po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčujeme si na Vánoce více?

Aktuality

Půjčujeme si na Vánoce více?

Půjčky Vánoce jsou již pár dní za námi a s nimi i nákupní šílenství a honba za nejlepšími vánočními dárky. Mnozí lidé se kvůli dárkům zadluží a po novém roce je čeká nejen hubnutí v pase, ale také v peněžence. Před Vánoci tradičně naroste zájem o půjčky až o desítky procent.

Vánoce jsou spojené s mnoha tradicemi, z nichž jedna spočívá v nadělování dárků a dárečků svým rodinám, blízkým přátelům i pracovním kolegům. Ne vždy se však jedná o drobnosti a lidé si rádi nadělují i drahé a luxusní dárky. Ty však stojí peníze, kterých je ne vždy dost. A proto si mnozí lidé na dárky vezmou půjčky. Ne vždy však dostatečně dobře zváží situaci a po Vánocích zjistí, že na splátky nemají, nebo že si vybrali nevýhodnou půjčku.

Bankovní versus nebankovní půjčka

Banky i nebankovní půjčky jednoznačně potvrzují zvýšený zájem o půjčky vždy jeden až dva měsíce před Vánoci obvykle o 10 až 20 procent. „Před koncem roku zaznamenáváme navýšení zájmu o úvěry oproti letnímu období zhruba o 10 až 15 procent. Obecně můžeme říci, že největší zájem o spotřebitelské úvěry je v listopadu, konkrétně v jeho druhé polovině. Průměrná poskytnutá výše půjčky v tomto období je kolem 120 000 korun. Neznamená to však, že klienti bezhlavě utrácejí za věci krátkodobé spotřeby. Většinou se jedná o investici, která je spojená s výbavou domácnosti, např. bílá a černá elektronika, nábytek, zařízení bytu,“ uvádí Marek Pšeničný z tiskového oddělení České spořitelny.

Bankovní půjčky si berou spíše movitější lidé, kteří mají zájem o půjčky nad 100 000 korun. Ti peníze používají na věci s dlouhodobější spotřebou, jako je například vybavení domácnosti, auto či kvalitní spotřebiče. Kromě půjček také lidé stále častěji využívají kreditních karet, u kterých využívají bezúročného období a dalších slev. “Na nákupy vánočních dárků jsou stále oblíbenější kreditní karty, které mají pro klienty několik výhod: možnost splatit půjčku bezúročně, bonus 2 procenta z každé platby zpět, slevy v programu Sphere či různé druhy pojištění,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Ohledně nebankovních půjček je zvýšený zájem evidovaný také. Nebankovní půjčky jsou však používány na drobnější a méně drahé věci. Mnohem více je také využívají lidé, kterým půjčku zamítne jejich banka. Nebankovní půjčky jsou totiž mnohem dostupnější, jelikož jejich poskytovatelé mnohem méně prověřují své klienty. Konkrétní data poskytla Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Vývoj spotřebitelských úvěrů v letech 2011 až 2013:
2011 2012 2013
1. čtvrtletí 8,0 mld. 7,8 mld. 7,8 mld.
2. čtvrtletí 8,6 mld. 8,5 mld. 8,5 mld.
3. čtvrtletí 8,4 mld. 8,3 mld. 8,9 mld.
4. čtvrtletí 9,2 mld. 9,6 mld. 9,2 mld.

Zdroj: ČLFA

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »