Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Proč si banky zjišťují bonitu klienta

Aktuality

Proč si banky zjišťují bonitu klienta

21. 1. 2014 Půjčky Jedním z nejvíce využívaných bankovních produktů jsou úvěry a půjčky. Tím, že banka poskytne klientovi úvěr, se však vystavuje riziku, že dlužník své závazky neuhradí včas nebo dokonce vůbec. Banky se proti tomuto riziku brání především tím, že si nejprve důkladně ověří bonitu zájemce o půjčku.

Banky tedy poskytují půjčku pouze osobám, u kterých shledají dostatečně vysokou bonitu. Co to bonita vlastně je? V podstatě se jedná o schopnost splácet. Bonitu banka zjistí pomocí tzv. scoringu. Na základě zjištěných výsledků poskytne banka půjčku s různě stanovenou úrokovou sazbu. V zásadě platí, že čím vyšší bonitu klient má, tím spíše dosáhne na nižší úrokovou sazbu. U rizikovějšího klienta si banka vyšší úrokovou sazbou kompenzuje riziko nesplacení úvěru.

Podle čeho se posuzuje bonita

Banka zohledňuje více kritérií, jako je věk, pohlaví, vzdělání, profese, rodinný stav, počet dětí, výše příjmu, výdaje a další. Mezi hlavní kritéria patří samozřejmě trvalé příjmy (příjmy ze samostatně výdělečné či závislé činnosti, příjmy z pronájmů, rodičovské příjmy, atd.). Žadatel o půjčku by měl být zaměstnaný a neměl by být ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

Ze všech doložených příjmů banka nejprve odečte výši životního minima, která je stanovována individuálně. Na výši životního minima se podílí především počet vyživovaných dětí a dalších osob v domácnosti žadatele. Vyšší bonitu může žadatel dosáhnout, pokud si k žádost přizve další osobu jako spolužadatele (např. manžel/ka).

Stejně jako příjmy jsou pro banky důležité výdaje žadatele. Do této kategorie patří například nájem, pojistky, splátky leasingu, alimenty či splátky za další úvěry. Bonita je také ovlivněna úvěrovými limity na kreditních kartách a kontokorentech, pokud jimi žadatel disponuje.

Pomocníky při ověřování bonity jsou úvěrové registry

Při kontrole bonity jsou bankám velkými pomocníky tzv. registry dlužníků, díky kterým si banka snadno zkontroluje žadatelovu úvěrovou historii a platební morálku. V registrech jsou totiž uchovávány informace o všech úvěrových závazcích klientů a banka se tak dočte, zda klient své úvěry splácí či nikoliv. Na základně zjištěných informací, půjčku může jednoduše zamítnout.

Mezi hlavní registry, které v České republice fungují, patří:

  • Bankovní registr klientských informací (CBCB)
  • Nebankovní registr klientských informací (CNCB)
  • SOLUS - zájmové sdružení právnických osob
Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »