po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Rizika spotřebitelských půjček

Aktuality

Rizika spotřebitelských půjček

Půjčky

Problematika spotřebitelských půjček je stále aktuálním tématem. Reklama na zboží různého druhu na nás útočí ze všech stran. Je těžké odolat a neudělat kupříkladu na Vánoce radost svým nejbližším, nebo si pořídit luxusní dovolenou na splátky. Co však dělat, když se nám nedostává dostatek hotovosti? Řešení je jednoduché – vzít si spotřebitelský úvěr.. Vždyť nabídky na spotřebitelské úvěry se jen hrnou. Někdy přímo i v místech, kde lze spotřební zboží zakoupit. Jak si počínat při uzavírání smlouvy o spotřebitelském úvěru? Především si rozmyslet, zda skutečně uvedené zboží nezbytně potřebujeme. Zvážit, jestli jsme schopni ze svých příjmů bez problémů půjčku splácet. Když už se tedy odhodláme a rozhodneme se pro úvěr, je dobré dodržovat některé zásady.

Zaprvé zjistit si tzv. RPSN – roční procentní sazbu nákladů. Tento ukazatel vypovídá o celkových nákladech spojených s úvěrem. Současně slouží jako prostředek pro porovnání výhodnosti s jinými spotřebitelskými úvěry. Na co si dát pozor? Především na různé druhy poplatků, které se nám mohou v konečném důsledku velmi prodražit. Uvedeme alespoň ty nejčastější: poplatky spojené s uzavřením smlouvy, poplatky za posouzení žádosti o úvěru, poplatky za převod peněz a za vedení účtu. Dále platby za pojištění (např. pojištění invalidity nebo nezaměstnanosti) nebo sankce za předčasné splacení půjčky. Zvláště u půjček, které poskytují nebankovní instituce, je třeba být obezřetný. Jedná se především o neúměrnou výši RPSN a nepřiměřeně tvrdé sankce při porušení smluvních podmínek. Součástí spotřebitelských půjček bývají rozhodčí doložky, jejímž prostřednictvím jsou vymáhány tyto sankce. Praxe je obecně taková, že rozhodce je spřízněn s věřitelem a tomu také odpovídá rozhodnutí. Dobrým návodem je také nechat si zpracovat nabídky od několika institucí a porovnat si je. Není také od věci se poradit se svými známými, nebo ještě lépe zajít za finančním poradcem.

Co dělat, když už se dostaneme do problémů a nejsme schopni splácet? V takovém případě se rozhodně nevyplácí před problémem utíkat a myslet si „ono se to nějak vyřeší“. Doporučujeme co nejdříve oslovit věřitele (instituci, od které jsme si peníze půjčili) a snažit se s ním dohodnout na splátkovém kalendáři, který odpovídá našim možnostem. Dle našich zkušeností většina věřitelů na rozumný splátkový kalendář přistoupí. Pokud problémy narostou do větších rozměrů, je vhodnou formou řešení osobní bankrot a následná žádost o oddlužení. Oddlužení je institut, který je vhodný pouze pro lidi, kteří disponují alespoň příjmem, z něhož jsou schopni splatit během 5 let alespoň 30 % dlužné částky. Tento proces je velmi dlouhý a náročný. Vyžaduje od dlužníka velkou kázeň a sebezapření, protože jeho životní standard klesne na hranici životního minima.

I snaha oddlužit se může být provázena mnoha problémy. Ke zkomplikování situace a ještě většímu zadlužení člověka přispívají totiž neetické postupy některých oddlužovacích společností využívající zoufalé situace těchto lidí. Toto jednání spočívá v naúčtování mnoha poplatků i při neúspěšném jednání s věřiteli nebo v neúměrné zpoplatnění služeb, např. naúčtování odměny za každou dohodnutou splátku s věřitelem.

Bezplatnou pomoc při oddlužení poskytují např. občanské poradny, které mají v této oblasti již bohaté zkušenosti nebo další neziskové organizace zabývající se touto problematikou. Co dodat závěrem? Snad pouze vyslovit přání, že se lidé začnou chovat zodpovědně, aby bylo těchto rad zapotřebí co nejméně.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »