po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky: Rizikovou skupinou jsou samoživitelky

Aktuality

Půjčky: Rizikovou skupinou jsou samoživitelky

Půjčky Život na dluh je vždy rizikový. Peníze na potřebné věci lze sice získat hravě, ale splatit vše řádně už tak snadné nebývá. To se týká zejména osob, které si půjčky berou doslova na “život”. Na splácení jim však jejich příjmy nestačí a jejich zoufalé snahy postarat se o rodinu často končí exekucemi.

Za rizikovou skupinu jsou považovány zejména ženy samoživitelky, které se starají o jedno i více dětí pouze ze svého často nízkého platu. Ve chvíli, kdy se jim nedostačují peníze na základní potřeby, uchylují se k půjčkám. Mnohé je nezvládají splácet a končí v exekuci. Jako například Lucie z Prahy.

“Vždy jsem si přála velkou rodinu. V osmnácti letech jsem potkala svou velkou lásku, vzala jsem si jej a máme spolu čtyři krásné děti. O ty se však starám sama. Manžel mě opustil, přišel o práci a peníze na děti mi neposílá,” vypráví Lucie svůj nelehký osud.

Velká rodina = hodně starostí

Oba byli mladí a oba si přáli velkou rodinu. Příjem prodavačky a svářeče však na uživení pětičlenné rodiny nestačil. Manželé se začali hádat. Manželství se sice snažili zachránit, ale napjatou finanční situaci zvládali stále hůře. „Oba jsme si uvědomovali, že to není v pořádku, a snažili jsme se partnerství zachránit. Marně. Zůstala jsem se čtyřmi dětmi sama, manžel se od nás odstěhoval. K tomu ještě přišel o práci a přestal posílat peníze na děti,“ pokračuje ve vyprávění.

Lucie zůstala se čtyřmi dětmi sama. Ze svého platu prodavačky v menším obchůdku s textilem musela rázem uživit pět osob. Manžel jí výživné neplatí a pouze občas jí zašle nějaký menší obnos, který však v rámci všech výdajů nemá žádnou váhu. Nelehkou životní situaci začala řešit pomocí půjček a drobných finančních závazků. Ty však nezvládala splácet. Dluhy narůstaly a Lucii pomalu ale jistě začaly přerůstat splátky přes hlavu. Nedokázala je splácet a nakonec skončila v exekuci. Ke svým dluhům se však postavila čelem a ze skromného výdělku se dále snaží živit rodinu i splácet dluhu.

„Je pro mě velmi stresující být sama s dětmi a vědět, že nesu na bedrech veškeré výdaje i výchovu. Jediné, co bych si nyní opravdu přála, je opět najít partnera, který by mi pomohl a odlehčil nejen finančně, ale také emocionálně,“ posteskla si Lucie.

„Lucie naštěstí patří ke klientům, kteří ve své tíživé finanční situaci zaujali správné stanovisko a postavili se k problémům čelem. Vedle dluhu ve výši zhruba 20 tisíc korun, který u naší společnosti evidujeme, má paní Lucie ještě další drobnější finanční závazky u jiných věřitelů, některé i s exekucí,” říká Markéta Fixová ze společnosti KRUK.

Bezpečné půjčky pouze od ověřených poskytovatelů na Úspory.cz!

V každé sedmé domácnosti se o děti stará pouze jeden rodič

Český statistický úřad uvádí, že příjem každé sedmé domácnosti zajišťuje pouze jeden z rodičů. U devíti z deseti případů jsou to ženy. Jejich příjmy přitom bývají výrazně nižší a zpravidla nejsou schopné tvořit i minimální finanční rezervy. Spíše jim peníze scházejí, a proto se mnohem častěji uchylují k půjčkám, kterými nízký příjem kompenzují.

Jejich vydání jsou vyšší o čtvrtinu než v úplných rodinách. Základní životní potřeby, jako je bydlení, oblečení, potraviny, doprava a mnoho dalších tvoří u běžné rodiny 37 procent čistých peněžních vydání. U ženy samoživitelky se však jedná o více než 46 procent. Výrazný rozdíl panuje také ve výdajích za bydlení. Zatímco úplné rodiny za bydlení dají zhruba 17 procent (tj. jedná pětina z celkových příjmů), samoživitelky bydlení stojí dokonce 27 procent (tj. čtvrtina z celkových příjmů).

„Nejvíce zadlužených žen (27 procent) je ve věku 35 až 44 let, tedy ve věku, kdy se většina z nich věnuje výchově malých či dospívajících potomků. Péče o děti přináší navíc zvýšenou potřebu finančních výdajů. Ženy v této věkové kategorii vykrývají nedostatek příjmu nejčastěji půjčkami v hodnotě mezi 20 a 30 tisíci korunami,” přibližuje nám současnou situaci Markéta Fixová.

Štítky: bezpečné půjčky | exekuce | osobní bankrot | půjčky | půjčky online | srovnání půjček |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »