po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

Aktuality

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016 Půjčky Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Zatímco dříve předčasné splacení nejen úvěru ale také třeba hypotéky banky a uvěrové společnosti velmi tvrdě postihovaly, dnes už tomu tak není. Nová legislativa týkající se úvěrů je konečně trochu vstřícnější k dlužníkům a nově možnost předčasného splacení dluhu hlavně u hypoték zavádí.

Předčasné splacení spotřebitelského úvěru? Záleží, kde jste si peníze půjčili ..

Podmínky předčasného splacení úvěru zatím vždy záleží na konkrétní bance či finanční společnosti. Například společnost Homecredit u většiny spotřebních úvěrů umožňuje bezplatné předčasné splacení. Vždy je ale nutné si podmínky předčasných splátek pročíst ve smlouvě, případně se o nich informovat poskytovatele úvěru. Pokud chcete úvěr předčasně splatit, nebo zaplatit vyšší mimořádnou splátku, musíte také o tom věřitele většinou informovat - například telefonicky nebo písemně. Po této informaci pak máte nějaký čas, během kterého může platba proběhnout.

Hypotéky: Nově lze každý rok splatit čtvrtinu úvěru

Jiná situace je u hypoték. Tam banky předčasné splacení před koncem období fixace úroků tvrdě postihovaly. Za předčasné splacení vybírali nejčastěji 5 % s dlužné částky za každý rok do konce fixačního období. Což v praxi znamenalo zaplatit i statisícové částky navíc. Nyní je možné každý rok před výročím uzavření smlouvy možné splatit až 25 % hypotéčního úvěru bez jakékoli sankce. Banka vám může naúčtovat jen nezbytně nutné poplatky. V případě vážných životních událostí je dokonce možné celou hypotéku splatit zdarma.

Možnosti předčasného splacení hypoték jsou nyní nastaveny pro dlužníka docela velkoryse a šikovným klientům přináší další možnost, jak svůj hypotéční úvěr různě optimalizovat. Není proto divu, že bankám se tato zákonná úprava moc nelíbí. V každém případě se nové podmínky týkají nově uzavřených hypoték, u těch existujících nová pravidla nastupují až po skončení současného fixačního období.

Štítky: hypoteční úvěry | hypotéka | hypotéky | předčasné splacení | předčasné splacení hypotéky zdarma | srovnání hypoték | zákon o spotřebitelském úvěru |

Hodnocení článku:

Podobné články

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

1 2 3 »