po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> RPSN - víte, co to je?

Aktuality

RPSN - víte, co to je?

Půjčky S půjčkami je spojená řada pojmů. Jedním z nich je také zkratka RPSN. Ačkoliv je to velmi známá a omílaná zkrátka, víte opravdu, co přesně znamená? Stále existuje mnoho lidí, kteří nemají o významu RPSN ani tušení, a proto se na něj nyní podíváme.

RPSN přesně znamená roční procentní sazba nákladů a je vyjádřením procentuálního podílu z dlužné částky, který spotřebitel zaplatí za dohodnuté období (obvykle jeden rok) v souvislosti se splátkami, správou a případně dalšími výdaji související s úvěrem.

RPSN není totéž co úroková sazba

Mnoho lidí si RPSN plete právě s úrokovou sazbu, což je ale chyba. RPSN není totéž, ale je to souhrn všech dalších finančních nákladů, kam patří pojištění, poplatky apod. Různé půjčky mají různé podmínky. Liší se výši úrokové sazby, dobou splatnosti a dalšími smluvními podmínkami. Pro spotřebitele je tak poměrně těžké se ve všech těch pojmem zorientovat. Právě RPSN je údaj, který slouží k univerzálnímu porovnání různých úvěrů.

Úroková sazba již dávno není jediným ukazatelem ceny úvěru. Kromě úroku je třeba do výsledné ceny zahrnout další poplatky. Celkové náklady se proto zohledňují v podobě RPSN, který porovnává celkové náklady, a je ukazatelem výhodnosti úvěru.

Náš tip: “Porovnejte si půjčky na Úspory.cz.”

Poskytovatelé úvěrů jsou povinni uvádět RPSN ze zákona

Od 1. ledna 2002 jsou poskytovatelé úvěrů nad 5 000 povinní uvádět RPSN. V případě, že tato povinnost není splněna, je takový úvěr úročen tzv. diskontní sazbou ČNB, která bývá pro spotřebitele mnohem výhodnější. V zemích EU je tato povinnost samozřejmostí.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »