po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Proč si banky zjišťují bonitu klienta

Aktuality

Proč si banky zjišťují bonitu klienta

Půjčky Jedním z nejvíce využívaných bankovních produktů jsou úvěry a půjčky. Tím, že banka poskytne klientovi úvěr, se však vystavuje riziku, že dlužník své závazky neuhradí včas nebo dokonce vůbec. Banky se proti tomuto riziku brání především tím, že si nejprve důkladně ověří bonitu zájemce o půjčku.

Banky tedy poskytují půjčku pouze osobám, u kterých shledají dostatečně vysokou bonitu. Co to bonita vlastně je? V podstatě se jedná o schopnost splácet. Bonitu banka zjistí pomocí tzv. scoringu. Na základě zjištěných výsledků poskytne banka půjčku s různě stanovenou úrokovou sazbu. V zásadě platí, že čím vyšší bonitu klient má, tím spíše dosáhne na nižší úrokovou sazbu. U rizikovějšího klienta si banka vyšší úrokovou sazbou kompenzuje riziko nesplacení úvěru.

Podle čeho se posuzuje bonita

Banka zohledňuje více kritérií, jako je věk, pohlaví, vzdělání, profese, rodinný stav, počet dětí, výše příjmu, výdaje a další. Mezi hlavní kritéria patří samozřejmě trvalé příjmy (příjmy ze samostatně výdělečné či závislé činnosti, příjmy z pronájmů, rodičovské příjmy, atd.). Žadatel o půjčku by měl být zaměstnaný a neměl by být ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

Ze všech doložených příjmů banka nejprve odečte výši životního minima, která je stanovována individuálně. Na výši životního minima se podílí především počet vyživovaných dětí a dalších osob v domácnosti žadatele. Vyšší bonitu může žadatel dosáhnout, pokud si k žádost přizve další osobu jako spolužadatele (např. manžel/ka).

Stejně jako příjmy jsou pro banky důležité výdaje žadatele. Do této kategorie patří například nájem, pojistky, splátky leasingu, alimenty či splátky za další úvěry. Bonita je také ovlivněna úvěrovými limity na kreditních kartách a kontokorentech, pokud jimi žadatel disponuje.

Pomocníky při ověřování bonity jsou úvěrové registry

Při kontrole bonity jsou bankám velkými pomocníky tzv. registry dlužníků, díky kterým si banka snadno zkontroluje žadatelovu úvěrovou historii a platební morálku. V registrech jsou totiž uchovávány informace o všech úvěrových závazcích klientů a banka se tak dočte, zda klient své úvěry splácí či nikoliv. Na základně zjištěných informací, půjčku může jednoduše zamítnout.

Mezi hlavní registry, které v České republice fungují, patří:

  • Bankovní registr klientských informací (CBCB)
  • Nebankovní registr klientských informací (CNCB)
  • SOLUS - zájmové sdružení právnických osob
5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »