po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Smlouva o půjčce: Co vše by měla obsahovat?

Aktuality

Smlouva o půjčce: Co vše by měla obsahovat?

Půjčky Díky půjčkám je možné získat peníze téměř na cokoliv. Nejsou však zadarmo a za půjčky se platí jako za cokoliv jiného. Aby vše proběhlo, jak má a ani jedna strana nedošla k úhoně, je důležité o půjčce uzavřít písemnou smlouvu. Jak by měla taková smlouva o půjčce vypadat, popisuje Občanský zákoník.

Přesněji se smlouvou o půjčce zabývají paragrafy § 657 a § 658. Smlouva o půjčce je podle nich dohodou mezi věřitelem a dlužníkem, kdy věřitel na základě smlouvy o půjčce dlužníkovi přenechává věci určené podle druhu, které se zavazuje vrátit v dohodnutém termínu a za domluvených podmínek.

O peníze jde až na prvním místě

Nejčastěji jsou předmětem půjčky peníze. Může však jít i o jiné zastupitelné věci (např. suroviny, movité věci a další). Půjčka je tzv. reálnou smlouvu a pro její vznik je podstatné skutečné předání zapůjčené věci. Jedná-li se o peníze, může jít o hotovostní i bezhotovostní předání. Předáním věci (peněz) se věc stává vlastnictvím dlužníka, který ji může užívat.

Dlužník má však povinnost půjčenou věc vrátit (splatit) za dohodnutých podmínek. Pokud není ve smlouvě určená splatnost půjčky (konkrétní datum), pak je dlužník povinen půjčku vrátit na základě požadavku věřitele (§ 563 Občanského zákoníku). Podmínky půjčky však mohou být ve smlouvě definovány různě. Peněžní půjčku je možné vrátit v jedné či více splátkách. Za půjčku se také většinou platí úrok, jehož výše musí být ve smlouvě uvedena.

V případě, že se nejedná o peněžní půjčku, je možné místo úroků dohodnout, že dlužník vrátí věc stejné druhu ve větším množství či lepší jakosti.

Smlouva může mít pouze ústní podobu

To, jak by půjčka měla vypadat, Občanský zákoník neříká. Může tedy mít písemnou i ústní podobu. K tomu, aby vznikla půjčka, stačí předání věci s tím, že zapůjčenou věc dlužník vrátí v určitém termínu a v určité podobě.

V případě, že dlužník zapůjčenou věc nevrátí za dohodnutých podmínek, má věřitel právo požadovat úrok z prodlení. Nedojde-li k vrácení půjčky, může ji věřitel vymáhat soudně. Musí však prokázat, že k zapůjčení věci skutečně došlo. A právě proto je vždy vhodnější, aby o půjčce existovala písemná smlouva nebo alespoň písemné potvrzení o předání peněz.

V ideální podobě by smlouva o půjčce měla obsahovat údaje o věřiteli a jeho dlužníkovi (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo či datum narození, číslo bankovního účtu, e-mail, telefonní číslo). Další údaje by se měly týkat samotné půjčky (výše půjčky, termín splatnosti, výše úrokové sazby, splátkový kalendář apod.). Čím více údajů smlouva o půjčce obsahuje, tím je jednodušší půjčku prokázat.

Podnikatelské půjčky a daně

Půjčky fyzickým osobám mají jednodušší podmínky, než je tomu u půjček v podnikatelské sféře. Zde je totiž nutné přihlížet také k daňové problematice. Úroky z půjčky se mohou stát také předmětem daně z příjmu. Jejich výše by však měla být sjednaná v obvyklé výši. Navíc je nutné při uzavírání smlouvy o půjčce prověřit, aby byla dodržená také zvláštní pravidla dle § 196a Obchodního zákoníku.

Nejčastějším typem půjčky je spotřebitelský úvěr, který podléhá ustanovením zákona č. 321/2001 Sb. v platném znění.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »