po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> RSPN u půjček kleslo. I přesto zůstávají České půjčky drahé

Aktuality

RSPN u půjček kleslo. I přesto zůstávají České půjčky drahé

Půjčky Půjčky v České republice jsou oproti nabídce v západoevropských zemích stále předražené. A to i přesto, že průměrná hodnota RPSN klesla v loňském roce na 16,2 procenta. RPSN u půjček ve vyspělých zemích se totiž pohybuje okolo 10 procent.

V roce 2014 poklesla průměrná hodnota RPSN (roční procentní sazba nákladů) ze 17,16 procenta na 16,2 procenta. Tento údaj vyplývá z testu spotřebitelských úvěrů, který každoročně organizuje portál Bankovnipoplatky.cz. Příčinou poklesu byla s největší pravděpodobností rostoucí konkurence. I přes tento pokles však české půjčky zůstávají oproti nabídce vyspělých evropských zemích drahé a to v průměru o 6 a více procent.

Co je RPSN a jak se počítá?

Hodnota RPSN je ukazatelem výhodnosti úvěru a pomáhá spotřebiteli určit, zda je úvěr levný či nikoliv. RPSN v podstatě udává procentuální rozdíl z dlužné částky za období jednoho roku, který spotřebitel zaplatí v souvislosti se všemi výdaji spojenými s půjčkou. Hodnotu RPSN musí poskytovatelé půjček uvádět povinně od 1. ledna 2002 u všech půjček nad 5 000 korun.

RPSN tedy zahrnuje veškeré náklady, kam patří například:

  • poplatky za poskytnutí půjčky

  • poplatky za vedení úvěrového účtu

  • poplatky za převody finančních prostředků

  • poplatky za mimořádnou splátku

  • poplatky za první navýšenou splátku

  • odkupní cena předmětu (např. u leasingu)

  • pojištění (např. pojištění pro případ neschopnosti splácet)

Výpočet RPSN není nijak snadný, proto si uveďme jako příklad jednoduchou půjčku ve výši 100 000 korun se splatností jeden rok a zcela bez poplatků, na jejímž konci dlužník zaplatí 110 000 korun. V tomto případě se RPSN vypočítá dle následujícího vzorce:

100~000 = \frac{110~000}{(1+r)}, což znamená r = \frac{110~000}{100~000} - 1 = 0{,}1 = 10~\%.

RSPN je v tomto případě tedy 10 procent. Stačí však rozdělit splátky do dvou a RSPN je již znatelně jiné. Vzorec se změní na:

100~000 = \frac{55~000}{ (1+r)^{0{,}5} } + \frac{55~000}{(1+r)}.

a výsledné RPSN vychází na 13,6 procenta, protože zachycuje také časový průběh půjčky. Většina lidí si hodnotu RSPN nedokáže sama spočítat a musí se spoléhat na poskytovatele půjčky, že uváděná čísla jsou správná.

Pro české spotřebitele je cena půjčky zásadní

Časy, kdy Češi nepřemýšleli nad výběrem půjčky, jsou naštěstí pryč. Půjčky si porovnává více než 31 procent Čechů, a toto číslo každým rokem narůstá. Pro Čechy je rozhodujícím faktorem cena půjčky, jak ukazují výsledky průzkumu agentury STEM/MARK. Finanční gramotnost českých občanů je také stále vyšší a Češi si půjčují uvážlivěji, než tomu bylo před pár lety. Důkazem je pokles objemu nesplácených úvěrů v roce 2014.

Realita je však odlišná v případech, kdy Češi potřebují půjčku urgentně. To pak často berou i značně nevýhodné půjčky, pokud je dostanou rychle a snadno. Důležitým pomocníkem při výběru půjčky jsou tzv. online srovnávače, které půjčky porovnávají z pohledu různých kritérií, včetně RPSN. Díky tomu snadno poznáte výhodnou půjčku.

 

Štítky: Levné půjčky | Online porovnávač půjček | Poskytnutí půjčky | pujčka | RPSN | Výpočet RPSN |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »