po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Umíte si vybrat úvěr?

Aktuality

Umíte si vybrat úvěr?

Půjčky Vybrat si správně úvěr neumí více než tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Nevhodně vybraný úvěr může vést k problémům se splácením či dokonce k exekučnímu řízení. Tyto informace vyplynuli z průzkumu, který učinila společnost KRUK ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.

Výsledky výše uvedeného průzkumy ukázaly, že správně si úvěr dokáží vybrat pouze dvě procenta Čechů. Naopak více než 80 procent dotázaných má závažný problém si vybrat výhodný úvěr. Špatně vybraný úvěr je častou příčinou vysoké zadluženosti.

Příliš bohatá nabídka úvěrů?

Bankovní i nebankovní společnosti mívají bohatou nabídku nejrůznějších půjček a spotřebitelských úvěrů. Lidé se v nich velmi špatně orientují a to platí zejména pro ty, jejichž finanční gramotnost je nízká. Podle průzkumu společnosti KRUK je schopno se v současných nabídkách orientovat 29 procent Čechů. Vhodnou investici či si vybrat správný úvěr dokáže dokonce pouze 6 procent z nich.

Více než polovina dotázaných má přibližný přehled o nabídkách finančních společností a dokáže se v nich alespoň hrubě vyznat. Zcela mimo je 15 procent lidí, kteří finanční svět a jejich produkty považují za “španělskou vesnici”.

Lidé nerozumí základním finančním pojmům

Úroková sazba, smluvní podmínky, sankce či RPSN? Pro mnoho lidí jsou tyto pojmy velkou neznámou a rozumí jim pouze zdánlivě. Neznalost pojmů je však důvodem finančních problémů v důsledku špatně vybraného úvěru.

Větší procento lidí ví, nebo alespoň tuší, co je to úroková sazba. Mnohem méně lidí už dokáže vysvětlit, co je to RPSN a k čemu slouží (85 procent). 14 procent dotázaných se domnívá, že RPSN je zkratka pro úrokovou sazbu či o poplatek za uzavření smlouvy o půjčce. Ještě méně lidí dokáže tyto údaje použít při výběru půjčky ve svůj prospěch.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »