po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Přestanou soudy řešit spory o půjčky?

Aktuality

Přestanou soudy řešit spory o půjčky?

Půjčky Soudní jednání často trvají týdny i měsíce. V mnoha případech se přitom jedná o spory, které by soudy ani řešit nemusely. Ministerstvo spravedlnosti se proto snaží najít alternativní řešení, které by řešení podobných sporů urychlilo a ulevilo tak českým soudům.

Téměř třetinu sporů tvoří nezaplacené pokuty z MHD, spory o pojistné či o půjčky. V praxi se jedná přibližně o 200 tisíc případů, které soudy přetěžují. V roce 2011 trvalo jedno řízení v průměru 305 dní, zatímco v roce 2013 to již bylo 389 dní. Ministerstvo spravedlnosti v tomto případě zastupuje první náměstkyně Hana Marvanová, která na konferenci pořádané Soudcovskou unií sdělila, že je nutné hledat alternativní řešení.

"Před českými soudy se řeší opravdu vše od samého začátku. Vyvedením některých agend by došlo k odbřemenění soudů," souhlasí s myšlenkou Hany Marvanové Tomáš Novosad, viceprezident Soudcovské unie. Správným řešením není ani zvyšování počtů soudců a administrativních pracovníků. Již nyní patří Česká republika mezi země s nejvyšším počtem soudců na počet obyvatel.

Alternativní řešení však mohou způsobit také řadu problémů, před kterými varuje Stanislav Křeček, který působí jako zástupce ombudsmanky. Ten tvrdí, že bude těžké najít a zavést takové orgány, které budou mít u lidí stejnou autoritu jako soudy.

Rychlejší řízení by měl přinést nový občanský soudní řád

Jedním z cílů je nový občanský řád, který společně s trestním řádem patří k základním procesním předpisům. Za tímto účelem by měl vzniknout tým expertů, jehož úkolem by bylo do tří let vytvořit návrh nového soudního řádu. Podle představy ministerstva spravedlnosti by si soudy měly ponechat složité spory z občanského, pracovního a finančního práva. Mimosoudně by se řešily lehčí spory, které by se týkaly půjček a úvěrů, úhrad za dodávky elektřiny a plynu, nezaplacených pokut v MHD či placení pojistného.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »