po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Rozumné zadlužování

Aktuality

Rozumné zadlužování

Půjčky Rozumné zadlužení je jednou z cest, jak si dopřát vše potřebné k žádanému životnímu standardu a přitom se nedostat do dluhové pasti. I půjčka může zvýšit vaše úspory.

Dlužit nebo spořit?

Někdo má strach se zadlužit, a proto šetří peníze doma do šuplíku nebo je udržuje na bankovním účtu s nízkým úrokem.
Jiný si kupuje na dluh vše, co se mu zalíbí a celý život jen splácí.

Oba extrémy jsou špatně.

První nikdy na nic nenašetří, protože inflace mu během let pěknou částku z ušetřených peněz spolkne.
Druhý se dostává do dluhové pasti, protože nakonec začne půjčku splácet půjčkou.

Kdy se půjčka vyplatí

Při podpisu smlouvy o úvěru se dohodne výše splátek. Pokud je půjčka splácena anuitně, což nastává v případě pevně určené neměnící se úrokové sazby, tak splátka zůstává po celou dobu stejná.

Jelikož se výše splátky nemění, inflace a růst reálných mezd pomáhá splácet půjčku snadnějším způsobem. Během let je mzda vyšší, ale inflace snižuje reálnou hodnotu splátky.

Na půjčky s rozumem

Aby se člověk nedostal na seznam neplatičů, je dobré si předem rozmyslet, jestli vůbec mám prostředky na splácení a kam budu půjčené peníze investovat.

Finanční plánování je dobrou cestou, jak zjistit, jestli mám na splácení. Je potřeba dát na misky vah reálné výdaje a reálné příjmy a po zvážení hned vidím, jak na tom jsem.

Výhodná půjčka

Investice půjčených peněz se vyplatí, pokud je použijeme na věci trvalé hodnoty, které nám budou sloužit ještě nějakou chvíli po splacení dluhu.
Na věci krátkodobé hodnoty je lepší si vytvořit úspory a jimi danou věc zafinancovat.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016

Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Celá aktualita

1 2 3 »