po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Test spotřebitelských úvěrů přinesl šokující výsledky

Aktuality

Test spotřebitelských úvěrů přinesl šokující výsledky

Půjčky Server Bankovnípoplatky.com zorganizoval test spotřebitelských úvěrů, který ukázal, nakolik současné nabídky úvěrů odpovídají reálným nabídkám. Některé finanční společnosti svým přístupem šokovaly, jiné naopak příjemně překvapily.

Testování proběhlo metodou mystery shoppingu. To znamená, že byla vytvořená poptávka po úvěru limitovaná chováním člověk, který hledá nejlevnější nabídku. Výše poptávaného úvěru činila 50 000 korun s dobou splatnosti 60 měsíců (5 let). O úvěr žádala svobodná žena ve věku 24 až 30 let a příjmem od 17 do 25 tisíc korun. Celkem se testovalo 14 bank. Nebankovní společnosti do tohoto testu zahrnuty nebyly.

Inzerované nabídky jsou téměř vždy výhodnější než reálné

Z testu vyplynuly velmi zajímavé zjištění. Podstatná část úvěrů byla v inzerované podobě nabízená s výhodnějšími parametry, než tomu bylo u reálných nabídek. Rozdíl v úrokové sazbě mezi inzerovanou a reálnou sazbou činil i 10 procentních bodů. Našly se však i takové banky, které inzerovaly sazbu vyšší než reálnou.

U většiny nabídek byla hodnota RPSN velmi podobná úrokové sazby. V některých případech však rozdíl činil i 9 procentních bodů. Mezi nejlevnějším a nejdražším úvěrem činil nejvyšší rozdíl 18 procentních bodů. Za poslední rok lehce vzrostla průměrná úroková sazba, ale zároveň došlo ke snížení poplatků, což znamená, že ve výsledku klienti spíše ušetří.

Kuriózní byla v některých případech podoba předsmluvní nabídky. 13 společností klientovi poskytlo standardní předsmluvní nabídku nebo náhradní dokument. Jedna z oslovených společností však napsala klientovi parametry úvěru na papírek, čímž nesplnila zákonnou formu.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016

Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Celá aktualita

1 2 3 »