po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Skryté poplatky mohou úvěr prodražit až o tisíce

Aktuality

Skryté poplatky mohou úvěr prodražit až o tisíce

5. 2. 2013 Půjčky

Známé heslo: „Podepsat můžeš, přečíst musíš“, platí o úvěrových smlouvách dvojnásob. Podle novely zákona o spotřebním úvěru už musí být všechny úhrady, sankce a náklady jasné předem ve smlouvě či obchodních podmínkách.

ilu

Lidé se nejčastěji obětí neférového či klamavého jednání stávají, pokud zároveň k úvěrové smlouvě podepisují také smlouvu kupní či smlouvu o dílo. Poté, místo aby se soustředili na smluvní podmínky úvěru, zaměří se přirozeně více na parametry kupní smlouvy. Poté, když se přesvědčí, že vybrané zboží je v pořádku, už předpokládají, že půjčka bude automaticky v pořádku. Ne vždy je tomu tak.

„Za porušení zákona budou moci orgány dohledu, kterými jsou Česká národní banka a Česká obchodní inspekce, uložit pokutu až do výše 20 mil. Kč. Spotřebitel se může svých práv domáhat u finančního arbitra.“

– Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčí ministerstva financí
(zdroj: mfcr.cz)

Takovou situací může být například pořízení ojetého automobilu, kdy se spotřebitel zaměří na auto jako takové a přehlédne, že má ve smlouvě dohodnuté nejdražší možné pojištění, nebo že poplatek za vyřízení úvěrové smlouvy je 10x vyšší, než je u takového typu běžné. Podobné příběhy jistě znáte ze svého vlastního okolí.

Předběžné splacení

Součástí každé smlouvy o spotřebitelském úvěru by měla být zmínka či klauzule o možnosti předčasného splacení úvěru. Přestože právo spotřebitele splatit úvěr před datem jeho splatnosti je přímo zakotveno v zákoně o spotřebitelském úvěru, některé obchodní firmy nebo finanční instituce takové jednání nepodporují nebo přímo penalizují.

„Spotřebitel je oprávněn spotřebitelský úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání spotřebitelského úvěru. V takovém případě má spotřebitel právo na poměrné snížení celkových nákladů spotřebitelského úvěru.“ – výňatek ze zákona o spotřebitelském úvěru.

Může se tak stát, že spotřebitel bude pokutován několika tisíci a to jen za snahu splatit úvěr co nejdříve. Tomu všemu se můžete vyhnout právě tím, že si důkladně přečtete úvěrové smluvní podmínky, a nevýhodnou smlouvy odmítnete podepsat. Po podpisu může být pozdě a vy zbytečně přijdete o peníze. Pokud tedy si hodláte pořídit věc na úvěr, žádejte raději u ověřené instituce.

„Náš tip: Seznam našich spolehlivých partnerů poskytujících spotřebitelské úvěry najdete na našem online porovnání

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

1 2 3 »