po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky a daňové povinnosti

Aktuality

Půjčky a daňové povinnosti

Půjčky Pokud patříte k lidem, kteří peníze půjčují a ne naopak, pak právě pro Vás budou důležité následující informace, které se týkají danění úroků právě z půjček. Půjčování peněz je velmi výnosným obchodem, na kterém chce vydělat také samotný stát. A jaká jsou vůbec pravidla pro zdaňování úroků?

Možná jste i Vy někdy půjčili peníze svým známým či příbuzným. Pak vězte, že být na straně věřitele není vůbec jednoduché. Obzvláště, co se týče daní a úroků. O půjčce by v každém případě měla být sepsaná písemná smlouva o půjčce, která je upravena ustanoveními dle § 657 a § 658 Občanského zákoníku. Smlouva o půjčce je dohodou mezi věřitelem a dlužníkem o zapůjčení věci za určitých podmínek (výše úroků, termín splatnosti, atd.).

Co říká § 657?

Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze, a dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu.

Co říká § 658?

(1) Při půjčce peněžité lze dohodnout úroky.

(2) Při půjčce nepeněžité lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věcí lepší jakosti, zpravidla téhož druhu.

Kdy je nutné zdanit přijaté úroky a kdy nikoliv?

Co se týče zdanění úroků z půjček, tak platí, že u zaměstnaných osob nepodléhají povinnosti zdanění přijaté úroky do výše 4 000 korun. Pokud tedy jste zaměstnaní a poskytnete půjčku svém známému, ze které obdržíte úrok ve výši 3 000 korun, pak jej danit nemusíte. Zaměstnanec však musí mít pouze příjmy ze závislé činnosti a musí mít podepsané prohlášení dle § 38 Zákona o daních z příjmů (ZDP). Teprve tehdy mohou být ostatní příjmy do výše 4 000 korun osvobozeny od daňových povinností.

Na výši příjmů, které podléhají daňové povinnosti, nemají vliv úroky, které zaměstnanec získal například z termínovaného vkladu či stavebního spoření. Tyto příjmy totiž podléhají odlišnému režimu a nemají žádný vliv na mezní hranici 4 000 korun. U zmiňovaného termínovaného vkladu jsou totiž úroky daněny ve výši 15 procenty již u zdroje a to znamená, že nevstupují do základu daně zaměstnance. Úroky vyplývající ze stavebního spoření jsou dokonce od daňových povinností osvobozeny úplně.

To však neplatí pro zisky, který zaměstnanec získal například prodejem ovoce ze své zahrady. V tomto případě je zaměstnanec povinen podat daňové přiznání, protože jeho zisk u ostatních příjmů byl vyšší než uvedených 4 000 korun.

Zdanění úroků může být 15 až 32 procent

Úroky z půjček se zdaňují podle pásma, které může být 15 až 32procentní. Pokud tedy zisky zaměstnance překročí hranici 4 000 korun, musí vždy podat daňové přiznání. Příjmy z půjček jsou součástí dílčího základu daně z příjmů z kapitálového majetku. Podle výše ostatních příjmů se zaměstnanec může dostat do různého pásma a výnos z půjčky tak může být zdaněn i velmi vysokou sazbou.

Poskytnout půjčku známému se tedy nemusí vždy vyplatit. Nebo musíte učinit tak, abyste využili výhod, které Vám současné zákony umožňují. Uveďme si příklad. Půjčíte-li známému například 30 000 korun a chcete od něho během následujících dvou let uhradit úroky ve výši 8 000 korun, pak je nejlepší si úrok nechat vyplatit z poloviny v prvním roce a druhou polovinu v roce druhém. Jako zaměstnanec budete totiž osvobozený od daňové povinnosti, protože ani v jednom roce nepřesáhne úrok limit 4 000 korun. Samozřejmě nesmíte mít žádné další příjmy.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »