po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Skryté poplatky mohou úvěr prodražit až o tisíce

Aktuality

Skryté poplatky mohou úvěr prodražit až o tisíce

5. 2. 2013 Půjčky

Známé heslo: „Podepsat můžeš, přečíst musíš“, platí o úvěrových smlouvách dvojnásob. Podle novely zákona o spotřebním úvěru už musí být všechny úhrady, sankce a náklady jasné předem ve smlouvě či obchodních podmínkách.

ilu

Lidé se nejčastěji obětí neférového či klamavého jednání stávají, pokud zároveň k úvěrové smlouvě podepisují také smlouvu kupní či smlouvu o dílo. Poté, místo aby se soustředili na smluvní podmínky úvěru, zaměří se přirozeně více na parametry kupní smlouvy. Poté, když se přesvědčí, že vybrané zboží je v pořádku, už předpokládají, že půjčka bude automaticky v pořádku. Ne vždy je tomu tak.

„Za porušení zákona budou moci orgány dohledu, kterými jsou Česká národní banka a Česká obchodní inspekce, uložit pokutu až do výše 20 mil. Kč. Spotřebitel se může svých práv domáhat u finančního arbitra.“

– Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčí ministerstva financí
(zdroj: mfcr.cz)

Takovou situací může být například pořízení ojetého automobilu, kdy se spotřebitel zaměří na auto jako takové a přehlédne, že má ve smlouvě dohodnuté nejdražší možné pojištění, nebo že poplatek za vyřízení úvěrové smlouvy je 10x vyšší, než je u takového typu běžné. Podobné příběhy jistě znáte ze svého vlastního okolí.

Předběžné splacení

Součástí každé smlouvy o spotřebitelském úvěru by měla být zmínka či klauzule o možnosti předčasného splacení úvěru. Přestože právo spotřebitele splatit úvěr před datem jeho splatnosti je přímo zakotveno v zákoně o spotřebitelském úvěru, některé obchodní firmy nebo finanční instituce takové jednání nepodporují nebo přímo penalizují.

„Spotřebitel je oprávněn spotřebitelský úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání spotřebitelského úvěru. V takovém případě má spotřebitel právo na poměrné snížení celkových nákladů spotřebitelského úvěru.“ – výňatek ze zákona o spotřebitelském úvěru.

Může se tak stát, že spotřebitel bude pokutován několika tisíci a to jen za snahu splatit úvěr co nejdříve. Tomu všemu se můžete vyhnout právě tím, že si důkladně přečtete úvěrové smluvní podmínky, a nevýhodnou smlouvy odmítnete podepsat. Po podpisu může být pozdě a vy zbytečně přijdete o peníze. Pokud tedy si hodláte pořídit věc na úvěr, žádejte raději u ověřené instituce.

„Náš tip: Seznam našich spolehlivých partnerů poskytujících spotřebitelské úvěry najdete na našem online porovnání

Hodnocení článku:

Podobné články

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

1 2 3 »