Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky a daňové povinnosti

Aktuality

Půjčky a daňové povinnosti

18. 11. 2014 Půjčky Pokud patříte k lidem, kteří peníze půjčují a ne naopak, pak právě pro Vás budou důležité následující informace, které se týkají danění úroků právě z půjček. Půjčování peněz je velmi výnosným obchodem, na kterém chce vydělat také samotný stát. A jaká jsou vůbec pravidla pro zdaňování úroků?

Možná jste i Vy někdy půjčili peníze svým známým či příbuzným. Pak vězte, že být na straně věřitele není vůbec jednoduché. Obzvláště, co se týče daní a úroků. O půjčce by v každém případě měla být sepsaná písemná smlouva o půjčce, která je upravena ustanoveními dle § 657 a § 658 Občanského zákoníku. Smlouva o půjčce je dohodou mezi věřitelem a dlužníkem o zapůjčení věci za určitých podmínek (výše úroků, termín splatnosti, atd.).

Co říká § 657?

Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze, a dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu.

Co říká § 658?

(1) Při půjčce peněžité lze dohodnout úroky.

(2) Při půjčce nepeněžité lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věcí lepší jakosti, zpravidla téhož druhu.

Kdy je nutné zdanit přijaté úroky a kdy nikoliv?

Co se týče zdanění úroků z půjček, tak platí, že u zaměstnaných osob nepodléhají povinnosti zdanění přijaté úroky do výše 4 000 korun. Pokud tedy jste zaměstnaní a poskytnete půjčku svém známému, ze které obdržíte úrok ve výši 3 000 korun, pak jej danit nemusíte. Zaměstnanec však musí mít pouze příjmy ze závislé činnosti a musí mít podepsané prohlášení dle § 38 Zákona o daních z příjmů (ZDP). Teprve tehdy mohou být ostatní příjmy do výše 4 000 korun osvobozeny od daňových povinností.

Na výši příjmů, které podléhají daňové povinnosti, nemají vliv úroky, které zaměstnanec získal například z termínovaného vkladu či stavebního spoření. Tyto příjmy totiž podléhají odlišnému režimu a nemají žádný vliv na mezní hranici 4 000 korun. U zmiňovaného termínovaného vkladu jsou totiž úroky daněny ve výši 15 procenty již u zdroje a to znamená, že nevstupují do základu daně zaměstnance. Úroky vyplývající ze stavebního spoření jsou dokonce od daňových povinností osvobozeny úplně.

To však neplatí pro zisky, který zaměstnanec získal například prodejem ovoce ze své zahrady. V tomto případě je zaměstnanec povinen podat daňové přiznání, protože jeho zisk u ostatních příjmů byl vyšší než uvedených 4 000 korun.

Zdanění úroků může být 15 až 32 procent

Úroky z půjček se zdaňují podle pásma, které může být 15 až 32procentní. Pokud tedy zisky zaměstnance překročí hranici 4 000 korun, musí vždy podat daňové přiznání. Příjmy z půjček jsou součástí dílčího základu daně z příjmů z kapitálového majetku. Podle výše ostatních příjmů se zaměstnanec může dostat do různého pásma a výnos z půjčky tak může být zdaněn i velmi vysokou sazbou.

Poskytnout půjčku známému se tedy nemusí vždy vyplatit. Nebo musíte učinit tak, abyste využili výhod, které Vám současné zákony umožňují. Uveďme si příklad. Půjčíte-li známému například 30 000 korun a chcete od něho během následujících dvou let uhradit úroky ve výši 8 000 korun, pak je nejlepší si úrok nechat vyplatit z poloviny v prvním roce a druhou polovinu v roce druhém. Jako zaměstnanec budete totiž osvobozený od daňové povinnosti, protože ani v jednom roce nepřesáhne úrok limit 4 000 korun. Samozřejmě nesmíte mít žádné další příjmy.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »