Půjčky Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Zatímco dříve předčasné splacení nejen úvěru ale také třeba hypotéky banky a uvěrové společnosti velmi tvrdě postihovaly, dnes už tomu tak není. Nová legislativa týkající se úvěrů je konečně trochu vstřícnější k dlužníkům a nově možnost předčasného splacení dluhu hlavně u hypoték zavádí.

Předčasné splacení spotřebitelského úvěru? Záleží, kde jste si peníze půjčili ..

Podmínky předčasného splacení úvěru zatím vždy záleží na konkrétní bance či finanční společnosti. Například společnost Homecredit u většiny spotřebních úvěrů umožňuje bezplatné předčasné splacení. Vždy je ale nutné si podmínky předčasných splátek pročíst ve smlouvě, případně se o nich informovat poskytovatele úvěru. Pokud chcete úvěr předčasně splatit, nebo zaplatit vyšší mimořádnou splátku, musíte také o tom věřitele většinou informovat - například telefonicky nebo písemně. Po této informaci pak máte nějaký čas, během kterého může platba proběhnout.

Hypotéky: Nově lze každý rok splatit čtvrtinu úvěru

Jiná situace je u hypoték. Tam banky předčasné splacení před koncem období fixace úroků tvrdě postihovaly. Za předčasné splacení vybírali nejčastěji 5 % s dlužné částky za každý rok do konce fixačního období. Což v praxi znamenalo zaplatit i statisícové částky navíc. Nyní je možné každý rok před výročím uzavření smlouvy možné splatit až 25 % hypotéčního úvěru bez jakékoli sankce. Banka vám může naúčtovat jen nezbytně nutné poplatky. V případě vážných životních událostí je dokonce možné celou hypotéku splatit zdarma.

Možnosti předčasného splacení hypoték jsou nyní nastaveny pro dlužníka docela velkoryse a šikovným klientům přináší další možnost, jak svůj hypotéční úvěr různě optimalizovat. Není proto divu, že bankám se tato zákonná úprava moc nelíbí. V každém případě se nové podmínky týkají nově uzavřených hypoték, u těch existujících nová pravidla nastupují až po skončení současného fixačního období.

Štítky: hypoteční úvěry | hypotéka | hypotéky | předčasné splacení | předčasné splacení hypotéky zdarma | srovnání hypoték | zákon o spotřebitelském úvěru |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

1 2 3 »