po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Registry dlužníků obsahují i jména lidí, kteří nedluží nic

Aktuality

Registry dlužníků obsahují i jména lidí, kteří nedluží nic

Půjčky V záznamech registrů dlužníků se může snadno ocitnout i člověk, který nedluží nic. Je to proto, že úvěrové společnosti evidují veškeré žádosti o půjčku včetně těch neúspěšných. Ty jsou odeslány do registrů a člověk, u kterého je žádostí evidováno více, se tak snadno může stát nedůvěryhodnou osobou.

Člověk, u kterého je evidováno více žádostí, nemusí být hned nedůvěryhodný nebo dokonce podezřelý. Je přece běžné, že si člověk předem zjistí podmínky různých úvěrů, než kývne na jednu nabídku. Není tedy nic divného na tom, že svou žádost podá u více bank. Banky však do registrů dlužníku často zasílají i tyto žádosti. V registrech se potom ukládají záznamy také o lidech, které nedluží ani korunu nebo své závazky splácí naprosto bez problémů. Záznamy zde jsou uchovávány po dobu šesti měsíců až jednoho roku.

Jak je to se souhlasem u záznamu v registru

Záznam v registru bohužel není podmíněn udělením souhlasu osoby, které se to týká. Důvodem je zákon o bankách, který povoluje výměnu informací o platební morálce, bonitě a důvěryhodnosti klientů. To znamená, že si banky mohou mezi sebou tyto informace beztrestně vyměňovat. Situace je jiná u nebankovních registrů, kde je nutný souhlas klienta se zpracováním osobních údajů.

Bankovní i nebankovní registry mezi sebou informace sdílí. Důvodem je obrana před problematickými klienty, které své závazky nejsou schopni splácet. I zde je nutný souhlas se zpracování osobních údajů. Ten je však běžnou součástí žádostí o úvěr.

Známé registry dlužníků

V současné době jsou nejvíce využívaným databázemi Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Oba registry shromažďují data o všech klientech, kteří měli sjednaný úvěr u některé ze společností, které mohou do registrů nahlížet. Z údajů lze snadno zjistit, jaká je klientova bonita a zda je důvěryhodný.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »