po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Topí se Česko v dluzích?

Aktuality

Topí se Česko v dluzích?

Půjčky Bankovní a Nebankovní registr klientských informací uvádí, že dluh českých domácností neustále narůstá a aktuálně tento dluh činí neuvěřitelných 1,71 bilionu korun. Na tomto dluhu se podílí tři miliony občanů ČR, z nichž každý desátý má zásadní potíže s jejich splácením.

Týdeník Ekonom se domnívá, že situace s dluhem českých domácností je alarmující. Česká republika prý doslova tone v dluzích. Zadlužené jsou nejen domácnosti, ale také podniky i samotný stát.

Co je to Bankovní a Nebankovní registr klientských informací?

Bankovní registr klientských informací (BRKI) je provozován společností CBCB - Czech Banking Credit Bureau a cílem je vzájemná výměna informací mezi bankami, které se týkají bonity a důvěryhodnosti jejich klientů.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI) je zájmové sdružení právnických osob CNCB - Czech Non-Banking Credit Bureau a jeho cílem je výměna informací mezi nebankovními leasingovými a úvěrovými společnostmi o bonitě a důvěryhodnosti klientů. V současné době NRKI eviduje na 18 milionů kontraktů.

Výše uvedená sdružení se snaží o výměnu informací proto, aby se dalo předcházet rostoucímu zadlužení klientů, kteří se splácením půjček mají dlouhodobé problémy.

Objem hypoték tvoří stabilní část dluhu domácností

Největší část dluhu českých domácností tvoří hypotéky, jejichž objem za poslední rok vzrostl o 56 miliard korun. Hypotéky patří mezi stabilnější úvěry na rozdíl od krátkodobých úvěrů, které jsou považovány za více rizikové. Objem krátkodobých úvěrů vzrostl dokonce o 8 miliard korun. Největší podíl na nárůstu mají nebankovní půjčky.

O tom, zda je dluh českých domácností špatný či naopak, vedou finanční odborníci vášnivé diskuse. “Dluh ekonomice nevadí, zvyšují se investice, lidé se i díky nim dostávají k novým technologiím," říká například Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru. To je však velmi široký pohled. Jednotlivé domácnosti dluhy tak pozitivně nevidí. Naopak se mnohé z nich propadnou do dluhové pasti, které často končí nařízením exekuce. Například na podzim letošního roku činil počet nařízených exekucí 700 tisíc. Objem půjček, které domácnosti nezvládají splácet, činí dokonce 52 miliard korun.

Jedním z řešení závažných problémů se splácení dluhů je osobní bankrot. V letošním roce podalo návrh na oddlužení více než 20 tisíc osob. Žádost byla schválena 17,5 tisícům z nich.

Osobní bankrot. O Co jde?

Osobní bankrot je termínem pro oddlužení fyzické osoby, která je zadlužená natolik, že není schopná se svých dluhů zbavit vlastním přičiněním. Aby byla žádost o osobní bankrot schválená, musí být dlužník zaměstnán a během následujících let splatit alespoň 30 procent dlužné částky. Po tuto dobu mu bude ponecháno pouze životní minimum. Podmínky osobního bankrotu upravuje insolvenční zákon.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »