po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Reklamy na nebankovní půjčky často porušují zákon

Aktuality

Reklamy na nebankovní půjčky často porušují zákon

Půjčky Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila zprávu o provedených kontrolách nebankovních úvěrových společností v roce 2014. Z kontrolovaných 269 společností zjistila porušení zákona u 160 z nich. Nejčastějším “nešvarem”, kterého se nebankovní společnosti dopouští, je porušování zákona u reklam na úvěr.

Celkem bylo společnostem, u kterých bylo zjištěno porušení zákona, uděleny pokuty ve výši přesahující 7 milionů korun. Oproti loňskému roku bylo porušení zákona zjištěno u více než poloviny kontrolovaných společností, což je více než v předešlém roce, kdy byly uděleny pokuty ve výši 5,6 milionů korun 132 společnostem.

"Poměr prokázaných porušení meziročně vzrostl a přesáhl polovinu kontrolních zjištění, a to přesto, že se počet kontrol oproti roku 2013 snížil," uvedla ČOI ve své tiskové zprávě.


Celkem bylo provedeno 269 kontrol, přičemž ve 205 případech šlo o právnické osoby a v 64 o osoby fyzické. Uděleno bylo 160 pokut ve výši 7 028 500 Kč. 118 pokut ve výši 6 040 000 Kč se týkalo porušení zákona o spotřebitelském úvěru a 30 pokut ve výši 506 500 Kč porušení zákona o ochraně spotřebitele. 12 pokut ve výši 482 000 Kč se týkalo porušení jiných zákonů.

Nebankovní společnosti uvádí chybné údaje

Česká obchodní inspekce nejčastěji evidovala porušení zákona v oblasti reklamy, ve kterých společnosti neuvádí základní informace o půjčce. „Nejčastější byly nedostatky v oblasti reklamy na zprostředkování spotřebitelského úvěru. Zejména reklamy nabízející úvěr spotřebitelům prostřednictvím webových stránek zákonné požadavky často nesplňovaly a zájemci o úvěr neměli možnost seznámit se s informacemi důležitými pro jejich další rozhodnutí,” sdělil Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.  

Internetové reklamy na půjčku velmi často neobsahují uvedenou roční procentní sazbu nákladů (RPSN), výši úrokové sazby, konečnou cenu půjčky a v mnoha případech spotřebitelé neobdrží žádné předsmluvní informace. ČOI spotřebitele upozorňuje, aby nepodepisovali smlouvu o půjčce, pokud nebudou znát všechny podstatné informace. "Smluvní podmínky by si spotřebitelé měli pozorně přečíst a všemi dostupnými způsoby ověřit dříve, než jakoukoliv smlouvu podepíší," doplnil Mojmír Bezecný.

Spotřebitelé podali 440 stížností

Stížnosti na nebankovní společnosti mohou podávat samotní spotřebitelé, pokud se cítí poškozeni nebo se domnívají, že porušují zákon. V roce 2014 ČOI obdržela celkem 440 stížností od nespokojených klientů. Při jejich kontrole bylo zjištěno pochybení u každé páté společnosti. Některá šetření nebyla dosud ukončena.

Nejčastěji si spotřebitelé stěžují na nesprávný výpočet RPSN, porušení informačních povinností, výši smluvních pokut či užití nekalých obchodních praktik. Méně byly zastoupené stížnosti týkající se neposkytnutí úvěru, vysokého RPSN u krátkodobých úvěrů či práva  odstoupení od smlouvy.

 
5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »