Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Registry dlužníků obsahují i jména lidí, kteří nedluží nic

Aktuality

Registry dlužníků obsahují i jména lidí, kteří nedluží nic

30. 11. 2013 Půjčky V záznamech registrů dlužníků se může snadno ocitnout i člověk, který nedluží nic. Je to proto, že úvěrové společnosti evidují veškeré žádosti o půjčku včetně těch neúspěšných. Ty jsou odeslány do registrů a člověk, u kterého je žádostí evidováno více, se tak snadno může stát nedůvěryhodnou osobou.

Člověk, u kterého je evidováno více žádostí, nemusí být hned nedůvěryhodný nebo dokonce podezřelý. Je přece běžné, že si člověk předem zjistí podmínky různých úvěrů, než kývne na jednu nabídku. Není tedy nic divného na tom, že svou žádost podá u více bank. Banky však do registrů dlužníku často zasílají i tyto žádosti. V registrech se potom ukládají záznamy také o lidech, které nedluží ani korunu nebo své závazky splácí naprosto bez problémů. Záznamy zde jsou uchovávány po dobu šesti měsíců až jednoho roku.

Jak je to se souhlasem u záznamu v registru

Záznam v registru bohužel není podmíněn udělením souhlasu osoby, které se to týká. Důvodem je zákon o bankách, který povoluje výměnu informací o platební morálce, bonitě a důvěryhodnosti klientů. To znamená, že si banky mohou mezi sebou tyto informace beztrestně vyměňovat. Situace je jiná u nebankovních registrů, kde je nutný souhlas klienta se zpracováním osobních údajů.

Bankovní i nebankovní registry mezi sebou informace sdílí. Důvodem je obrana před problematickými klienty, které své závazky nejsou schopni splácet. I zde je nutný souhlas se zpracování osobních údajů. Ten je však běžnou součástí žádostí o úvěr.

Známé registry dlužníků

V současné době jsou nejvíce využívaným databázemi Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Oba registry shromažďují data o všech klientech, kteří měli sjednaný úvěr u některé ze společností, které mohou do registrů nahlížet. Z údajů lze snadno zjistit, jaká je klientova bonita a zda je důvěryhodný.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »